Rzeszów - Niedziela, 28.06.2026
Reklama

Dzień bez samochodu w Rzeszowie. 22 września bezpłatna komunikacja miejska

Dodano: 22.09.2025 r. / Redakcja

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl

RZESZÓW. „Dzień bez samochodu” to inicjatywa organizowana na zakończenie Europejskiego Tygodnia Mobilności. W poniedziałek (22.09) komunikacja miejska jest bezpłatna.

Europejski Tydzień Mobilności (ETM) to największe coroczne wydarzenie poświęcone promocji ekologicznego transportu miejskiego, znane w całej Europie jako European Mobility Week (EMW) i obchodzone w dniach 16–22 września. Inicjatywa organizowana jest nieprzerwanie od 2002 roku z pomysłu Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. Środowiska oraz ds. Mobilności i Transportu.

ETM ma na celu zachęcanie władz lokalnych oraz organizacji pozarządowych do wdrażania i promowania zrównoważonych form transportu – komunikacji zbiorowej, jazdy na rowerze, ruchu pieszego oraz transportu multimodalnego.

Reklama

Rzeszów już po raz 19. bierze udział w wydarzeniu.

Europejski Tydzień Mobilności tradycyjnie kończy się Dniem Bez Samochodu. W poniedziałek, 22 września, wszystkie autobusy komunikacji miejskiej w Rzeszowie będą bezpłatne dla każdego pasażera. Darmowe przejazdy obowiązują przez całą dobę – od północy do północy – na wszystkich liniach ZTM. Nie trzeba kupować biletu ani okazywać uprawnień. Wystarczy wsiąść i jechać, zgodnie z obowiązującym rozkładem.

„To dobra okazja, by przekonać się, jak może wyglądać codzienny dojazd bez samochodu: bez szukania miejsca parkingowego, opłat w parkometrach, bez kosztu biletu autobusowego i z realną oszczędnością czasu. Każda taka podróż to mniej spalin, mniej korków – słowem, czystsze i bezpieczniejsze miasto” – czytamy w komunikacie opublikowanym przez Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Bezpłatne badania dla mieszkańców Rzeszowa. Miasto na dwa dni stanie się centrum profilaktyki

RZESZÓW. Dwa dni, kilkanaście stoisk i kilkadziesiąt bezpłatnych badań — bez kolejek, bez zapisów i bez skierowań. W piątek i sobotę, 12 i 13 czerwca, Rzeszów zamieni się w wielkie miejskie centrum...

Rzeszów

Ruszyła rozbudowa ul. Robotniczej. Powstanie ścieżka pieszo-rowerowa

RZESZÓW. Rozpoczęły się roboty budowlane w ramach rozbudowy drogi powiatowej – ul. Robotniczej. Inwestycja warta ponad 5,1 mln zł obejmie m.in. budowę niemal kilometrowej ścieżki pieszo-rowerowej. Zadanie dofinansowano ze środków unijnych.

Rzeszów

Przy ul. Skrajnej powstanie chodnik i nowy parking

RZESZÓW. Na początku czerwca wykonawcy – firmie EUROVIA POLSKA S.A. – przekazano plac budowy pod inwestycję przy ul. Skrajnej. Powstanie tam ponad 320-metrowy chodnik, parking na 16 aut oraz nowa infrastruktura towarzysząca....

Rzeszów

Blisko 100 wystawców z regionalnymi produktami. W sobotę kolejny Podkarpacki Bazarek

RZESZÓW. W sobotę, 13 czerwca 2026 roku, parking przy Parku Papieskim w Rzeszowie ponownie zamieni się w tętniące życiem targowisko pełne regionalnych smaków i produktów prosto od lokalnych wytwórców. To kolejna w...

Rzeszów

Minironda na Słocinie coraz bliżej. Prace ruszają w piątek, ruch będzie sterowany ręcznie

RZESZÓW. W piątek i w sobotę wykonawca zamontuje zapowiadane już od dłuższego czasu minironda na dwóch skrzyżowaniach na osiedlu Słocina. Ich wprowadzenie ma poprawić ruch w tej części miasta.

Rzeszów

Na cmentarzu przy ul. Świętokrzyskiej powstaną nowe alejki

RZESZÓW. Na cmentarzu komunalnym na osiedlu Zwięczyca powstanie 11 nowych odcinków alejek. To inwestycja wybrana przez mieszkańców w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Trwa już przetarg na wykonawcę zadania.

Rzeszów

Wypadek w Błędowej Tyczyńskiej. Cztery osoby trafiły do szpitala

RZESZÓW. Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku, do którego doszło w poniedziałek, 9 czerwca, w Błędowej Tyczyńskiej. W zderzeniu dwóch samochodów osobowych rannych zostało cztery osoby. Droga w miejscu zdarzenia była całkowicie zablokowana, a...

Rzeszów

Wirtualne tablice informacji pasażerskiej. Ruszył pilotaż w Rzeszowie

RZESZÓW. Na wybranych rzeszowskich przystankach pojawiły się kody QR, dzięki którym pasażerowie sprawdzą aktualne rozkłady jazdy bez instalowania żadnej aplikacji. To start pilotażowego programu wirtualnych tablic informacji pasażerskiej.

Reklama