Rzeszów - Sobota, 16.05.2026
Reklama

Defibrylatory AED znalazły się w rzeszowskiej przestrzeni miejskiej

Dodano: 03.02.2020 r.

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe
RZESZÓW. Defibrylator AED znajdziemy na przystanku autobusowym MPK Piłsudskiego 03 oraz w autobusie komunikacji miejskiej o numerze taborowym 100.

W ramach projektu #dajemyserce  na przystanku autobusowym MPK Piłsudskiego  03 został zamontowany pierwszy na Podkarpaciu defibrylator AED. Kolejny, dostępny jest w autobusie o numerze taborowym 100. Inicjatywa jest częścią projektu Fundacji „Medyk dla Zdrowia”, realizowanego i współfinansowanego przez Wydział Zdrowia UM Rzeszowa we współpracy z MPK Rzeszów oraz ZTM.

„Miejsca, w których zamontowane zostały defibrylatory nie są przypadkowe. Chcemy pokazać, że jest on dostępny dla każdego. Do tej pory AED kojarzone było jako urządzenie znajdujące się w biurze / na portierni / w zamkniętej szafce. Tu wychodzimy w absolutną przestrzeń publiczną.  Dajemy urządzenie, które ma być łatwo dostępne i służyć ludziom” – wyjaśnia Agnieszka Gocek, koordynator projektu #dajemyserce oraz kierownik dziełu promocji CM Medyk.
Reklama
AED czyli Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny to urządzenie, które może uratować życie osobie z zatrzymanym krążeniem.  AED może być używany przez osoby nieposiadające wykształcenia medycznego. Jest urządzeniem bezpiecznym i bardzo prostym w użyciu.

Wystarczy nacisnąć guzik "włącz / ON", a defibrylator, za pomocą komunikatów głosowych, poprowadzi nas krok po kroku jak należy postępować. W urządzeniu znajduje się również dodatkowa elektroda, którą można użyć ratując dzieci powyżej 1 roku życia.
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Rzeszowscy policjanci zatrzymali dwóch pijanych kierowców

RZESZÓW. Dwóch kierowców wsiadło za kierownicę, pomimo spożytego wcześniej alkoholu. 44-latek miał ponad 1 promil, drugi z kierowców wydmuchał ponad 2 promie. Obaj stracili prawo jazdy.

Rzeszów

W weekend 9 wypadków na drogach Rzeszowa i powiatu. 12 osób rannych, 1 nie żyje

RZESZÓW. Policjanci podsumowali miniony weekend na drogach Rzeszowa i powiatu. Doszło do dziewięciu wypadków, w tym jednego śmiertelnego. Rannych zostało 12 osób.  

Rzeszów

W sobotę Wojownicy Maryi przejdą ulicami Rzeszowa. Możliwe utrudnienia w ruchu

RZESZÓW. W sobotę w Rzeszowie odbędzie się „Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi”. Ulicami miasta przejdzie kilkutysięczna procesja. Na trasie przemarszu mogą wystąpi utrudnienia w ruchu.

Rzeszów

Majowe uroczystości patriotyczne w Rzeszowie

RZESZÓW.  Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Prezydent Miasta Rzeszowa oraz Dowódca Garnizonu Rzeszów zapraszają na majowe uroczystości patriotyczne, które odbędą się 2, 3 i 8 maja.

Rzeszów

Udogodnienia dla mieszkańców w Punktach Obsługi Urzędu Miasta

RZESZÓW. Miasto uruchomiło nowoczesny system, który ma usprawnić pracę w Punktach Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Rzeszowa zlokalizowanych w czterech rzeszowskich galeriach handlowych: Galerii Rzeszów, Nowy Świat, Plaza i Millenium Hall.

Rzeszów

Tragedia na torach w Trzcianie. 21-latek zginął na miejscu

TRZCIANA. 21-letni mężczyzna został śmiertelnie potrącony przez pociąg. Rzeszowscy policjanci wyjaśniają szczegółowe okoliczności tego tragicznego zdarzenia.

Rzeszów

Wybrano nowego rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego

RZESZÓW. Prof. dr hab. n. med. Adam Reich został nowym rektorem Uniwersytetu Rzeszowskiego. Czteroletnia kadencję rozpocznie 1 września 2024 roku. Uroczyste przekazanie władzy nastąpi na nadzwyczajnym posiedzeniu Senatu nowej kadencji.

Rzeszów

Obwoźna zbiórka odpadów niebezpiecznych w Rzeszowie [HARMONOGRAM]

RZESZÓW. W Rzeszowie trwa obwoźna zbiórka odpadów niebezpiecznych. W czwartek ciężarówka MPGK zaparkuje m.in. na ulicach: Budziwojskiej i Podleśnej, Mazurskiej i w rejonie ul. ks. J. Stączka.

Reklama