Rzeszów - Niedziela, 28.06.2026
Reklama

Defibrylatory AED znalazły się w rzeszowskiej przestrzeni miejskiej

Dodano: 03.02.2020 r.

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe
RZESZÓW. Defibrylator AED znajdziemy na przystanku autobusowym MPK Piłsudskiego 03 oraz w autobusie komunikacji miejskiej o numerze taborowym 100.

W ramach projektu #dajemyserce  na przystanku autobusowym MPK Piłsudskiego  03 został zamontowany pierwszy na Podkarpaciu defibrylator AED. Kolejny, dostępny jest w autobusie o numerze taborowym 100. Inicjatywa jest częścią projektu Fundacji „Medyk dla Zdrowia”, realizowanego i współfinansowanego przez Wydział Zdrowia UM Rzeszowa we współpracy z MPK Rzeszów oraz ZTM.

„Miejsca, w których zamontowane zostały defibrylatory nie są przypadkowe. Chcemy pokazać, że jest on dostępny dla każdego. Do tej pory AED kojarzone było jako urządzenie znajdujące się w biurze / na portierni / w zamkniętej szafce. Tu wychodzimy w absolutną przestrzeń publiczną.  Dajemy urządzenie, które ma być łatwo dostępne i służyć ludziom” – wyjaśnia Agnieszka Gocek, koordynator projektu #dajemyserce oraz kierownik dziełu promocji CM Medyk.
Reklama
AED czyli Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny to urządzenie, które może uratować życie osobie z zatrzymanym krążeniem.  AED może być używany przez osoby nieposiadające wykształcenia medycznego. Jest urządzeniem bezpiecznym i bardzo prostym w użyciu.

Wystarczy nacisnąć guzik "włącz / ON", a defibrylator, za pomocą komunikatów głosowych, poprowadzi nas krok po kroku jak należy postępować. W urządzeniu znajduje się również dodatkowa elektroda, którą można użyć ratując dzieci powyżej 1 roku życia.
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Bezpłatne badania dla mieszkańców Rzeszowa. Miasto na dwa dni stanie się centrum profilaktyki

RZESZÓW. Dwa dni, kilkanaście stoisk i kilkadziesiąt bezpłatnych badań — bez kolejek, bez zapisów i bez skierowań. W piątek i sobotę, 12 i 13 czerwca, Rzeszów zamieni się w wielkie miejskie centrum...

Rzeszów

Ruszyła rozbudowa ul. Robotniczej. Powstanie ścieżka pieszo-rowerowa

RZESZÓW. Rozpoczęły się roboty budowlane w ramach rozbudowy drogi powiatowej – ul. Robotniczej. Inwestycja warta ponad 5,1 mln zł obejmie m.in. budowę niemal kilometrowej ścieżki pieszo-rowerowej. Zadanie dofinansowano ze środków unijnych.

Rzeszów

Przy ul. Skrajnej powstanie chodnik i nowy parking

RZESZÓW. Na początku czerwca wykonawcy – firmie EUROVIA POLSKA S.A. – przekazano plac budowy pod inwestycję przy ul. Skrajnej. Powstanie tam ponad 320-metrowy chodnik, parking na 16 aut oraz nowa infrastruktura towarzysząca....

Rzeszów

Blisko 100 wystawców z regionalnymi produktami. W sobotę kolejny Podkarpacki Bazarek

RZESZÓW. W sobotę, 13 czerwca 2026 roku, parking przy Parku Papieskim w Rzeszowie ponownie zamieni się w tętniące życiem targowisko pełne regionalnych smaków i produktów prosto od lokalnych wytwórców. To kolejna w...

Rzeszów

Minironda na Słocinie coraz bliżej. Prace ruszają w piątek, ruch będzie sterowany ręcznie

RZESZÓW. W piątek i w sobotę wykonawca zamontuje zapowiadane już od dłuższego czasu minironda na dwóch skrzyżowaniach na osiedlu Słocina. Ich wprowadzenie ma poprawić ruch w tej części miasta.

Rzeszów

Na cmentarzu przy ul. Świętokrzyskiej powstaną nowe alejki

RZESZÓW. Na cmentarzu komunalnym na osiedlu Zwięczyca powstanie 11 nowych odcinków alejek. To inwestycja wybrana przez mieszkańców w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Trwa już przetarg na wykonawcę zadania.

Rzeszów

Wypadek w Błędowej Tyczyńskiej. Cztery osoby trafiły do szpitala

RZESZÓW. Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku, do którego doszło w poniedziałek, 9 czerwca, w Błędowej Tyczyńskiej. W zderzeniu dwóch samochodów osobowych rannych zostało cztery osoby. Droga w miejscu zdarzenia była całkowicie zablokowana, a...

Rzeszów

Wirtualne tablice informacji pasażerskiej. Ruszył pilotaż w Rzeszowie

RZESZÓW. Na wybranych rzeszowskich przystankach pojawiły się kody QR, dzięki którym pasażerowie sprawdzą aktualne rozkłady jazdy bez instalowania żadnej aplikacji. To start pilotażowego programu wirtualnych tablic informacji pasażerskiej.

Reklama