Rzeszów - Wtorek, 16.09.2025
Reklama

Drzewo bzu czarnego z Rzeszowa z szansą na tytuł Drzewa Roku 2019

Dodano: 06.06.2019 r.

fot. Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. Rozpoczęło się głosowanie w Konkursie Klubu Gaja na Drzewo Roku 2019. Drzewo, które reprezentuje Rzeszów może być pozostałościami po ogrodach Lubomirskich.

O ten tytuł, jako jedno z 16 drzew w Polsce, ubiega się drzewo Bzu Czarnego z Rzeszowa, które rośnie przy ul. Grodzisko 5 (boczna ul. Słowackiego).

To wyjątkowe, niezwykłe i piękne drzewo. Bez czarny występuje zwykle w formie krzewu, natomiast bardzo rzadko w formie drzewa. Jest stare, ma ok. 200 lat, a obwód jego pnia wynosi ok. 125 cm.

Drzewo jest prawdopodobnie pozostałością po ogrodach zamkowych Lubomirskich. To również magiczna roślina Słowian, uznawana przez nich za święte drzewo duchów podziemia. Nie jest niestety pomnikiem przyrody.

Tytuł Drzewa Roku 2019 to nie tylko zaszczytny tytuł, ale również ogromnej wagi argument do objęcia go ochroną prawną i uratowanie przed zniszczeniem, zatem każdy głos ma więc ogromne znaczenie.

Głosować można na stronie internetowej: www.drzeworoku.pl, wybierając drzewo nr 1: „Bez Czarny z Rzeszowa”.
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Będą dodatkowe kursy linii nr "18"

RZESZÓW. ZTM wprowadza zmiany w rozkładzie jazdy linii nr „18”. Będą dodatkowe kursy.

Rzeszów

Jednoślady Blinkee powracają na ulice Rzeszowa

RZESZÓW. Sezon rowerowy w Rzeszowie oficjalnie otwarty. Firma Blinkee po raz trzeci gości ze swoimi jednośladami elektrycznymi w naszym mieście.

Rzeszów

Czołowe zderzenie osobówki z ciężarówką na S19. Kierowca zginął na miejscu

RZESZÓW. W nocnym wypadku na drodze S19 zginął 36-letni kierowca osobowego volkswagena, mieszkaniec powiatu rzeszowskiego.

Rzeszów

Komunikacja miejska w Rzeszowie wraca do normalności

RZESZÓW. Od 1 czerwca zmiany w kursowaniu autobusów komunikacji miejskiej. Ograniczone pozostaną kursy linii nr  „53”. Z kolei kursy linii „3”, „22” i „20” ulegną korekcie.

Rzeszów

W Rzeszowie otwarto Akcelerator Technologiczny ConceptLab

RZESZÓW. Otwarcie akceleratora ogłoszono podczas internetowej konferencji, która odbyła się 21 maja.

Rzeszów

Znamy rozkład lotów na trasie Warszawa - Rzeszów

RZESZÓW. Połączenia będą realizowane od 1 czerwca br.

Rzeszów

Od 25 maja otwarte szkoły w Rzeszowie

RZESZÓW. Od poniedziałku, 25 maja br. uczniowie klas I-III mogą uczestniczyć w zajęciach opiekuńczo–wychowawczych z elementami zajęć dydaktycznych. Będą również konsultacje dla uczniów klas VIII.

Reklama