Rzeszów - Wtorek, 16.09.2025
Reklama

Gdzie znajdzie się dzwonnica dla Dzwonu Niepodległości?

Dodano: 19.11.2019 r.

fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego
fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego
RZESZÓW. Radni Rzeszowa poruszyli temat budowy dzwonnicy dla Dzwonu Niepodległości, który aktualnie znajduje się na placu Farnym.

Dzwon Niepodległości powstał w pracowni ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu. Po raz pierwszy wybrzmiał 11 listopada właśnie na Placu Farnym z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości. Po uroczystości został przeniesiony pod Urząd Marszałkowski, później jednak na życzenie Związku Strzeleckiego „Strzelec” za zgodą radnych miasta został przeniesiony na Plac Farny.    

W maju br. pojawili się w ratuszu studenci Politechniki Rzeszowskiej, którzy zaprezentowali projekty dzwonnicy dla Dzwonu Niepodległości. Koncepcje powstały na prośbę prezydenta Rzeszowa, a piecze nad ich przygotowaniem sprawował prof. Marek Gosztyła z katedry konserwacji zabytków Politechniki Rzeszowskiej.

Od tego czasu niewiele mówiono o przyszłej lokalizacji dzwonnicy, a prezentowane projekty pokazywały na wizualizacjach zagospodarowanie terenu przy placu Farnym. Na wtorkowej sesji Rady Miasta (19 listopada) temat za sprawą pytań o lokalizację i budowę rozpoczął szef klubu Prawa i Sprawiedliwości Marcin Fijołek.  
Reklama
Zdaniem radnego właściwą lokalizacją przyszłej dzwonnicy będzie plac Wolności: „Pomnik Piłsudskiego jest najważniejszym pomnikiem w mieście. Tam będą odbywały się wszystkie ważne imprezy. Warto byłoby, żeby przy wszystkich tych okazjach dźwięk Dzwonu Niepodległości towarzyszył mieszkańcom” – tłumaczył radny. Podobne zdanie ws. lokalizacji miała również Jolanta Kaźmierczak z Platformy Obywatelskiej.

Dodajmy, że na spotkaniach prezydenta Rzeszowa  z prof. Markiem Gosztyłą z Politechniki Rzeszowskiej, mowa o budowie dzwonnicy na placu Farnym, jednak budowa dzwonnicy na placu Wolności może wiązać się z wycinką drzew, a na to Tadeusz Ferenc reaguje sceptycznie.

„Mam w tej chwili problem, czy słuchać studentów czy radnego. Ci co chcą chronić zieleń na placu Wolności mają racje” – wyjaśniał prezydent miasta. Koniec końców po krótkiej debacie wiemy jedno, dzwonnica powstanie, jednak jej lokalizacja wciąż pozostanie sprawą niewyjaśnioną.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Rozpoczął się montaż iluminacji świątecznych w Rzeszowie [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. W tym roku miasto wyda blisko 1,3 mln zł na świąteczne dekoracje.

Rzeszów

Rzeszowscy architekci wyróżnieni w międzynarodowym konkursie

RZESZÓW. Dr inż. arch. Magdalena Szpytma i dr inż. arch. Cezary Szpytma z Politechniki Rzeszowskiej zostali wyróżnieni w konkursie na projekt „Centrum Wiedzy Cognitarium” w Koszalinie.

Rzeszów

50 kamer internetowych dla rzeszowskich szkół

RZESZÓW. Dziesięć szkół podstawowych w Rzeszowie otrzyma kamery internetowe FullHD z wbudowanymi mikrofonami, które mają ułatwić naukę zdalną.

Rzeszów

Politechnika Rzeszowska podpisała umowę z Centrum Medycznym MEDYK

RZESZÓW. Od 1 grudnia br., na terenie uczelni zacznie działać przchodnia akademicka. 

Rzeszów

Na stacji Rzeszów Główny testują windy i ruchome schody. Wielka inwestycja na finiszu [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Prace przy przebudowie stacji Rzeszów Główny idą szybciej niż zakładano.

Rzeszów

Tragiczny wypadek w Kamieniu. Nie żyje 85-letnia piesza

RZESZÓW. Po godz. 6:00 w Kamieniu doszło do potrącenia 85-letniej kobiety. Piesza zginęła na miejscu. Wprowadzono ruch wahadłowy.

Rzeszów

Dwoje mieszkańców Rzeszowa oszukanych metodą "na policjanta"

RZESZÓW. 80-letni mężczyzna i 61-letnia kobieta – mieszkańcy Rzeszowa -  padli ofiarą oszustów. Policjanci apelują o rozwagę.

Rzeszów

Obchody Święta Niepodległości w Rzeszowie

RZESZÓW. Ze względu na pandemię, obchody 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości będą miały skromniejszy charakter.

Reklama