Rzeszów - Czwartek, 15.05.2025
Reklama

Domki dla jeży w miejskich parkach. Na wniosek mieszkańców

Dodano:

Na zdj. Wiceprezydent Rzeszowa Jolanta Kaźmierczak oraz Katarzyna Spaczyńska z Zarządu Zieleni Miejskiej / fot. Bartosz Gubernat / Urząd Miasta Rzeszowa
Na zdj. Wiceprezydent Rzeszowa Jolanta Kaźmierczak oraz Katarzyna Spaczyńska z Zarządu Zieleni Miejskiej / fot. Bartosz Gubernat / Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. W rzeszowskich parkach dobiega końca akcja rozstawiania domków dla jeży. W sumie będzie 100 takich drewnianych budek.

Zakup domków dla jeży jest częścią zadania realizowanego w ramach programu „Rzeszów to MY”. Prowadzi go Urban Lab, który szukał pomysłów na mikro-innowacje miejskie, zakładające współudział mieszkańców w realizacji ciekawych rzeszowskich inicjatyw.

Przedsięwzięcie zakłada ustawienie w mieście 100 takich budek. Ostatnie z nich rozmieszczono wczoraj na bulwarach nad Wisłokiem, a w akcję włączyła się wiceprezydent Rzeszowa Jolanta Kaźmierczak.
– To cenna i bardzo pożyteczna inicjatywa, która uczy nas szacunku do przyrody. Co istotne, budki stawiamy na wniosek mieszkańców, bardzo cieszy mnie ich zaangażowanie w takie akcje – podkreśliła wiceprezydent Kaźmierczak.

Domki ustawione w miejskich parkach, przy skwerach i na zieleńcach znajdą zastosowanie przez cały rok. Zimą, ukryte pod liśćmi, będą schronieniem dla jeży na czas zimowego snu. Kiedy zrobi się cieplej posłużą natomiast jako miejsce schronienia dla matek z potomstwem.
Reklama
– Widząc takie budki w parkach należy pamiętać, aby nie podchodzić zbyt blisko i nie zaglądać do środka. Prosimy też, aby nie dopuszczać do niej psów, aby nie niepokoić jeży – informuje Katarzyna Spaczyńska z Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.

Poza instalacją domków zadanie zakłada także montaż w mieście 400 budek dla jerzyków, ptaków, które są naszymi sprzymierzeńcami w walce z komarami. Pierwsze z nich zostały już zamontowane.

Lokalizacje domków dla jeży:

- bulwary nad Wisłokiem – 10 sztuk,
- Ogród Miejski im. Solidarności – 10 sztuk,
- Park Jedności Polonii z Macierzą – 10 sztuk,
- Park Kmity – 5 sztuk,
- Park Sybiraków – 5 sztuk,
- Park Bł. Karoliny – 4 sztuki,
- Park Szafera – 3 sztuki,
- park przy ul. Wieniawskiego – 3 sztuki,
- Plac Ofiar Getta – 3 sztuki,
- Stary Cmentarz przy ul. Targowej – 3 sztuki,
- Skwer Kotowicza – 2 sztuki,
- Olszynki – 2 sztuki.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Zmiany na trzech liniach komunikacji miejskiej

RZESZÓW. Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie zapowiedział zmiany w rozkładzie jazdy linii nr 20, 22 i 53.

Rzeszów

Fontanna multimedialna do remontu

RZESZÓW. Po dwuletniej przerwie, w tym sezonie powrócą pokazy specjalne rzeszowskiej fontanny multimedialnej. Wcześniej jednak obiekt musi zostać wyremontowany.

Rzeszów

Na osiedlu Piastów będzie nowy parking

RZESZÓW. Na przełomie lutego i marca zostanie podpisana umowa na budowę nowego parkingu przy ulicy Krzywoustego.

Rzeszów

Nowość w komunikacji miejskiej w Rzeszowie. Będą "przystanki na żądanie"

RZESZÓW. Od 1 marca 2022 r. 230 przystanków autobusowych w Rzeszowie zyska status „na żądanie”. Miesiąc później do listy tego typu miejsc dojdzie kolejne 235 przystanków.

Rzeszów

Ferie zimowe w Rzeszowie pełne atrakcji. Zaplanowano blisko 300 wydarzeń

RZESZÓW. Rzeszowskie instytucje kultury przygotowały szereg atrakcji dla dzieci i młodzieży na zbliżające się ferie zimowe. Zaplanowano m.in. koncerty, spektakle, warsztaty i wystawy. Łącznie będzie to blisko 300 wydarzeń.

Rzeszów

W Rzeszowie powstanie kolejny pumptrack

RZESZÓW. Ruszył przetarg na budowę zespołu torów rowerowych, z przeszkodami i muldami. Obiekt powstanie na rzeszowskich Bulwarach.

Rzeszów

Miasto dofinansuje zajęcia dla dzieci i młodzieży

RZESZÓW. Podpisano umowy na dofinansowanie przez miasto zajęć dla dzieci i młodzieży w placówkach wsparcia dziennego, prowadzonych przez organizacje pozarządowe. Z oferty skorzysta 210 osób. 

Rzeszów

Kolejne inwestycje w ramach Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej

RZESZÓW. Ruszyły prace na kolejowej trasie z Rzeszowa do Strzyżowa n/Wisłokiem. Nowe przystanki ułatwią dostęp do kolei, a mijanki zapewnią możliwość większej liczby połączeń.

Reklama