Reklama

Aktualności Rzeszów

Dwie nowe podstrefy i wyższe opłaty za parkowanie w Rzeszowie

Dodano: 24.02.2020

Dwie nowe podstrefy i wyższe opłaty za parkowanie w Rzeszowie - Aktualności Rzeszów

fot. ViC / RESinet.pl

RZESZÓW. Na najbliższej sesji Rady Miasta radni zadecydują o wprowadzeniu dwóch nowych podstref płatnego parkowania oraz o powiększeniu obowiązujących opłat za postój w danej strefie.

O powiększeniu strefy płatnego parkowania mówiło się już od dawna. Ubiegali się o to mieszkańcy os. Grota Roweckiego i os. 1000-lecia. Ich prośby zostały wysłuchane i do istniejącej strefy zostaną dołączone dwie nowe.

Zwiększone zostaną również stawki za korzystanie z miejsc parkingowych w każdej strefie. Docelowo zwiększenie opłat ma pomóc zwiększyć rotację samochodów, a co za tym idzie mieszkańcy mają mieć mniejsze problemy, jeżeli będą chcieli zaparkować w I i II strefie. Wszystkie te działania mają niejako zmusić również mieszkańców, aby transport komunikacją miejską był bardziej opłacalny, a ulice mniej zakorkowane.

Dwie nowe strefy

Aktualnie w Rzeszowie od 2016 roku mamy dwie podstrefy: „niebieską” i „pomarańczową”. Za parkowanie w strefie „niebieskiej” za pierwszą godzinę zapłacimy 2 zł, za drugą – 2,4 zł, za trzecią – 2,8 zł, zaś za czwartą i kolejną – 2 zł. Natomiast parkowanie w  “pomarańczowej” podstrefie wiąże się z opłatą 1,5 zł za każdą rozpoczęta godzinę.

Dwie nowe strefy będą oznaczone kolorem „zielonym”(os. 1000-lecia) i „czerwonym”(os. Grota Roweckiego). Pierwsza z nich rozpocznie się od wiaduktu Tarnobrzeskiego, następnie będzie biegła wzdłuż torów kolejowych do ul. Gołębiej i dalej ulicą: Warszawską, Lubelską, gen. Maczka, Siemieńskiego, Żółkiewskiego do wiaduktu kolejowego, wzdłuż torów kolejowych do wiaduktu Tarnobrzeskiego.

Druga z nowych stref, „czerwona” zostanie ograniczona następującymi ulicami: pl. Śreniawitów, Lenartowicza, Kilara do mostu Zamkowego, później wzdłuż lewego brzegu rzeki Wisłok do kładki pieszo-rowerowej i dalej do skrzyżowania ul. Hetmańskiej z Wincentego Pola, kolejno ul. Dąbrowskiego z wyłączeniem części ulicy od skrzyżowania z Zofii Chrzanowskiej do pl. Śreniawitów.


fot. Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa


Wyższe opłaty i abonamenty

W podstrefie „niebieskiej” i „zielonej” po podwyżce zapłacimy 2,5 zł za pierwszą godzinę, 3 zł za drugą godzinę, 3,60 zł za trzecią godzinę i 2,5 zł za czwartą i każdą kolejną godzinę. Parkowanie w strefie „pomarańczowej” i „czerwonej” wiąże się z opłatą w wysokości 2 zł za każdą godzinę postoju.


REKLAMA


Nie mniej jednak podwyżka odnosi się nie tylko do opłat w parkometrach, ale również do abonamentów. Dotychczasowe 200 zł, które płaciliśmy miesięcznie za parkowanie w podstrefie „niebieskiej” wzrośnie do 250 zł. Zwiększona zostanie również stawka, którą dotychczas płacili abonenci „pomarańczowej” podstrefy. Nowe zasady mówią o tym, że trzy pozostałe podstrefy (poza „niebieską) zostaną obciążone kosztem 150 zł miesięcznie.

Dodatkowo dla pojazdów o napędzie hybrydowym w podstrefie „niebieskiej” miesięczny abonament to koszt 125 zł miesięcznie, zaś dla pozostałych podstref 75 zł miesięcznie.

Wyższe kary
 
  • Nowy cennik przewiduje także zmiany w kwotach, jakie zapłacą kierowcy, którzy próbują uniknąć opłat za parkowanie w poszczególnej strefie i tak:
  • 30 zł – jeżeli opłata zostanie uiszczona w dniu sporządzenia wezwania o nieopłaconym postoju;
  • 40 zł – jeżeli opłata dodatkowa zostanie wniesiona do 7 dni od dnia powstania obowiązku uiszczenia opłaty za postój;
  • 50 zł – jeżeli opłata dodatkowa zostanie wpłacona po 7 dniach.

Ostateczny głos należy do radnych

Temat ostatecznie i tak muszą zaakceptować radni Miasta Rzeszowa na najbliższej, wtorkowej sesji. Jeżeli projekt uchwały zostanie zaakceptowany, to nowe opłaty zaczną obowiązywać od 1 maja br., natomiast dwie nowe podstrefy zaczną funkcjonować od 1 października 2020 roku.

„Podwyżki obowiązujących stawek opłat za postój, stawek opłat za abonament jak również stawek opłaty dodatkowej za nieuiszczenie opłaty za postój pojazdu spowodują większą rotacje pojazdów” – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały, stanowiącego podwyżki opłat.

 
Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)

Reklama

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

Uważajmy na oszustów. Stosują m.in. metodę "na tarczę antykryzysową" - Aktualności Rzeszów

Uważajmy na oszustów. Stosują m.in. metodę "na tarczę antykryzysową"

RZESZÓW, POLSKA. Ministerstwo finansów informuje o nowych sposobach oszustwa. Dotyczą one metody „na tarczę antykryzysow...

Radni "za" poszerzeniem Rzeszowa - Aktualności Rzeszów

Radni "za" poszerzeniem Rzeszowa

RZESZÓW.  Na pierwszej „wirtualnej” sesji Rady Miasta, rajcy Rzeszowa opowiedzieli się za przyłączaniem podrzeszowsk...

Policjanci kontrolują miejsca wypoczynku mieszkańców Rzeszowa - Aktualności Rzeszów

Policjanci kontrolują miejsca wypoczynku mieszkańców Rzeszowa

RZESZÓW. W związku z obowiązującymi od 25 marca ograniczeniami dotyczącymi przemieszczania się, rzeszowscy policjanci kontrolują prze...

W weekend zmiana czasu na letni. Jak pojadą linie nocne?  - Aktualności Rzeszów

W weekend zmiana czasu na letni. Jak pojadą linie nocne?

RZESZÓW. W związku ze zmianą czasu, w nocy z 28 na 29 marca 2020r. zmianie ulegną godziny jazdy dwóch nocnych linii autobus&oa...

Targowisko przy ul. Dworaka będzie zamknięte - Aktualności Rzeszów

Targowisko przy ul. Dworaka będzie zamknięte

RZESZÓW. W związku z nowymi obostrzeniami rządu w związku z pandemią koronawirusa zdecydowano, że targowisko miejsce będzie niec...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Ankieta

Jak często korzystasz z nowej wypożyczalni rowerów i skuterów blinkee.city?

Codziennie

Przynajmniej raz w tygodniu

Kilka razy w tygodniu

Nie korzystam z wypożyczalni

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy:
Drogi Użytkowniku!

Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajduj? się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwi?zaniach opt-out, które umożliwiaj? określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem