Rzeszów - Niedziela, 28.06.2026
Reklama

Dzień bez samochodu w Rzeszowie. 22 września bezpłatna komunikacja miejska

Dodano: 22.09.2025 r. / Redakcja

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl

RZESZÓW. „Dzień bez samochodu” to inicjatywa organizowana na zakończenie Europejskiego Tygodnia Mobilności. W poniedziałek (22.09) komunikacja miejska jest bezpłatna.

Europejski Tydzień Mobilności (ETM) to największe coroczne wydarzenie poświęcone promocji ekologicznego transportu miejskiego, znane w całej Europie jako European Mobility Week (EMW) i obchodzone w dniach 16–22 września. Inicjatywa organizowana jest nieprzerwanie od 2002 roku z pomysłu Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. Środowiska oraz ds. Mobilności i Transportu.

ETM ma na celu zachęcanie władz lokalnych oraz organizacji pozarządowych do wdrażania i promowania zrównoważonych form transportu – komunikacji zbiorowej, jazdy na rowerze, ruchu pieszego oraz transportu multimodalnego.

Reklama

Rzeszów już po raz 19. bierze udział w wydarzeniu.

Europejski Tydzień Mobilności tradycyjnie kończy się Dniem Bez Samochodu. W poniedziałek, 22 września, wszystkie autobusy komunikacji miejskiej w Rzeszowie będą bezpłatne dla każdego pasażera. Darmowe przejazdy obowiązują przez całą dobę – od północy do północy – na wszystkich liniach ZTM. Nie trzeba kupować biletu ani okazywać uprawnień. Wystarczy wsiąść i jechać, zgodnie z obowiązującym rozkładem.

„To dobra okazja, by przekonać się, jak może wyglądać codzienny dojazd bez samochodu: bez szukania miejsca parkingowego, opłat w parkometrach, bez kosztu biletu autobusowego i z realną oszczędnością czasu. Każda taka podróż to mniej spalin, mniej korków – słowem, czystsze i bezpieczniejsze miasto” – czytamy w komunikacie opublikowanym przez Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Kompletnie pijana kobieta wjechała w bariery na parkingu B1 w Rzeszowie

RZESZÓW. Policjanci zatrzymali 40-letnią kobietę, która Hondą Civic wjechała w bariery energochłonne na terenie parkingu przy hipermarkecie B1 w Rzeszowie. Okazało się, że kierująca miała ponad 3,6 promila.

Rzeszów

Postęp prac na budowie parkingu piętrowego z lądowiskiem przy szpitalu „na górce” [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Na terenie Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie, trwa budowa piętrowego parkingu z lądowiskiem dla śmigłowców. Inwestycja ma być gotowa do końca czerwca 2026 roku. Sprawdzamy, na jakim...

Rzeszów

Ktoś uszkodził 20 samochodów przy ul. Żwirki i Wigury. Policja prosi o pomoc

RZESZÓW. Rzeszowska policja zwróciła się z prośbą o pomoc do ewentualnych świadków zdarzenia, do którego doszło na jednym z parkingów przy ul. Żwirki i Wigury. Nieznany sprawca uszkodził lakier w 20 samochodach.

Rzeszów

Podkarpacki Bazarek wraca po zimowej przerwie

RZESZÓW. Świeże produkty prosto od lokalnych producentów – po zimowej przerwie do Parku Papieskiego wraca Podkarpacki Bazarek. Najbliższa edycja odbędzie się w sobotę, 7 marca.

Rzeszów

Jest koncepcja rozbudowy zielonej Arkadii na osiedlu Drabinianka

RZESZÓW. Zarząd Zieleni Miejskiej w Rzeszowie ma już opracowaną koncepcję zagospodarowania kolejnej przestrzeni na terenach rekreacyjnych Arkadia.

Rzeszów

Kolejny etap rozbudowy ul. Wyspiańskiego. Powstanie przedłużenie do al. Witosa

RZESZÓW. Miasto przygotowuje kolejną inwestycję związaną z rozbudową ul. Wyspiańskiego. Powstanie jej przedłużenie i połączenie z al. Witosa. Najpierw jednak konieczne jest opracowanie dokumentacji projektowej – przetarg na wybór projektanta został już...

Rzeszów

Kilkaset rzeszowskich przejść dla pieszych zostanie doświetlonych

RZESZÓW. Na 250 rzeszowskich przejściach dla pieszych będzie jaśniej i bezpieczniej. Zostaną doświetlone. Inwestycja jest dofinansowana ze środków unijnych.

Rzeszów

Niebezpieczne odkrycie niedaleko Rzeszowa. Interweniowali saperzy

W Hyżnem w powiecie rzeszowskim znaleziono niewybuchy z okresu II wojny światowej. Saperzy zajęli się ich neutralizacją.

Reklama