Rzeszów - Sobota, 27.06.2026
Reklama

Czy w Rzeszowie będą trójwymiarowe przejścia dla pieszych? Ratusz: "przepisy takiego oznakowania nie uwzględniają”

Dodano: 08.01.2019 r.

fot. zdjęcie z facebookowego profilu: Urząd Miejski w Lidzbarku Warmińskim
fot. zdjęcie z facebookowego profilu: Urząd Miejski w Lidzbarku Warmińskim
RZESZÓW. Radni pytali władze miasta czy stworzenie w Rzeszowie przejść dla pieszych w technologii 3D jest możliwe, Ratusz przekonuje, że przepisy tego nie uwzględniają, zasłaniając się rozporządzeniem Ministra Infrastruktury, choć podobne rozwiązanie zastosowano w jednym z miast w województwie warmińsko-mazurskim.

O możliwości wprowadzenia trójwymiarowych przejść dla pieszych m.in. na Nowym Mieście pytało trzech radnych: Witold Walawender, Robert Walawender oraz Wiesław Buż, wiceprzewodniczący Rady Miasta.

Docelowo stworzenia takich pasów stwarza iluzję dla kierowców, którzy ze swojej perspektywy widzą przejście dla pieszych jako przeszkodę, przez co automatycznie powinni przed nią zwolnić, zwiększając komfort i bezpieczeństwo pieszych.

Pomysł, choć ciekawy i z pewnością innowacyjny, to jednak wg. Marka Ustrobińskiego, zastępcy prezydenta Miasta Rzeszowa: „Będzie możliwy po uwzględnieniu takiego oznakowania w przepisach rozporządzenia Ministra Infrastruktury” – czytamy w odpowiedzi na interpelacje radnych.
Reklama
Warto jednak zauważyć, że choć przepisy takiego rozwiązania nie uwzględniają, to nie znaczy że nie zostało ono nigdzie zastosowane. Przykładem niech będzie Lidzbark Warmiński w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie od 1 czerwca przejście dla pieszych w technologii 3D służy mieszkańcom. Pierwszym miastem wprowadzającym takie rozwiązanie było New Delhi.  

"Jeżeli nie to rozwiązanie, to należy znaleźć takie, które zwiększy bezpieczeństwo mieszkańców. Temat będzie jeszcze poruszany" - mówi Witold Walawender, radny miasta Rzeszowa. 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Wypadek na autostradzie A4 w Świlczy. 3 osoby ranne, utrudnienia w ruchu

RZESZÓW. Na autostradzie A4 w Świlczy doszło do zderzenia dwóch samochodów. W wypadku ranne zostały 3 osoby. Zablokowany jest pas ruchu w kierunku Rzeszowa. Utrudnienia mogą potrwać do godz. 14:00.

Rzeszów

Wszystkich Świętych 2025. Organizacja ruchu w rejonie rzeszowskich cmentarzy

RZESZÓW. W piątek, 31 października policjanci rozpoczynają wzmożone działania na drogach Rzeszowa i okolic, mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom ruchu podczas odwiedzin grobów najbliższych. Przy dwóch największych rzeszowskich nekropoliach obowiązywać będzie...

Rzeszów

Zaawansowane roboty na budowie Wisłokostrady. W listopadzie układanie warstwy ścieralnej [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Postęp prac na budowie Wisłokostrady widać gołym okiem. Wykonawca nie zwalnia tempa i prowadzi już zaawansowane roboty. Inwestycję, która miała być oddana do użytku wiosną 2026 roku, najprawdopodobniej uda się zakończyć...

Rzeszów

Zamiast Monachium - Frankfurt. Nowy kierunek Lufthansy z Jasionki

RZESZÓW. - Od 28 marca 2026 roku niemiecki przewoźnik połączy stolicę Podkarpacia z Frankfurtem nad Menem, zastępując dotychczasowe rejsy do Monachium – informuje w najnowszym komunikacje Port lotniczy Rzeszów-Jasionka im. Rodziny Ulmów.

Rzeszów

Komunikacja miejska w Rzeszowie w okresie Wszystkich Świętych. Więcej kursów, linie specjalne

RZESZÓW. Jak informuje Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie, w okresie Wszystkich Świętych na ulice Rzeszowa wyjedzie więcej autobusów. Mieszkańcy miasta i przejezdni będą mogli dojechać na rzeszowskie cmentarze korzystając z dodatkowych linii...

Rzeszów

Ważny krok w kierunku realizacji kolejnej strategicznej inwestycji w Jasionce [WIZUALIZACJE]

JASIONKA. Wojewoda Podkarpacki Teresa Kubas-Hul rozpoczęła procedurę dotyczącą wydania decyzji ZRIL dla budowy nowego wjazdu na lotnisko w Jasionce.

Rzeszów

Transport meleksem po największej rzeszowskiej nekropolii [najbliższe terminy]

RZESZÓW. 31 października, 2 i 8 listopada na Cmentarzu Komunalnym Wilkowyja będzie można dojechać melexem w pobliże grobów najbliższych. To ułatwienie przygotowane z myślą o osobach starszych i mających trudności w poruszaniu...

Rzeszów

Groźna kolizja na skrzyżowaniu al. Niepodległości z ul. Mieszka I. Dostawczak przewrócił się na bok

RZESZÓW. Niezastosowanie się do sygnalizacji świetlnej było przyczyną groźnie wyglądającej porannej kolizji na skrzyżowaniu al. Niepodległości z ul. Mieszka I w Rzeszowie. Na skutek zderzenia dwóch pojazdów, jeden z nich przewrócił się...

Reklama