Rzeszów - Czwartek, 21.08.2025
Reklama

Ekrany dźwiękochłonne na ul. Lwowskiej zostaną zastąpione zielenią?

Dodano:

fot. ViC / RESinet.pl
fot. ViC / RESinet.pl
RZESZÓW. Jeden z radnych miasta Rzeszowa apeluje o nasadzenia zieleni wzdłuż ul. Lwowskiej zamiast ekranów dźwiękochłonnych.

Interpelację w sprawie zastąpienia ekranów dźwiękochłonnych zielenią złożył radny Rozwoju Rzeszowa, Daniel Kunysz. Jego zdaniem: „Mieszkańcy chcą zieleni do walki z hałasem i zanieczyszczeniem powietrza, nie chcą betonu”.

Warto w tym miejscu wspomnieć o przetargu jaki odbył się w IV kwartale ubiegłego roku. Chodziło o dokumentacje projektową pod budowę ekranów akustycznych na ul. Lwowskiej, na wysokości osiedla Mieszka I. 26 listopada przetarg zakończono i na dokumentację przeznaczono 68,5 tys. zł.

Jeżeli Ratusz uwzględniłby propozycję radnego, to z wcześniej opracowanego projektu należało by zrezygnować i rozpocząć nowe postępowanie przetargowe.
Reklama
W interpelacji radny podaje kilka szczegółów dotyczących inwestycji w ww. rozwiązanie: jeden hektar zieleni zużywa od 300 do 340 kg toksyn, dwutlenku węgla i wydziela od 200 do 280 kg czystego tlenu. Jednocześnie absorbuje od 1,5 do 2,5 ton pyłu rocznie”.

Jeżeli projekt zostałby zaakceptowany, na ul. Lwowskiej powstała by jednolita zielona ściana/żywopłot z nasadzeń roślinnych (Cis, Buk i Grab). Nie sposób nie zauważyć, że proponowane rozwiązanie prezentuje się atrakcyjnie również od strony finansowej. Nie trzeba szukać zewnętrznej firmy wykonującej zlecenie, ponieważ stworzeniem tego typu rozwiązania mógłby się zająć Zarząd Zieleni Miejskiej.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Studenci Politechniki Rzeszowskiej pomogli potrzebującym

RZESZÓW. Samorząd Studencki Politechniki Rzeszowskiej po raz kolejny zorganizował akcję pod hasłem „Studenckie Mikołajki”. Tym razem pomoc trafiła do podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Nowej Dębie.

Rzeszów

Pijany 49-latek uszkodził samochód na ul. Krakowskiej. Zatrzymał go policjant po służbie

RZESZÓW. Policjant po służbie zatrzymał 49-letniego mężczyznę, który kopał samochody stojące na parkingu, a jeden z nich poważnie uszkodził. Okazało się, że 49-latek był pod wpływem alkoholu.

Rzeszów

Trwa przebudowa Stadionu Miejskiego

RZESZÓW. Trwają intensywne prace przy przebudowie Stadionu Miejskiego przy ul. Hetmańskiej. Obiekt zyska nową infrastrukturę, a istniejąca będzie dostosowana na potrzeby  zapewnienia prowadzenia rozgrywek na poziomie I ligi.

Rzeszów

Jak pojadą autobusy komunikacji miejskiej w Sylwestra i w Nowy Rok?

RZESZÓW. W Sylwestra godziny kursowania autobusów komunikacji miejskiej zostaną skrócone, a w Nowy Rok autobusy pojadą jak w święta.

Rzeszów

W Pogwizdowie Nowym będzie działał tymczasowy Punkt Obsługi Mieszkańców

RZESZÓW. Miasto uruchamia tymczasowy Punkt Obsługi Mieszkańców w Pogwizdowie Nowym, który z dniem 1 stycznia 2021 r. stanie się częścią Rzeszowa.   

Rzeszów

W pożarze domu w Zaczerniu zginął 46-letni mężczyzna

RZESZÓW. Do tragicznego pożaru doszło dzień przed Wigilią w Zaczerniu. Podczas akcji gaśniczej strażacy znaleźli zwłoki mężczyzny.

Rzeszów

Na Podkarpaciu ruszyły szczepienia przeciw Covid-19

RZESZÓW. W szpitalu MSWiA w Rzeszowie zaszczepiono pierwsze osoby z tzw. grupy „0”przeciw Covid-19.

Rzeszów

Czy Rzeszów zostanie "Świetlną Stolicą Polski"? Trwa głosowanie

Trwa 12. edycja „Świeć się z Energą”, ogólnopolskiego plebiscytu, w którym wybierane są najpiękniejsze iluminacje rozświetlające polskie miasta. Zwycięskie miasto otrzyma sprzęt AGD z przeznaczeniem dla potrzebujących mieszkańców.

Reklama