Rzeszów - Wtorek, 15.07.2025
Reklama

Defibrylatory AED znalazły się w rzeszowskiej przestrzeni miejskiej

Dodano:

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe
RZESZÓW. Defibrylator AED znajdziemy na przystanku autobusowym MPK Piłsudskiego 03 oraz w autobusie komunikacji miejskiej o numerze taborowym 100.

W ramach projektu #dajemyserce  na przystanku autobusowym MPK Piłsudskiego  03 został zamontowany pierwszy na Podkarpaciu defibrylator AED. Kolejny, dostępny jest w autobusie o numerze taborowym 100. Inicjatywa jest częścią projektu Fundacji „Medyk dla Zdrowia”, realizowanego i współfinansowanego przez Wydział Zdrowia UM Rzeszowa we współpracy z MPK Rzeszów oraz ZTM.

„Miejsca, w których zamontowane zostały defibrylatory nie są przypadkowe. Chcemy pokazać, że jest on dostępny dla każdego. Do tej pory AED kojarzone było jako urządzenie znajdujące się w biurze / na portierni / w zamkniętej szafce. Tu wychodzimy w absolutną przestrzeń publiczną.  Dajemy urządzenie, które ma być łatwo dostępne i służyć ludziom” – wyjaśnia Agnieszka Gocek, koordynator projektu #dajemyserce oraz kierownik dziełu promocji CM Medyk.
Reklama
AED czyli Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny to urządzenie, które może uratować życie osobie z zatrzymanym krążeniem.  AED może być używany przez osoby nieposiadające wykształcenia medycznego. Jest urządzeniem bezpiecznym i bardzo prostym w użyciu.

Wystarczy nacisnąć guzik "włącz / ON", a defibrylator, za pomocą komunikatów głosowych, poprowadzi nas krok po kroku jak należy postępować. W urządzeniu znajduje się również dodatkowa elektroda, którą można użyć ratując dzieci powyżej 1 roku życia.
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Straciła panowanie nad autem i wjechała do rowu. 58-latka trafiła do szpitala

TYCZYN. Do groźnie wyglądającego zdarzenia drogowego doszło w Tyczynie. 58-letnia kobieta straciła panowanie nad pojazdem, zjechała na przeciwległy pas jezdni, a następnie na łąkę. Poszkodowaną kobietę przewieziono do szpitala.

Rzeszów

Możliwie utrudnienia w ruchu w związku z koncertem "Jednego Serca Jednego Ducha"

RZESZÓW. W czwartek 8 czerwca, w Parku Sybiraków w Rzeszowie odbędzie się koncert ,,Jednego Serca Jednego Ducha", w którym uczeestniczyć może nawet ponad 20 tys. osob. 

Rzeszów

Przebudowa ul. Warszawskiej. Zmiany w organizacji ruchu

RZESZÓW. Rozpoczął się ważny etap przebudowy ul. Warszawskiej w Rzeszowie - przebudowa przejazdu kolejowego na ul. Myśliwskiej.

Rzeszów

Wielkie ściganie na Stadionie Miejskim

RZESZÓW. Najlepsi polscy żużlowcy w czwartek będą po raz kolejny rywalizować w Rzeszowie.

Rzeszów

Studencki korowód przejdzie ulicami Rzeszowa. Będą utrudnienia w ruchu

​RZESZÓW. W piątek w Rzeszowie rozpoczną się dwudniowe Rzeszowskie KultURalia Studenckie. Ulicami Rzeszowa przejdzie studencki korowód. Spodziewane są utrudnienia w ruchu.

Rzeszów

W Rzeszowie trwają przygotowania do inauguracji sezonu kąpielowego

RZESZÓW. 10 czerwca rozpocznie się tegoroczny sezon letni na rzeszowskich kąpieliskach. Zarówno na basenach ROSiR, jak i Żwirowni trwają intensywne przygotowania do jego inauguracji.

Rzeszów

Przy hali Podpromie uruchomiono stały punkt kontroli autokarów

RZESZÓW. Kontrole prowadzone są w dni robocze (od poniedziałku do piątku) w godzinach od 6.00 do 9.00.

Rzeszów

Odlotowy Dzień Dziecka w Plazie

RZESZÓW. Podczas imprezy będzie można poczuć się jak pilot samolotu F-35 lub szybowca, wziąć udział w grze logicznej oraz pokazach naukowych „Oszukać zmysły”. To wszystko już od 1 do 3 czerwca 2023...

Reklama