Rzeszów - Piątek, 15.05.2026
Reklama

Co dalej z budową basenów solankowych w Rzeszowie? Temat komplikują roszczenia Jędrzejowiczów

Dodano: 22.03.2019 r.

fot. Pixabay
fot. Pixabay
RZESZÓW. Jakiś czas temu Ratusz zdecydował się na zawieszenie prac remontowych na terenie parku przy ul. Rycerskiej. Powodem takiej decyzji były roszczenia rodziny Jędrzejowiczów do tych terenów. Przypomnijmy, że majątek został odebrany rodzinie w związku z dekretem Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z roku 1944 roku.
 
W 2002 roku do Urzędu Wojewódzkiego wpłynął wniosek o zwrot majątku. Sprawa wciąż pozostaje nierozstrzygnięta, a osoba składająca wniosek zmarła. Od tego momentu nikt ponownie z podobnym wnioskiem do Urzędu Wojewódzkiego się nie zjawił, toteż możemy uznać, że sprawa jest niejako „zamrożona”.
 
Owa stagnacja o ile w Urzędzie Wojewódzkim problemu nie sprawia, o tyle w Ratuszu nastroje są zgoła odmienne, gdyż zawieszenie tego tematu skutkuje tym, że nie wiadomo czy tereny, o które ubiega się rodzina Jędrzejowiczów, obejmują przestrzeń gdzie władze miasta planują stworzyć baseny solankowe.
 
„W tamtym wniosku nie zostało to określone. Roszczenia były ogólne i Urząd Wojewódzki nie wie dokładnie jakich działek dotyczą” – informuje Małgorzata Waksmundzka-Szarek, rzecznik prasowy wojewody podkarpackiego. Ponadto dodaje, że dopóki nie zjawi się ktoś z rodziny Jędrzejowiczów z nowym wnioskiem, określającym tereny, to niewiele można zrobić.
 
Reklama
Ratusz również nie wie jakich terenów dotyczy wniosek: „[Jędrzejowicze – przyp. red.] złożyli wniosek u wojewody o odzyskanie swojego majątku. Ten majątek to ponad 100 ha na terenie miasta. Nie wymieniono konkretnych działek” – wyjaśniał w lutym Grzegorz Tarnowski, dyrektor Biura Gospodarki Mieniem Miasta Rzeszowa.
 
Cała sprawa na dzień dzisiejszy wygląda tak, że Ratusz skierował pismo do wojewody z zapytaniem o tereny, tam usłyszał odpowiedź, że Urząd Wojewódzki takich informacji nie posiada i cała sprawa została przez władze miasta skierowana do Ministerstwa Skarbu Państwa, zamiast do kogoś z żyjących członków rodziny ubiegającej się o tereny.
 
„Nie wiemy jakiego terenu te roszczenia dotyczą. Poszło pismo w tej sprawie do Ministerstwa Skarbu Państwa” – wyjaśnia Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Od 2 marca zmiany w centrum Rzeszowa - ograniczenia dla samochodów

RZESZÓW. Od 2 marca 2026 r. w rzeszowskim śródmieściu zaczną obowiązywać nowe ograniczenia dla samochodów. Zmiany obejmą fragment ul. Zamkowej, odcinek al. Lubomirskich i Pod Kasztanami oraz plac Farny. - Dzięki nim...

Rzeszów

Na osiedlu Słocina powstaną dwa mini ronda

RZESZÓW. Miasto poszukuje firmy, która wykona mini ronda na osiedlu Słocina. Inwestycja ma poprawić bezpieczeństwo i upłynnić ruch w tej części miasta.

Rzeszów

Testy nowego autobusu na ulicach Rzeszowa

RZESZÓW. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Rzeszowie przeprowadza testy nowoczesnego autobusu elektrycznego. Od kilku dni na ulicach miasta możecie spotkać pojazd BMC Procity+ 12M EV.

Rzeszów

16-letnia mieszkanka Rzeszowa potrącona na przejściu dla pieszych

RZESZÓW. Rzeszowscy policjanci wyjaśniają okoliczności potrącenia 16-letniej mieszkanki Rzeszowa na oznakowanym przejściu dla pieszych na ul. Strażackiej. Poszkodowana z obrażeniami została przewieziona do szpitala.

Rzeszów

Biała Sobota w Podkarpackim Centrum Onkologii – bezpłatne badania dla kobiet i mężczyzn

RZESZÓW. Podkarpackie Centrum Onkologii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie zachęca kobiety i mężczyzn do udziału w bezpłatnych badaniach profilaktycznych w ramach tzw. Białej Soboty.

Rzeszów

Zmiany w rozkładzie jazdy MPK. Od 1 marca nowa linia autobusowa

RZESZÓW. Zarząd Transportu Miejskiego poinformował o zmianach w rozkładzie jazdy rzeszowskiej komunikacji miejskiej, jakie zaczną obowiązywać od 1 marca 2026 r. Linia nr 26 zyska dodatkowe kursy, pilotażowo na ulice miasta wyjedzie...

Rzeszów

Otwarto nowy żłobek w Rzeszowie. Przybyło 190 miejsc dla maluchów [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. 25 lutego 2026 r. odbyło się uroczyste otwarcie nowego żłobka na osiedlu Drabinianka w Rzeszowie. Dzięki nowej placówce przybyło kolejne 190 miejsc dla najmłodszych mieszkańców miasta.

Rzeszów

Ulice Ropczycka i Tarnowska w Rzeszowie zostaną połączone

RZESZÓW. „Połączymy ulice Ropczycką i Tarnowską. Będzie to duże ułatwienie dla mieszkańców osiedli Baranówka i Miłocin” – poinformował w mediach społecznościowych prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

Reklama