Rzeszów - Piątek, 23.05.2025
Reklama

Dzwonnica na placu Wolności gotowa [ZDJĘCIA]

Dodano: /

RZESZÓW. Zakończyła się budowa dzwonnicy Dzwonu Niepodległości na rzeszowskim placu Wolności. Koszt inwestycji to blisko 275 tys. zł.

Dzwon został odlany w 2018 roku z inicjatywy władz województwa podkarpackiego, z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Z budżetu województwa wydano ten cel ok. 120 tysięcy zł.

Miasto Rzeszów otrzymało dzwon w formie darowizny. Następnie samorządy wojewódzki i miejski doszły do porozumienia odnośnie miejsca na terenie Rzeszowa, w którym powstanie dzwonnica. Wybrana została działka na placu Wolności, niedaleko pomnika Józefa Piłsudskiego.

Zadaniem wykonawcy był m.in. demontaż istniejącej nawierzchni, wykonanie wykopu pod fundament i ławy betonowej wraz z wyprowadzeniem prętów dla słupów, wykonanie i montaż konstrukcji dzwonnicy składającej się z czterech słupów oraz dwóch belek żelbetowych.

Autorem projektu koncepcyjnego dzwonnicy dla Dzwonu Niepodległości jest Zbigniew Czyż. Projekt techniczny wykonała pracownia LS Projekt.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Kwesta na remont Starego Cmentarza

RZESZÓW. 1 listopada od godziny 10:00 rano do zmroku będzie trwać kwesta, z której dochód zostanie przeznaczony na remont nagrobków na zabytkowym Starym Cmentarzu w Rzeszowie.

Rzeszów

Naukowcy zapytają mieszkańców, jak żyje im się w Rzeszowie

RZESZÓW Rusza wspólny projekt Urząd Miasta Rzeszowa i Uniwersytetu Rzeszowskiego. 

Rzeszów

Od 1 listopada nowe ceny biletów MPK

RZESZÓW. Od 1 listopada 2022 r. zacznie obowiązywać nowy cennik biletów na komunikację miejską w Rzeszowie.

Rzeszów

Organizacja ruchu przy rzeszowskich cmentarzach na Wszystkich Świętych

RZESZÓW. Sprawdź, jak dojechać na cmentarze w dniu Wszystkich Świętych.

Rzeszów

W weekend zmiana czasu. Jak pojadą linie nocne?

RZESZÓW. W nocy z 29 na 30 października 2022 r. przechodzimy z czasu letniego na czas zimowy. Linie nocne N1 i N2 pojadą wg zmienionych rozkładów jazdy:

Rzeszów

Dachowanie forda w Malawie. Kierowca był pijany

RZESZÓW. Ponad 1,6 promila „wydmuchał„ 52-letni kierowca forda, którego samochód dziś rano dachował na prywatnej posesji w Malawie.

Rzeszów

Ogrody kieszonkowe w Rzeszowie otrzymają nazwy miast partnerskich

RZESZÓW. Teren zielony przy ul. Kurpiowskiej otrzymał nazwę „Ogród kieszonkowy - Bielefeld”.

Rzeszów

Śmiertelne potrącenie na ul. Grottgera w Rzeszowie

RZESZÓW. Do tragicznego wypadku doszło dziś przed godz. 12:00. Samochód ciężarowy śmiertelnie potrącił kobietę, która przechodziła przez oznakowane przejście dla pieszych.

Reklama