Rzeszów - Piątek, 24.05.2024
Reklama

Droga łącząca ul. Warszawską ze strefą Dworzysko. Konrad Fijołek: To szansa na kolejny skok rozwojowy naszego miasta

Dodano: 11.10.2023 r.

fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. Przyszła droga, która połączy ul. Warszawską ze strefą Dworzysko i ul. Krakowską, domknie układ drogowy na północy miasta. Pozwoli również uruchomić tereny inwestycyjne nie tylko w Rzeszowie, ale także na terenie aglomeracji rzeszowskiej, m.in. w gminie Świlcza. 

Kilka dni temu pisaliśmy o rekordowym dofinansowaniu z rządu na budowę drogi, która połączy ul. Warszawską ze strefą przemysłową Dworzysko oraz z ulicą Krakowską. Na tę inwestycję Rzeszów otrzymał 250 mln zł z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych.

Znaczenie tej trasy dla układu drogowego w północnej części miasta oraz korzyści jakie przyniesie nowa inwestycja, podkreślał Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek podczas konferencji prasowej, która we wtorek odbyła się na terenie strefy ekonomicznej Dworzysko.

- Dzięki rekordowemu dofinansowaniu wybudujemy drogę, która umożliwi powstanie nawet kilkunastu tysięcy miejsc pracy w nowych fabrykach, centrach logistycznych, centrach badawczo-rozwojowych w strefie Dworzysko – mówił Konrad Fijołek.

Przyszła droga będzie kontynuacją tych, które zostały wybudowane w ciągu ostatnich lat – połączenia ulic Rzecha z Lubelską oraz Lubelskiej z Warszawską. Ta droga uruchomi tereny inwestycyjne nie tylko w Rzeszowie ale także na terenie aglomeracji Rzeszowskiej, m.in. w gminie Świlcza.  – To szansa na to, aby powstało nawet kilkanaście tysięcy nowych miejsc pracy oraz na kolejny skok rozwojowy naszego miasta. Rzeszów i region czeka także rola potężnego hubu do odbudowy Ukrainy. Aby być dobrze do tego przygotowanym trzeba uzbrajać tego typu tereny jak strefa ekonomiczna. A to miejsce – Dworzysko wraz z terenami sąsiednimi – znakomicie skomunikowane z autostradą A4, drogą ekspresową S19, lotniskiem, z nowym układem drogowym, który wybudujemy, będzie jednym z najważniejszych miejsc gospodarczych także w kraju – podkreślał Konrad Fijołek.
Reklama
Rozstrzygnięty został już przetarg na wybór firmy, która opracuje program funkcjonalno-użytkowy, czyli szczegółowe założenia budowy drogi, która połączy ulice Warszawską i Krakowską. PFU opracuje firma Sweco Polska z Poznania Koszt opracowania tego dokumentu to ponad 2,4 mln zł, które pochodzić będą z budżetu miasta Rzeszowa oraz województwa podkarpackiego. Program fukcjonalno-użytowy będzie gotowy za osiem miesięcy. Kolejnym krokiem będzie przetarg na wybór firmy, która zaprojektuje i wybuduje drogę.

Droga, która połączy ulice Warszawską i Krakowską, ma mieć długość 6,5 kilometra. – Jej początek to skrzyżowanie ulic Warszawskiej i Krogulskiego. Tam powstanie rondo oraz wiadukt, który będzie przebiegał nad ul. Warszawską oraz torami kolejowymi. Następnie powstanie skrzyżowanie na ul. Miłocińskiej i droga zostanie poprowadzona w kierunku północnym do linii kolejowej. Dalej będzie biegła wzdłuż linii kolejowej i dojdzie do ul. Ludwika Chmury – wyjaśniał Andrzej Maciejko, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie.
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

W Uniwersytecie Rzeszowskim otwarto Instytut Psychologii

RZESZÓW. W środę, 22 maja odbyło się uroczyste otwarcie Instytutu Psychologii w Uniwersytecie Rzeszowskim. Na kierunku Psychologia kształci się obecnie 76 studentów.

Rzeszów

Stały punkt kontroli autokarów przy hali Podpromie

RZESZÓW. W najbliższy poniedziałek, 27 maja 2024 r. w Rzeszowie rusza policyjny punkt kontroli autokarów. Funkcjonariusze będą kontrolować autokary i pojazdy przewożące dzieci i młodzież na wycieczki.

NOWA SPORTOWA ATRAKCJA

Jest umowa na budowę Fun Parku na os Baranówka

RZESZÓW. Inwestycja powstanie w ramach ostatniej edycji Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Jej koszt to nieco ponad 388 tys. zł.

PRZEKAZANO PLAC BUDOWY

Strabag rozpoczyna rozbudowę ulicy Wyspiańskiego

RZESZÓW. Już wkrótce ruszy budowa przedłużenia ul. Wyspiańskiego do projektowanej drogi KDZ na osiedlu Kotuli. Wykonawcy inwestycji, firmie Strabag, przekazano już plac budowy.

Ostrzeżenie Powiatowego Lekarza Weterynarii w Rzeszowie

Choroba zakaźna pszczół w Rzeszowie i sąsiednich gminach

RZESZÓW. Już wkrótce, na rzeszowskich osiedlach oraz w sąsiadujących z Rzeszowem gminach, pojawią się tabliczki informacyjne ostrzegające przed chorobą zakaźną pszczół o treści: ,, UWAGA! Obszar zapowietrzony - zgnilec amerykański pszczół”.

Rzeszów

W czwartek więcej policjantów na ulicach Rzeszowa

RZESZÓW. W czwartek, 23 maja 2024 r. funkcjonariusze ruchu drogowego przy wsparciu policjantów z komisariatów rzeszowskiej komendy będą prowadzić działania kontrolno-prewencyjne mające na celu poprawę bezpieczeństwa tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Rzeszów

Wysoka kara dla 29-letniego traktorzysty. Uszkodził zaporę na przejeździe kolejowym w Rzeszowie

RZESZÓW. 29-letni traktorzysta wjechał na przejazd kolejowy, w momencie kiedy zaczęły zamykać się rogatki. Podczas opuszczania przejazdu, uszkodził opadającą zaporę. Dodatkowo okazało się, że mężczyzna nie posiadał uprawnień do kierowania ciągnikiem rolniczym....

Rzeszów

Poszedł do szpitala na zabieg z mefedronem i MDMA. Grozi mu 3 lata więzienia

RZESZÓW. 37-letni mieszkaniec Rzeszowa, zgłosił się do jednego ze szpitali na planowy zabieg. W trakcie pobytu w placówce, personel znalazł przy nim niedozwolone substancje. O sprawie poinformowano policję. 37-latkowi grozi kara do...

Reklama