Rzeszów - Niedziela, 18.05.2025
Reklama

Dzwon Życia zawisł w szpitalu przy ul. Szopena

Dodano:

fot. USK w Rzeszowie
fot. USK w Rzeszowie
RZESZÓW. W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie, zawisł Dzwon Życia. Uderzenie w niego symbolizuje pokonanie choroby nowotworowej.

Ceremoni bicia w dzwon po zakończonym leczeniu onkologicznym znana i praktykowana jest na całym świecie. Zapoczątkował ją w 1996 roku Irve Charles Le Moyne, amerykański kontradmirał marynarki wojennej, który na znak zwycięstwa z chorobą uderzył w okrętowy dzwon, a następnie podarował go szpitalowi w Teksasie, w którym się leczył. – Dzwon Życia jest symbolem nadziei, wytrwałości i pokonywania trudności, mówi Katarzyna Gulczyńska, prezes Fundacji „Pokonaj raka”. – Jest on ostatnim punktem na drodze prowadzącej do wyzdrowienia, do momentu, w którym pacjent może z dumą uderzyć w niego jako znak zwycięstwa. Dźwięk dzwonu jest radosnym oznajmieniem tak dla pacjenta, jak i dla wszystkich, że kolejny etap walki został zakończony i nadeszły lepsze czasy.

Dzwon Życia zachęca innych pacjentów i ich rodziny do wiary, że walka z rakiem jest możliwa i że warto dążyć do odrzucenia choroby. To również skłania personel medyczny do jeszcze większych starań w codziennej pracy na rzecz pacjentów.

– Jak wynika z obserwacji psychoonkologów, takie symboliczne pokazanie światu swojej radości oraz współdzielenie jej z osobami, które towarzyszyły podczas powrotu do zdrowia, ma ogromne znaczenie dla pacjentów, tłumaczy dr n. med. Janusz Ławiński, dyrektor USK w Rzeszowie – I to zarówno tych, którzy wyzdrowieli, jak i dla tych, którzy wciąż przebywają na oddziałach onkologicznych. Niesie otuchę, nadzieję i daje wiarę, że nawet z tak groźnym przeciwnikiem można wygrać. Zatem warto walczyć, nawet jeśli leczenie wydaje się niekiedy ponad siły.
Reklama
Jako pierwsze w Dzwon Życia, uderzył Paweł Bartoszek, wicewojewoda podkarpacki, który 11 lat temu sam zmagał się z chorobą onkologiczną. – Jestem żywym przykładem na to, że z rakiem można wygrać. To wyjątkowe uczucie móc zadzwonić i mam nadzieję, że dźwięk dzwonu będzie rozbrzmiewał bardzo często. 

Dzowny Życia to inicjatywa pochodzącej z województwa podkarpackiego, Katarzyny Gulczyńskiej, prezes Fundacji „Pokonaj raka”. Do tej pory Fundacja przekazała już 12 takich dzwonów do szpitali w całym kraju. Znajdują się one m.in. w Dolnośląskim Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu, Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Krakowie, Szpitalu Morskim w Gdyni. Dzwony Życia kupowane są z części środków pozyskanych z 1,5 proc. przekazywanych przez podatników dla organizacji pożytku publicznego.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

IMGW ostrzega przez burzami z gradem, m.in. w Rzeszowie, Przemyślu i Krośnie

RZESZÓW, PODKARPACIE. Pogoda może się pogorszyć już od godz. 12.00.

Rzeszów

Wykaz inwestycji drogowych na Podkarpaciu. Drogą ekspresową z Rzeszowa do Lublina pojedziemy w 2022 r.

RZESZÓW, PODKARPACIE. W realizacji jest ponad 54 km S19, kolejne 85 km jest w przygotowaniu.

Rzeszów

Akcja „Pokój dla Żaka” bezpłatnie pomaga studentom w znalezieniu mieszkania

RZESZÓW. Akcja jest prowadzona przede wszystkim z myślą o studentach pierwszego roku, aby ułatwić im odnalezienie się w nowym miejscu.

Rzeszów

26-latek z powiatu rzeszowskiego potrącił pieszego. Mężczyzna nie przeżył

RZESZÓW. W wyniku odniesionych obrażeń pieszy zmarł na miejscu zdarzenia.

Rzeszów

Kolejne utrudniania w związku z 28. Rajdem Rzeszowskim. Tym razem chodzi o komunikacje miejską

RZESZÓW. Mieszkańcy Rzeszowa muszą przygotować się na pewne utrudnienia w komunikacji miejskiej.

Rzeszów

Utrudnienia w mieście w związku z 28. Rzeszowskim Rajdem Samochodowym [MAPY]

RZESZÓW. Trasa rajdu będzie przebiegała ulicami Rzeszowa oraz drogami gminy Boguchwała i Lubenia.

Rzeszów

Miasto chce zamontować przy przystankach tzw. przysiadki dla osób starszych

RZESZÓW. O potrzebie montażu tzw. przysiadek apelował w jednej z interpelacji Witold Walawender.

Rzeszów

Policjanci z Rzeszowa pomogli w zlikwidowaniu kanału przewozowego tzw. „kropelek gwałtu”

RZESZÓW, POLSKA. Podejrzani mogli przemycić 335 ton narkotyku, wartego ponad 21 mln euro.

Reklama