Reklama

Aktualności / Rzeszów

Tak ma wyglądać nowa Hala Targowa i przestrzeń wokół niej [WIZUALIZACJE]

Dodano: 31.01.2024 r.

Tak ma wyglądać nowa Hala Targowa i przestrzeń wokół niej [WIZUALIZACJE] - Aktualności Rzeszów

Wizualizacja: EY Parthenon

RZESZÓW. Miasto szykuje dużą inwestycję w centrum Rzeszowa. Chodzi o zapowiadaną od dawana przebudowę wysłużonej Hali Targowej oraz zagospodarowanie na nowo dużego terenu w jej sąsiedztwie. Koncepcja zakłada połączenie przestrzeni handlowej z miejscem spędzania wolnego czasu dla rodzin, przestrzenią dla kultury i rozrywki.

Podczas wczorajszej konferencji prasowej w Urzędzie Miasta Rzeszowa, firma Ernst & Young przedstawiła projekt rewitalizacji Hali Targowej oraz zagospodarowania 16 hektarów terenu wokół niej. Jego autorką jest architekt Aleksandra Wasilkowska, a sama Halę Targową zaprojektował prof. Stanisław Kuś.

Koncepcja zakłada nowoczesne podejście do przestrzeni połączone z szacunkiem do tradycji i historii. Nowa przestrzeń w centrum miasta, ma spełniać jednocześnie kilka funkcji: handlową, wypoczynkowo-rekreacyjną oraz kulturalno-rozrywkową. W jej otoczeniu mają powstać również budynki mieszkalne.

- Planowaliśmy zmiany ale potrzebowaliśmy zainteresowania i pieniędzy. Pieniądze przyszły ze strony Europejskiego Banku Inwestycyjnego, otrzymaliśmy znaczący grant i bardzo dobry zespół pod auspicjami firmy Ernst & Young przygotował projekt - powiedział Konrad Fijołek, Prezydent Rzeszowa.

- Po raz pierwszy miasto w tak kompleksowo podeszło do inwestycji. Od analizy miejsca,  wartości, funkcji, jakie ma pełnić, poprzez diagnozę, badania społeczne, analizy ekonomiczne, jak również te związane z miejscem i handlem. Wszystko po to aby stworzyć nowoczesny projekt rewitalizacji tego fragmentu miasta, ale i oparty na historii. Z miejscem dla różnych grup mieszkańców i przede wszystkim na przestrzeń dla handlu - informuje Marzena Kłeczek-Krawiec, rzecznik prasowy Prezydenta Miasta Rzeszowa.

Nowa koncepcja tej miejskiej przestrzeni, zakłada nie tylko rewitalizację samej hali targowej,  ale także placu Jutrzenka i terenów wokół nich. Ten 16-hektarowy obszar ma mieć przede wszystkim więcej zielni. Otoczony przestrzeniami publicznymi i placem zabaw Plac Wolności ma być parkiem z małą architekturą. Budynki, które powstaną w pobliżu, mają nawiązywać do wyglądu hali targowej i wizualnie wpisać się w już istniejące.

- Łuki nawiązujące do sklepień łupinowych eksperymentalnej koncepcji prof. Kusia powtórzone są w budynkach wyznaczających przestrzeń pomiędzy halą targową a akademikiem. Ul. 8 Marca będzie miała swoją kontynuację w Jutrzence. Jeśli chodzi o funkcje w budynku Jutrzenki, będą to funkcje kulturalne i społeczne. W części niższej, naszą propozycją jest przeniesienie wszystkiego co łączy się z potrzebami rodziców i dzieci oraz seniorów, powstanie też nowa przestrzeń do prezentacji sztuki współczesnej. A jeśli chodzi o przestrzeń, założyliśmy redukcję ruchu samochodowego. Parking zostanie przeniesiony pod ziemię – mówiła o swoim projekcie architekt Aleksandra Wasilkowska.

Jak poinformował prezydent Rzeszowa podczas wczorajszej konferencji, kolejne kroki w kierunku realizacji inwestycji, to:
  • przygotowanie odpowiednich dokumentów do modernizacji hali i otoczenia
  • stworzenie planu zagospodarowania przestrzennego dla całego tego terenu
  • poszukiwanie partnerów do realizacji projektu
- Miasto chce sfinansować halę targową i jej okolice, Jutrzenkę w jakiejś mierze , natomiast części związane z budownictwem mieszkaniowym chcielibyśmy, żeby można je było zrealizować w partnerstwie z podmiotami prywatnymi, które tego typu działalnością się zajmują – mówi Konrad Fijołek.

W najbliższym nowa koncepcja Hali Targowej i jej otoczenia zostanie przedstawiona handlowcom i mieszkańcom miasta.
 

Perspektywa ul. Targowej / Wizualizacja: EY Parthenon
Perspektywa ul. Targowej / Wizualizacja: EY Parthenon
Północna elewacja hali targowej / Wizualizacja: EY Parthenon
Północna elewacja hali targowej / Wizualizacja: EY Parthenon
Perspektywa ul. 8 Marca / Wizualizacja: EY Parthenon
Perspektywa ul. 8 Marca / Wizualizacja: EY Parthenon
Plac Targowy / Wizualizacja: EY Parthenon
Plac Targowy / Wizualizacja: EY Parthenon
Park Wolności i budynek Jutrzenki / Wizualizacja: EY Parthenon
Park Wolności i budynek Jutrzenki / Wizualizacja: EY Parthenon
Reklama

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

Miała prawie 2 promile, opiekowała się 4-miesięczną córką. Policjanci weszli siłą do mieszkania - Aktualności Rzeszów

Miała prawie 2 promile, opiekowała się 4-miesięczną córką. Policjanci weszli siłą do mieszkania

RZESZÓW. Sąd rodzinny zdecyduje o losie 22-letniej kobiety, która opiekowała się swoją 4-miesięczną córką będąc pod wpł...

Zabytkowy Jelcz ponownie wyjedzie na ulice Rzeszowa - Aktualności Rzeszów

Zabytkowy Jelcz ponownie wyjedzie na ulice Rzeszowa

RZESZÓW. Już wkrótce na ulicach Rzeszowa znów będzie można zabytkowego Jelcza z MPK Rzeszów. Kilka tygodniu temu...

Połączenie uli Hoffmanowej i Wyspiańskiego. Tunel zamiast wiaduktu? - Aktualności Rzeszów

Połączenie uli Hoffmanowej i Wyspiańskiego. Tunel zamiast wiaduktu?

RZESZÓW. Ratusz rozważa alternatywne połączenie ulic Hoffmanowej i Wyspiańskiego. Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek zapowiedział przy...

Od 1 marca zmiany rozkładów jazdy autobusów MPK  - Aktualności Rzeszów

Od 1 marca zmiany rozkładów jazdy autobusów MPK

RZESZÓW. Od piątku, 1 marca nastąpi zmiana rozkładów jazdy ośmiu linii komunikacji miejskiej w Rzeszowie. Popularne linie 0A i...

Festiwal Roślin w nowej lokalizacji. Ponad 400 rodzajów, kilkadziesiąt nowości - Aktualności Rzeszów

Festiwal Roślin w nowej lokalizacji. Ponad 400 rodzajów, kilkadziesiąt nowości

RZESZÓW. Festiwal Roślin powraca do Rzeszowa. Tym razem dwudniowe wydarzenie odbędzie się w nowej, większej lokalizacji. Organizatorz...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Wasze opinie

Reklama
Partnerzy: