Reklama

Aktualności / Rzeszów

Festiwal zespołów polonijnych powraca do Rzeszowa. Podpisano porozumienie

Dodano: 11.05.2023 r.

Festiwal zespołów polonijnych powraca do Rzeszowa. Podpisano porozumienie - Aktualności Rzeszów

fot. Urząd Miasta Rzeszowa

RZESZÓW. Po czteroletniej przerwie wraca do Rzeszowa Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. XIX edycja festiwalu odbędzie się w dniach 12-18 lipca. Wczoraj w ratuszu podpisano porozumienie w sprawie organizacji wydarzenia.

Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych to międzynarodowa impreza kulturalna, która odbywa się co trzy lata w Rzeszowie. Pierwsza edycja festiwalu miała miejsce w 1969 roku i od tego czasu stała się jednym z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu kulturalnym Polski.

Festiwal to ogromne wydarzenie, w którym uczestniczą zespoły z całego świata. Przyciąga zarówno mieszkańców Polski, jak i turystów zagranicznych. Skierowany jest do miłośników folkloru, kultury i tradycji polskich oraz ludowych z wszystkich kontynentów. Podczas festiwalu można poznać różnorodne formy sztuki ludowej, jak muzyka, taniec, śpiew, rękodzieło czy obrzędy i zwyczaje.

Jak przekonuje prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, tegoroczna edycja będzie wyjątkowa. - To dla Rzeszowa najważniejszy festiwal. Wydarzenie, które budzi uśmiech na twarzy każdego rzeszowianina. Dziś, kiedy ze względu na trwającą za naszą granicą wojnę Rzeszów jest nazywany centrum świata, festiwal nabiera zupełnie nowego znaczenia. Jesteśmy miastem międzynarodowym, mamy tu gości z całego świata, w takich okolicznościach będzie można jeszcze szerzej pokazać polski folklor światu – podkreśla prezydent Konrad Fijołek.

- Dziękuję za zaangażowanie prezydenta i urzędu miasta w przygotowanie festiwalu. To daje gwarancję, że będzie udanym wydarzeniem o szczególnej wadze, o czym wspomniał prezydent Rzeszowa. Miasto pełni teraz szczególną rolę i dzieją się tu rzeczy nadzwyczajne. Festiwalem możemy temu niezwykłemu klimatowi nadać wyjątkowy charakter. Niech to święto, które będzie naszym udziałem, pokaże głębię i szerokość polskiej kultury, która promieniuje na cały świat – mówi prof. Aleksander Bobko, prezes Zarządu Rzeszowskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.
- Festiwal to największa polonijna impreza na świecie, dla Rzeszowa bezcenna. Miałam okazję odwiedzić Polonię w Chicago. Jej przedstawiciele z sentymentem wspominają wizyty w Rzeszowie i wrócą do nas w tym roku z wielką radością. Wspominają, że za każdym razem Rzeszów i województwo są piękniejsze. Zachęcam wszystkich mieszkańców Rzeszowa do udziału w festiwalu i serdecznego przyjęcia naszych gości – apeluje Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa. 

- Festiwal będzie także jednym z filarów naszej aplikacji o miano Europejskiej Stolicy Kultury. Chcemy być stolicą polonijną w wielu wymiarach i do tego wydarzenia dokładać kolejne inicjatywy oraz poszerzać współpracę z Polonią. M.in. na płaszczyźnie gospodarczej i sportowej – dodaje prezydent Konrad Fijołek.

Miasto utrzymuje stałe kontakty z Polonią. Regularnie bierze udział w Kongresie 60 milionów - Globalnym Zjeździe Polonii. A w podrzeszowskiej Jasionce jest jednym ze współorganizatorów tego wydarzenia. Polonia przyjeżdżająca na Festiwal może również wziąć udział w lipcowej edycji Kongresu 60 Milionów i odwrotnie, ponieważ Kongres w Rzeszowie odbędzie się w dniach 13-15 lipca.


 
 
Reklama
Źródło: Urząd Miasta Rzeszowa

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

W Rzeszowie trwają przygotowania do inauguracji sezonu kąpielowego - Aktualności Rzeszów

W Rzeszowie trwają przygotowania do inauguracji sezonu kąpielowego

RZESZÓW. 10 czerwca rozpocznie się tegoroczny sezon letni na rzeszowskich kąpieliskach. Zarówno na basenach ROSiR, jak i Żwiro...

Przy hali Podpromie uruchomiono stały punkt kontroli autokarów - Aktualności Rzeszów

Przy hali Podpromie uruchomiono stały punkt kontroli autokarów

RZESZÓW. Kontrole prowadzone są w dni robocze (od poniedziałku do piątku) w godzinach od 6.00 do 9.00....

Odlotowy Dzień Dziecka w Plazie - Aktualności Rzeszów

Odlotowy Dzień Dziecka w Plazie

RZESZÓW. Podczas imprezy będzie można poczuć się jak pilot samolotu F-35 lub szybowca, wziąć udział w grze logicznej oraz pokazach na...

Przy SP 10 powstanie miasteczko ruchu drogowego - Aktualności Rzeszów

Przy SP 10 powstanie miasteczko ruchu drogowego

RZESZÓW. W czasie tegorocznych wakacji na terenie Szkoły Podstawowej nr 10 ma powstać miasteczko ruchu drogowego. Przetarg na jego bu...

Ważny krok w kierunku bodowy drogi łączącej ul. Warszawską z ul. Krakowską - Aktualności Rzeszów

Ważny krok w kierunku bodowy drogi łączącej ul. Warszawską z ul. Krakowską

RZESZÓW. Rzeszowscy radni zgodzili się na zawarcie porozumienia z władzami województwa dotyczącego budowy drogi, kt&oacut...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Wasze opinie

Zderzenie dwóch samochodów na ul. Witolda. Jedna osoba w szpitaluDawid Petrus: Proszę osobę poszkodowaną...
Nad Wisłokiem powstanie nowa ścieżka pieszo-rowerowaAndrzej Nowak: ścieżka pieszo rowerowa...
Nowa apteka całodobowa w Rzeszowieprazykwantel sprzedam zentel i: Sprzedam leki pasozyty...
Black Sabbath "The End of The End"tramwaj: Warto zobaczyć - świetny...
Reklama
Partnerzy: