Rzeszów - Niedziela, 14.09.2025
Reklama

Do Rzeszowa zawitał pomnik Jana III Sobieskiego

Dodano: 15.06.2022 r.

fot. Adam Lampart / Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Adam Lampart / Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. W rzeszowskim Parku Jedności Polonii z Macierzą stanął „wędrujący” pomnik Jana III Sobieskiego. Pozostanie tam do drugiej połowy lipca.

Monument „Wiktoria Wiedeńska”, który pierwotnie miał stanąć na wiedeńskim wzgórzu Kahlenberg, gdzie w 1683 roku Jan III Sobieski pokonał Turków, podróżuje obecnie po Polsce. 13 czerwca zawitał do Rzeszowa.

Pomnik przestawia Jana III Sobieskiego na koniu z atrybutami władzy na czele szarżującej husarii tratującej pokonaną armię Kara Mustafy. Wysokość pomnika wynosi 3 metry, długość 7,5 metra. Odlany jest w brązie.

Pomnik można podziwiać w Parku Jedności Polonii z Macierzą. Stoi tuż przy wejściu do parku od strony al. Cieplińskiego. Pozostanie tam do drugiej połowy lipca, a następnie wyruszy w dalsza podróż po Polsce.  

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Jest oferta na budowę kładek rowerowych w mieście. Jedna cześć przetargu z szansą na realizacje

RZESZÓW. Przetarg na budowę kładek rowerowych, które miałyby powstać przy moście Lwowskim, Karpackim i Narutowicza trwa.

Rzeszów

Strażak z rzeszowskiej komendy miejskiej otrzymał medal od Prezydenta RP

RZESZÓW. Medal Za Ofiarność i Odwagę został wręczony podczas uroczystości, która odbyła się 8.01.2020r. w Pałacu Prezydenckim.

Rzeszów

Wydano „wuzetkę” na wieżowiec na os. Nowe Miasto. Będzie mógł mieć nawet 180 m wysokości

RZESZÓW. Inwestycja miała by się znajdować na parkingu przed Delikatesami Centrum na ul. Podwisłocze.

Rzeszów

Kolejne problemy z obwodnicą południową miasta

RZESZÓW. Tym razem „kłody pod nogi” rzucają władzom miasta mieszkańcy i stowarzyszenie, zajmujące się oceną legalności działań administracji

Rzeszów

Ruszył nabór wniosków o udzielenie dotacji na usuwanie wyrobów zawierających azbest

RZESZÓW. Mieszkańcy mogą liczyć na 100% pokrycie kosztów.

Rzeszów

Sprawdź, ile osób skorzystało z lotniska w Jasionce w ubiegłym roku

RZESZÓW. Ponad 772 tysiące pasażerów skorzystało w ubiegłym roku z usług Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka. 

Reklama