Rzeszów - Sobota, 13.09.2025
Reklama

Czołowi triathloniści przyjadą do Rzeszowa

Dodano: 19.05.2022 r.

RZESZÓW. W pierwszy weekend czerwca, Rzeszów na dwa dni stanie się triathlonową stolicą Europy. Odbędzie się czwarta edycja „Triathlon Rzeszów”. W rywalizacji weźmie udział około 700 zawodników.

Triathlon Rzeszów to największa na Podkarpaciu impreza triathlonowa, która z roku na rok gości coraz więcej zawodników i liczne rzesze kibiców. Pierwsza edycja tej cyklicznej imprezy odbyła się w 2018 roku. - Cieszę się, że takie zawody są w kalendarzu sportowym, bo jako miasto czujemy się odpowiedzialni za promowanie wszystkich dyscyplin sportu. Jako współorganizator jesteśmy tym bardziej dumni, że to już impreza na najwyższym, europejskim poziomie. Serdecznie zapraszam mieszkańców do udziału oraz kibicowania – mówi Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa.

4 czerwca odbędzie się Puchar Europy na dystansie sprinterskim, a 5 czerwca zawody IV Triathlon Rzeszów, podczas których rozegrane zostaną m.in. Mistrzostwa Polski Age-Group na dystansie sprinterskim oraz Puchar Polski na dystansie supersprinterskim. Jak podkreśla Filip Szołowski, dyrektor sportowy Polskiego Związku Triathlonu, Rzeszów to dopiero czwarte miasto w Polsce, które będzie gospodarzem zawodów rangi Pucharu Europy. Wcześniej takiego zaszczytu dostąpiły tylko Olsztyn, Poznań i Kędzierzyn-Koźle. – Przygotowaliśmy tu w Rzeszowie bardzo widowiskową trasę. Jej przebieg jest zaplanowany tak, że kibice będą mogli obserwować jednocześnie zmagania w pływaniu, jeździe na rowerze i biegu. Wszystko będzie w zasięgu wzroku osób zebranych na widowni przy kąpielisku Żwirownia – mówi Filip Szołowski.

Na listach startowych jest już około 150 zawodników, ale łącznie na wszystkich dystansach i odmianach tej dyscypliny organizatorzy spodziewają się około 700 osób.  

– Przy okazji zmagań dorosłych zawodowców oraz amatorów odbędzie się impreza dla dzieci w 3 kategoriach wiekowych. Bardzo się cieszę z tego, że dzięki organizatorom one także będą mogły się zaprezentować. Rzeszów ma świetną infrastrukturę do takich zawodów, to będzie sportowe święto – mówi Jarosław Gutowski, dyrektor wydziału Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Rzeszowa. 

Niedzielny wyścig IV Triathlonu Rzeszów zostanie rozegrany na dystansie olimpijskim. – Wystartuje w niedzielę 5 czerwca po godz. 12. Zawodnicy będą mieli do pokonania 1,5 km pływania, 40 km jazdy rowerem i 10 km biegu – mówi Tomasz Sarna, który także zachęca do kibicowania uczestnikom tych widowiskowych zawodów.

- Jesteśmy partnerem triathlonu od pierwszej edycji, miałem okazje brać w nim udział jako zawodnik i mogę zapewnić, że nie odstajemy od imprez tego typu w Polsce. Wręcz przeciwnie, idziemy naprzód i organizacyjnie oraz sportowo prezentujemy już najwyższy poziom – mówi Marcin Stopa, Sekretarz Miasta Rzeszowa.
Reklama
W związku z imprezą, konieczna będzie zmiana organizacji ruchu w miejscach, w których będą rywalizować zawodnicy. Szczegóły ogłoszone zostaną przed startem imprezy.

Triathlon to dynamicznie rozwijająca się dyscyplina sportowa, w której zawodnik kolejno płynie, jedzie  na  rowerze  i  biegnie  a  czas  końcowy  obejmuje  zmianę  stroju  sportowego i sprzętu. W 2000 roku Triathlon dołączył do rodziny sportów olimpijskich.  

Puchar Europy na dystansie sprinterskim to rywalizacja najlepszych europejskich zawodników startujących w kategorii Junior oraz najlepszych z najlepszych, czyli kategoria Elita. Wśród Pań reprezentować Polskę będą m.in. Marta Łagownik i siostry Sudak, a wśród mężczyzn na listach startowych znaleźć możemy Roberta Czysza, Michała Oliwę i Macieja Bruzdziaka. Ale to nie wszyscy Nasi reprezentanci. Do Rzeszowa zawita naprawdę mocna polska grupa triathlonistów, którzy będą walczyć o najwyższe stopnie podium. Mamy nadzieję, że start na „własnym podwórku” doda im skrzydeł i dodatkowej motywacji do walki.

Podczas prestiżowego Pucharu Europy w Rzeszowie wystąpią zawodnicy z ok.30 krajów głównie europejskich, ale także Australii, Kanady, Turcji czy Izraela.  Obecność zawodników Elity gwarantuje sportową rywalizację na najwyższym poziomie, a tym samym zapowiada doskonałe widowisko dla kibiców.

Podczas triathlonowego weekendu w Rzeszowie odbędą się również zawody dla najmłodszych sportowców. Dla dzieci w wieku 1-6 odbędzie się Rzeszów Run Kids 2022 – bieg na dystansie 200 metrów. Dla starszych, w wieku 7-12 lat, organizatorzy przygotowali rywalizację Rzeszów Aqua Kids 2022, czyli zmagania pływacko-biegowe, na dystansach:
  • Aquathlon na dystansie 50 m pływania i 0,5 km biegu (0,05-0,5) – dzieci 7-8 lat;
  • Aquathlon na dystansie 100 m pływania i 0,5 km biegu (0,1-0,5) – dzieci 9-10 lat;
  • Aquathlon na dystansie 200 m pływania i 1 km biegu (0,2-1) – Żaki 11-12 lat;
Wszyscy zawodnicy, którzy ukończą Triathlon Rzeszów, otrzymają na mecie pamiątkowe medale oraz koszuli finishera, a zdobywcy miejsc I-III w kategoriach wiekowych kobiet i mężczyzn oraz OPEN pamiątkowe statuetki. W zawodach rangi Mistrzostw Polski zwycięzcy otrzymają specjalne medale Mistrzostw Polski przygotowane przez Polski Związek Triathlon.


 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

W Rzeszowie otwarto poradnię dla ozdrowieńców z Covid-19

RZESZÓW. To jedyna w regionie i jedna z pierwszych w kraju tego typu poradnia. Będzie funkcjonowała na terenie Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc w Rzeszowie.

Rzeszów

Worki na odpady zielone w automatach

RZESZÓW. Mieszkańcy, którym brakło worków na odpady zielone, mogą je dokupić w automatach, w których sprzedawane są środki ochrony osobistej.

Rzeszów

Nowy gmach Sądu Okręgowego będzie gotowy za 5 lat

RZESZÓW. Akt notarialny dotyczący przejęcia przez Ministerstwo Sprawiedliwości działki przy ul. Zielonej i Granicznej ma być podpisany w ciągu miesiąca.

Rzeszów

Budynek Straży Miejskiej przy ul. Targowej do remontu

RZESZÓW. Ratusz prowadzi postępowanie przetargowe, którego celem jest wyłonienie projektanta, który zajmie się opracowaniem dokumentacji projektowej budynku, znajdującego się przy ul. Targowej 1.

Rzeszów

Wracają loty międzynarodowe z Rzeszowa. Pierwsze samoloty już wystartowały

RZESZÓW/JASIONKA. Od 1 lipca Ryanair wznowił loty do Wielkiej Brytanii oraz Irlandii, od 3 lipca startują wakacyjne połączenia LOT’u.  Dzisiaj wystartowały pierwsze samoloty do  Londynu oraz Manchesteru.

Rzeszów

Dwa wypadki z udziałem pieszych w powiecie rzeszowskim. W jednym z nich ucierpiał 6-latek

Rzeszowscy policjanci badają okoliczności wypadków z udziałem pieszych, do których doszło wczoraj na terenie powiatu rzeszowskiego. 

Rzeszów

Okradł salon meblowy w Rzeszowie na ponad 12 tys. zł

RZESZÓW. Rzeszowscy policjanci zatrzymali 38-letniego mieszkańca Rzeszowa, który dokonał 11 kradzieży w jednym z salonów meblowych. Grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Rzeszów

Diecezja rzeszowska zbiera na powodzian. Miasto przekaże 200 tys. dla mieszkańców gminy Chmielnik

RZESZÓW. W minionym tygodniu intensywne opady deszczu, burze i nawałnice wyrządziły wiele szkód mieszkańcom Podkarpacia. We wszystkich kościołach diecezji rzeszowskiej odbędzie się zbiórka na rzecz poszkodowanych.

Reklama