Rzeszów - Czwartek, 01.05.2025
Reklama

Ekrany dźwiękochłonne na ul. Lwowskiej zostaną zastąpione zielenią?

Dodano:

fot. ViC / RESinet.pl
fot. ViC / RESinet.pl
RZESZÓW. Jeden z radnych miasta Rzeszowa apeluje o nasadzenia zieleni wzdłuż ul. Lwowskiej zamiast ekranów dźwiękochłonnych.

Interpelację w sprawie zastąpienia ekranów dźwiękochłonnych zielenią złożył radny Rozwoju Rzeszowa, Daniel Kunysz. Jego zdaniem: „Mieszkańcy chcą zieleni do walki z hałasem i zanieczyszczeniem powietrza, nie chcą betonu”.

Warto w tym miejscu wspomnieć o przetargu jaki odbył się w IV kwartale ubiegłego roku. Chodziło o dokumentacje projektową pod budowę ekranów akustycznych na ul. Lwowskiej, na wysokości osiedla Mieszka I. 26 listopada przetarg zakończono i na dokumentację przeznaczono 68,5 tys. zł.

Jeżeli Ratusz uwzględniłby propozycję radnego, to z wcześniej opracowanego projektu należało by zrezygnować i rozpocząć nowe postępowanie przetargowe.
Reklama
W interpelacji radny podaje kilka szczegółów dotyczących inwestycji w ww. rozwiązanie: jeden hektar zieleni zużywa od 300 do 340 kg toksyn, dwutlenku węgla i wydziela od 200 do 280 kg czystego tlenu. Jednocześnie absorbuje od 1,5 do 2,5 ton pyłu rocznie”.

Jeżeli projekt zostałby zaakceptowany, na ul. Lwowskiej powstała by jednolita zielona ściana/żywopłot z nasadzeń roślinnych (Cis, Buk i Grab). Nie sposób nie zauważyć, że proponowane rozwiązanie prezentuje się atrakcyjnie również od strony finansowej. Nie trzeba szukać zewnętrznej firmy wykonującej zlecenie, ponieważ stworzeniem tego typu rozwiązania mógłby się zająć Zarząd Zieleni Miejskiej.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Niezwykle ambitny początek projektu Urban Lab Rzeszów

RZESZÓW. Czy w listopadzie czeka nas kolejna dawka smart wydarzeń?

Rzeszów

Asseco Resovia Rzeszów po zaciętym pojedynku przegrywa w meczu inauguracyjnym

RZESZÓW. Siatkarze Asseco Resovii Rzeszów po wyrównanym i zaciętym meczu przegrali w Katowicach z GKS-em 2:3.

Rzeszów

Lufthansa z rekordem na rzeszowskim lotnisku

RZESZÓW. O 60 proc. wzrosła liczba pasażerów korzystających z usług linii Lufthansa kursujących do stolicy Bawarii.

Rzeszów

Rzeszowianin pobiegnie z miasta innowacji do Gdańska. Akcja ma charakter charytatywny

RZESZÓW. Przed Pawłem Hanulakiem ponad 600 km do przebiegnięcia. 

Rzeszów

W Rzeszowie notuje się coraz więcej oszustw na BLIK-a

RZESZÓW. Rzeszowscy policjanci obserwują rosnącą liczbę oszustw, do których doszło wskutek nieuprawnionego wykorzystania kodów BLIK.

Rzeszów

Poranne wypadki na ulicach Rzeszowa. 3 osoby trafiły do szpitala

RZESZÓW. Z uwagi na pogarszające się warunki pogodowe, policjanci apelują do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności.

Rzeszów

"Każda inna, wszystkie równe!". W listopadzie pierwszy Kobiecy Kongres na Podkarpaciu

Kobiecy Kongres to platforma spotkań, wymiany doświadczeń i przede wszystkim miejsce do dyskusji na ważne dla kobiet tematy.

Rzeszów

Tragiczny wypadek w Strażowie. Nie żyje 78-letni mężczyzna

Mężczyzna wpadł pod przyczepę ciągnika rolniczego, który go omijał.

Reklama