Rzeszów - Środa, 31.12.2025
Reklama

Gdzie znajdzie się dzwonnica dla Dzwonu Niepodległości?

Dodano: 19.11.2019 r.

fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego
fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego
RZESZÓW. Radni Rzeszowa poruszyli temat budowy dzwonnicy dla Dzwonu Niepodległości, który aktualnie znajduje się na placu Farnym.

Dzwon Niepodległości powstał w pracowni ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu. Po raz pierwszy wybrzmiał 11 listopada właśnie na Placu Farnym z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości. Po uroczystości został przeniesiony pod Urząd Marszałkowski, później jednak na życzenie Związku Strzeleckiego „Strzelec” za zgodą radnych miasta został przeniesiony na Plac Farny.    

W maju br. pojawili się w ratuszu studenci Politechniki Rzeszowskiej, którzy zaprezentowali projekty dzwonnicy dla Dzwonu Niepodległości. Koncepcje powstały na prośbę prezydenta Rzeszowa, a piecze nad ich przygotowaniem sprawował prof. Marek Gosztyła z katedry konserwacji zabytków Politechniki Rzeszowskiej.

Od tego czasu niewiele mówiono o przyszłej lokalizacji dzwonnicy, a prezentowane projekty pokazywały na wizualizacjach zagospodarowanie terenu przy placu Farnym. Na wtorkowej sesji Rady Miasta (19 listopada) temat za sprawą pytań o lokalizację i budowę rozpoczął szef klubu Prawa i Sprawiedliwości Marcin Fijołek.  
Reklama
Zdaniem radnego właściwą lokalizacją przyszłej dzwonnicy będzie plac Wolności: „Pomnik Piłsudskiego jest najważniejszym pomnikiem w mieście. Tam będą odbywały się wszystkie ważne imprezy. Warto byłoby, żeby przy wszystkich tych okazjach dźwięk Dzwonu Niepodległości towarzyszył mieszkańcom” – tłumaczył radny. Podobne zdanie ws. lokalizacji miała również Jolanta Kaźmierczak z Platformy Obywatelskiej.

Dodajmy, że na spotkaniach prezydenta Rzeszowa  z prof. Markiem Gosztyłą z Politechniki Rzeszowskiej, mowa o budowie dzwonnicy na placu Farnym, jednak budowa dzwonnicy na placu Wolności może wiązać się z wycinką drzew, a na to Tadeusz Ferenc reaguje sceptycznie.

„Mam w tej chwili problem, czy słuchać studentów czy radnego. Ci co chcą chronić zieleń na placu Wolności mają racje” – wyjaśniał prezydent miasta. Koniec końców po krótkiej debacie wiemy jedno, dzwonnica powstanie, jednak jej lokalizacja wciąż pozostanie sprawą niewyjaśnioną.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Rzeszowski dirtpark do remontu

RZESZÓW. Tor do ekstremalnej jazdy rowerowej znajdujący się w rejonie hali Podpromie zostanie już wkrótce odnowiony. Miasto szuka wykonawcy remontu.

Rzeszów

Rusza sezon ogródkowy na rzeszowskim Rynku

RZESZÓW. We wtorek, 12 kwietnia, oficjalnie rozpoczął się sezon ogródkowy na rynku w Rzeszowie. Ogródki pozostaną tam do końca października.

Rzeszów

Zbiórka odpadów niebezpiecznych w Rzeszowie [Terminy i punkty odbioru]

RZESZÓW. Zbiórka odbędzie sie w dniach  od 22 do 29 kwietnia 2022 r.

Rzeszów

Na Drabiniance powstanie kładka dla pieszych i rowerzystów

RZESZÓW. Jeszcze w tym miesiącu miasto ogłosi przetarg na przygotowanie dokumentacji projektowej dla budowy nad rzeką Strug na osiedlu Drabinianka.

Rzeszów

Nowy ogród kieszonkowy w Rzeszowie powstanie przy al. Sikorskiego

RZESZOW. W ogrodzie dominował będzie kolor czerwony. Pojawi się w nim ponad półtora tysiąca roślin, miejsca do wypoczynku, a także kosz do grania w koszykówkę. 

Rzeszów

Rewitalizacja parku przy ul. Wieniawskiego. Umowa z wykonawcą podpisana

RZESZÓW. Jeszcze w tym miesiącu rozpocznie się rewitalizacja 3-hektarowego parku przy ul. Wieniawskiego na osiedlu Zalesie.  Przybędzie drzew i krzewów, powstaną nowe aleje, plac zabaw zostanie rozbudowany.

Rzeszów

Wielkanocne jarmarki w Plazie. Inspiracje i pomysły na świąteczny stół

RZESZÓW. Wielkanocne przysmaki, rękodzieło artystyczne, ozdoby świąteczne oraz wyjątkowe przyprawy to wszystko będzie można znaleźć na jarmarkach świątecznych w CH Plaza Rzeszów. 

Rzeszów

Poszerzą ulicę Ustrzycką w Rzeszowie

RZESZÓW. Prawie 800-metrowy odcinek ulicy Ustrzyckiej zostanie przebudowany. Droga zostanie poszerzona do minimum 6 m, powstanie chodnik oraz nowe oświetlenie.

Reklama