Rzeszów - Niedziela, 29.06.2025
Reklama

Dofinansowania małej retencji dla mieszkańców. Jest zgoda radnych

Dodano:

fot. Adobe Stock
fot. Adobe Stock
RZESZÓW. Rzeszowscy radni poparli wniosek prezydenta Fijołka odnośnie wprowadzenia w mieście systemu dopłat do inwestycji związanych z retencją wód opadowych.

W ramach programu „Mała retencja” rzeszowianie będą mogli uzyskać dofinansowanie do wykonania na swoim terenie – w sąsiedztwie domu jednorodzinnego, zabudowy bliźniaczej lub szeregowej – systemów służących do gromadzenia i wykorzystania wód deszczowych. Chodzi o budowę ogrodów deszczowych lub montaż naziemnych i podziemnych zbiorników na deszczówkę.

Podczas wtorkowej sesji rzeszowscy radni poparli projekt zaproponowany przez prezydenta Fijołka. Maksymalna wysokość dotacji na dofinansowanie kosztów inwestycji będzie wynosić 80 procent kosztu inwestycji, ale nie więcej niż 1000 zł.

Środki z dofinansowania będzie można wykorzystać na:
  • zakup i montaż zbiorników naziemnych szczelnych o łącznej pojemności min 500 l;
  • zakup i montaż zbiorników podziemnych szczelnych o pojemności min. 2000 l;
  • utworzenie ogrodu deszczowego;
  • utworzenie oczka wodnego o pojemności min. 500 l.

– Efektem programu „Mała retencja” ma być pozostawienie wód opadowych w ich naturalnej zlewni, co przyczyni się do utrzymania naturalnego poziomu zasobów wód gruntowych, poprawy  lokalnego  mikroklimatu  i  bioróżnorodności  oraz  ograniczenia wykorzystywania wody pitnej do podlewania i celów gospodarczych – wyjaśnia Jolanta Kaźmierczak, wiceprezydent Rzeszowa, odpowiedzialna za ochronę środowiska.
Reklama
Program jest częścią większego miejskiego przedsięwzięcia. W powstającym właśnie nowym Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego zostało ono określone mianem „miasta gąbki”. Będzie to projekt, który ma przygotować Rzeszów do zmian klimatycznych.

Program „Mała retencja” zostanie póki co wprowadzony pilotażowo – w przyszłym roku. – Będziemy na bieżąco monitorować zainteresowanie mieszkańców tym projektem, a także zbierać uwagi dotyczące np. wysokości dofinansowania. Wszystko po to, aby móc w przyszłości wprowadzać korekty do programu. Należy pamiętać, że „Mała retencja” jest finansowana z budżetu miasta i ma być uzupełnieniem programów związanych z retencją, które będą realizowane z pieniędzy zewnętrznych – z budżetu państwa i środków unijnych – informuje prezydent Fijołek.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Ruszyła rozbudowa drogi z Rzeszowa do Jasionki. Wbito symboliczną łopatę

RZESZÓW. Inwestycję za ponad 124 mln zł realizuje firma Budimex S.A.

Rzeszów

Dodatkowe pieniądze w budżecie Rzeszowa na projekty trzech inwestycji

RZESZÓW. Na wniosek Konrada Fijołka prezydenta Rzeszowa rada miasta zarezerwowała dodatkowe pieniądze w budżecie miasta na trzy ważne inwestycje.

Rzeszów

Budowa nowej szkoły i przedszkola przy ul. Kwiatkowskiego na finiszu

RZESZÓW. Obiekt ma być gotowy na rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2022/2023. Będzie tam miejsce dla 450 uczniów i 300 przedszkolaków.

Rzeszów

14 ekologicznych autobusów dla Rzeszowa. Umowy podpisane

RZESZÓW. Do Rzeszowa trafi kolejnych 14 ekologicznych autobusów. Miasto podpisało umowy na ich dostawę z firmami Autosan i Solaris.

Rzeszów

Rekordowy czerwiec na lotnisku w Jasionce

RZESZÓW. Blisko 80 tysięcy pasażerów obsłużył w czerwcu 2022 r. port lotniczy Rzeszów-Jasionka. 

Rzeszów

Rusza budowa II linii technologicznej ITPOE w Rzeszowie

RZESZÓW. Wmurowano kamień węgielny pod budowę II linii technologicznej Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii w Rzeszowie.  Inwestycja PGE Energia Ciepła z Grupy PGE ma być gotowa w IV kwartale 2024 roku.

Rzeszów

W Jasionce wylądował pierwszy samolot z Rijeki. Wakacyjna siatka połączeń już kompletna

RZESZÓW. W nocy z wtorku na środę lotnisko w Jasionce uruchomiło ostatni nowy letni kierunek. Samolot z chorwackiej Rijeki powitał salut wodny od Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej.

Reklama