Rzeszów - Sobota, 23.08.2025
Reklama

Chcą zrobić sztuczną rękę sterowaną impulsami z mięśni. Pomóc ma Podkarpackie Centrum Innowacji

Dodano:

fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego/Sebastian Kieszkowski
fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego/Sebastian Kieszkowski
RZESZÓW. Zrobili dla koleżanki z klasy mechaniczną protezę ręki. W planach mają bioniczną, sztuczną rękę sterowaną impulsami z mięśni. W przyszłych projektach pomoże im Podkarpackie Centrum Innowacji, gdzie będą mieć swojego opiekuna oraz nowoczesny sprzęt do badań.

Młodzi inżynierowie mają po kilkanaście lat i są uczniami w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Jarosławiu. Projekt sztucznej ręki rozpoczęli w czteroosobowej grupie.

„Ja byłam kiedyś  przedmiotem kpin, byłam wyzywana, śmiano się ze mnie. Tak było w gimnazjum. W technikum to się zmieniło. Jak się dowiedziałam, że chłopcy chcą zrobić dla mnie protezę, to byłam bardzo zaskoczona i szczęśliwa. Pokazali mi, że jest dobro na tym świecie. Wcześniej nie planowałam iść na studia, a teraz zmieniłam plany – chcę studiować, spełniać swoje marzenia” – mówi Kinga Wawro.
Reklama
Artur Czyrny, Damian Kobyliński, Jakub Nowatorski i Franek Bosak postanowili zrobić ją dla swojej koleżanki Kingi Wawro. Nad wszystkim czuwał dobry duch  projektu – nauczyciel Artur Tutka. W Podkarpackim Centrum Innowacji spotkał się z nimi marszałek Władysław Ortyl.

„Zanim zrobiliśmy tę protezę wiele czasu spędziliśmy przeszukując internet w poszukiwaniu informacji. Kinga nie ma przedramienia, więc trzeba było to jakoś zaplanować i zrobić. Pierwszą, mechaniczną protezę robiliśmy 2,5 miesiąca” – opowiada Damian Kobyliński.
Teraz koledzy Kingi pracują nad kolejną, nową protezą elektroniczno – autonomiczną. W pracy pomogą im specjaliści z PCI, którzy ułatwią im kontakty z naukowcami oraz zapewnią profesjonalny sprzęt.
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Poznaliśmy datę oficjalnego odsłonięcia pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego

RZESZÓW. Odsłonięcie pomnika Józefa Piłsudskiego odbędzie się w 101. rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Rzeszów

Policjanci udaremnili ustawkę kiboli Stali Rzeszów i Stali Stalowej Woli z Lechem Poznań

RZESZÓW. W opisanych działaniach wzięło udział łącznie 69 policjantów, którzy wylegitymowali 55 osób i skontrolowali 10 pojazdów.

Rzeszów

Odwołano sobotnią zbiórkę elektrośmieci w Rzeszowie

RZESZÓW. Zbiórka elektrośmieci miała się odbyć przy Bi1 oraz E. Leclerc. 

Rzeszów

Asseco Resovia Rzeszów otwiera sezon dwiema porażkami

RZESZÓW. MVP spotkania został Nicolas Szerszeń.

Rzeszów

Dwie mieszkanki Rzeszowa okradzione. Mężczyźni podawali się za pracowników wodociągów

RZESZÓW. Mężczyźni podawali się za pracowników sprawdzających instalację wodną.

Rzeszów

Podkarpacie jest gotowe na zimę

RZESZÓW, PODKARPACIE. Przedstawiciele poszczególnych służb informowali, że wszelkie przygotowania do zimy dobiegły końca.

Rzeszów

Gala XVIII edycji Konkursu "Podkarpacka Nagroda Gospodarcza" 2019 już 28 listopada

Wydarzenie organizowane jest przez Centrum Promocji Biznesu, które w tym roku świętuje jubileusz 25-lecia działalności. 

Rzeszów

Iluminacje świąteczne w Rzeszowie. Pojawiły się dwie oferty na dostawę dekoracji

RZESZÓW. Zwycięzca przetargu ma obowiązek zamontować wszystkie iluminację do 30 listopada br., zaś ich demontaż musi nastąpić w terminie do 14 lutego 2020 roku.

Reklama