Reklama

Aktualności Rzeszów

Do końca tego roku w Rzeszowie pojawi się wypożyczalnia samochodów elektrycznych

Dodano: 22.11.2019

Do końca tego roku w Rzeszowie pojawi się wypożyczalnia samochodów elektrycznych - Aktualności Rzeszów

fot. Pixabay

RZESZÓW. Jeszcze w 2019 roku w Rzeszowie będzie dostępnych 20 samochodów elektrycznych do wypożyczenia za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Usługa będzie miała charakter bezterminowy, a firma dostarczająca pojazdy, nie wyklucza powiększenia floty.

Już za kilka tygodniu na ulicach Rzeszowa pojawi się pierwsza w mieście wypożyczalnia samochodów elektrycznych w usłudze typu car-sharing. Za wprowadzenie tego typu nowości odpowiedzialne jest PGE Nowa Energia oraz firma 4Mobility.

„Wszystko opieramy na rozwiązaniach sprawdzonych, z których korzystamy w wielu miastach w Polsce, więc nie będzie to pod tym kątem test lecz normalna usługa. Co jest istotne, w ramach usługi carsharingu będziemy eksperymentowali z usługą carpoolingu, czyli ich możliwości wykorzystywania przez różne instytucje miejskie do swoich służbowych celów” – tłumaczy Paweł Błaszczak, prezes 4Mobility.

Na początku do dyspozycji mieszkańców będzie 20 samochodów elektrycznych Nissan Leaf. Jednak w przyszłości nie jest wykluczone, że jeżeli udostępniona usługa przyjmie się, to liczba pojazdów nie zostanie zwiększona: „Taka usługa w mieście Rzeszów może obejmować 100-200 samochodów” – wyjaśnia Błaszczak.

Aby wypożyczyć samochód niezbędna będzie aplikacja mobilna. Dzięki niej mamy możliwość rezerwacji oraz otwarcia samochodu. Wszelkie płatności również będą się odbywać za pośrednictwem aplikacji. Sposób jej funkcjonowania będzie zbliżony do tego, który aktualnie funkcjonuje przy usłudze wypożyczalni hulajnóg, skuterów oraz rowerów miejskich.REKLAMA

„Z jednej strony będzie to usługa free float, tzn. samochód pobieramy z miejsca gdzie on stoi i zostawiamy w dowolnym miejscu strefy. Tą usługę będziemy uzupełniali o usługi tzw. station base, które pozwolą wykorzystać stałe miejsca parkingowe do tego, żeby mieć przewidywalność. Usługa będzie miała charakter mieszany” – dodaje prezes 4Mobility.

Aktualnie 4Mobility obsługuje takie miasta jak Warszawa, Siedlce, Poznań oraz Trójmiasto. Cennik ma zostać ogłoszony w momencie startu usługi, jednak – jak zapewnia prezes firmy - jego rzeszowska wersja nie będzie się różnić od oferty w innych miastach. Przykładem niech będzie Warszawa oraz Siedlce, gdzie również istnieje możliwość wypożyczenia Nissana Leaf. Tam za wypożyczenie samochodu elektrycznego płacimy 0,67 zł za minutę korzystania plus 0,80 zł za każdy przejechany kilometr.

„To czego należy się spodziewać na początku, to pewnie jakiś zachęt dla użytkowników, żeby się do tego systemu zapisali, spróbowali i wrócili. Już niedługo ogłosimy datę początkową, ale wciągu najbliższych tygodni należy spodziewać się, że te samochody się pojawią. Usługa będzie miała charakter bezterminowy” – informuje Paweł Błaszczak.

Za doładowanie samochodów odpowiedzialna będzie firma dostarczająca pojazdy elektrycznie, nie mniej jednak mieszkańcy będą mogli również wspomóc ich w tych działaniach: „jak użytkownicy będą chcieli w tym uczestniczyć, będziemy bardzo szczęścili” – przyznaje prezes firmy.

 
Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)
 

Reklama

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

Prawie 11 mln zł dla Uniwersytetu Rzeszowskiego. Chodzi o zwiększenie dostępności dla osób niepełnosprawnych - Aktualności Rzeszów

Prawie 11 mln zł dla Uniwersytetu Rzeszowskiego. Chodzi o zwiększenie dostępności dla osób niepełnosprawnych

RZESZÓW. Projekt UR pt.: „Przyjazny nURt” – rozwój dostępności UR został wyróżniony przez Narodowe Ce...

Tragedia na ul. Sikorskiego w Rzeszowie. Syn podejrzany o zabójstwo matki - Aktualności Rzeszów

Tragedia na ul. Sikorskiego w Rzeszowie. Syn podejrzany o zabójstwo matki

RZESZÓW. Do zdarzenia doszło wczoraj po południu. ...

Trzy linie komunikacji miejskiej ze zmienionym rozkładem. Powód: dostosowanie czasów przejazdu - Aktualności Rzeszów

Trzy linie komunikacji miejskiej ze zmienionym rozkładem. Powód: dostosowanie czasów przejazdu

RZESZÓW. 9 grudnia br. zmianie ulegają rozkłady jazdy autobusów linii 6, 30 i 46. ...

Kary za niesegregowanie śmieci i zniżka za kompostownik. Jest zgoda radnych - Aktualności Rzeszów

Kary za niesegregowanie śmieci i zniżka za kompostownik. Jest zgoda radnych

RZESZÓW. Oba projekty uchwały zostały zaakceptowane przez radnych na wczorajszej sesji Rady Miasta . ...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Ankieta

Jak często korzystasz z nowej wypożyczalni rowerów i skuterów blinkee.city?

Codziennie

Przynajmniej raz w tygodniu

Kilka razy w tygodniu

Nie korzystam z wypożyczalni

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy:
Drogi Użytkowniku!

Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajduj? się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwi?zaniach opt-out, które umożliwiaj? określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem