Rzeszów - Czwartek, 18.09.2025
Reklama

Głos rzeszowskiej kurii w sprawie odwołanego spektaklu

Dodano: 01.03.2019 r.

fot. ViC / RESinet.pl
fot. ViC / RESinet.pl
RZESZÓW. Poznaliśmy stanowisko Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie w sprawie spektaklu Pawła Passiniego #chybanieja: „Kuria Diecezjalna docenia troskę władz Miasta Rzeszowa o pokój społeczny”.

Kolejna instytucja zabrała głos w sprawie odwołanej przez Władze Miasta Rzeszowa premiery spektaklu #chybanieja, który miał być częścią tegorocznej edycji „Maskarady” w Teatrze Maska.

Do fali oficjalnych oświadczeń i stanowisk dołącza również Kuria Diecezjalna w Rzeszowie, które notabene w sprawę zamieszana jest jedynie w sposób pośredni, gdyż jednym z powodów odwołania spektaklu jest fakt, że może on obrażać uczucia religijne chrześcijan.

Oto treść oficjalnego stanowiska Kurii, której autorem jest ks. Piotr Steczkowski, kanclerz Kurii Diecezjalnej:

„Rzeszowski Teatr „Maska” znalazł się w ostatnich dniach na ustach całej Polski w związku z kontrowersjami, które powstały wokół przygotowywanego spektaklu. W wielu wypowiedziach twórców odwoływano się do rzekomych działań Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie, tworząc atmosferę skandalu, który jest łatwą metodą lansowania przedsięwzięć, również w sztuce.

Prawdą jest, że trudno dyskutować o spektaklu, który nie został jeszcze publicznie wykonany. Nie byłoby też korzystne, gdyby kontrowersje wokół przygotowywanego przedstawienia miały oznaczać powrót cenzury. Z drugiej jednak strony, odwołując się do wiadomości na temat sztuki prezentowanych przez twórców i dziennikarzy, istnieją realne obawy, iż w tym przypadku może chodzić nie tylko o przedsięwzięcie artystyczne ale także ideologiczne.
Reklama
W ostatnich miesiącach, po niedawnych wyborach samorządowych, w różnych miejscach Polski pojawiły się bowiem próby wywoływania sporów ideologicznych na poziomie samorządów i wśród lokalnych społeczności. Najdalej idącym tego typu zjawiskiem jest to, co dzieje się obecnie w Warszawie. Należy zatem uznać za zasadne wątpliwości władz Miasta Rzeszowa, czy aby przygotowywany przez Teatr „Maska” spektakl nie jest elementem takiego procesu.

Kuria Diecezjalna docenia troskę władz Miasta Rzeszowa o pokój społeczny oraz o to, aby miejski teatr nie stał się uczestnikiem kampanii ideologicznej, ale jak najlepiej wypełniał swoją misję artystyczną, edukacyjną i kulturotwórczą, dla której został utworzony”.

 
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Dach trybuny wschodniej Stadionu Miejskiego do remontu

RZESZÓW. Przetarg wystartował 10 stycznia br. Otwarcie ofert odbędzie się 25 stycznia.

Rzeszów

Światełko dla Pawła Adamowicza na rzeszowskim Rynku. Dzisiaj o 20.00

RZESZÓW. Akcja ma się odbyć 14 stycznia o godzinie 20.00 na rzeszowskim Rynku.

Rzeszów

List wsparcia Tadeusza Ferenca do prezydenta Gdańska

RZESZÓW. Tadeusz Ferenc wysyła list wsparcia do Pawła Adamowicza.

Rzeszów

Mając 2 promile dojechał z Rzeszowa do Sanoka. Wpadł, bo nie zatrzymał się przed znakiem „Stop”

RZESZÓW. 26-latek został zatrzymany w policyjnym areszcie do czasu wytrzeźwienia.

Rzeszów

Dwóch studentów rzeszowskich uczelni nagrodzonych przez Polską Agencje Kosmiczną

RZESZÓW. Znamy wyniki konkursu o Nagrodę Naukową Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej.

Rzeszów

Rekordowa frekwencja publiczności w hali Podpromie

RZESZÓW. W dniu wczorajszym zmagania siatkarek Developresu oglądało ponad 3 tysiące osób.

Rzeszów

5 lat więzienia grozi dwóm mężczyznom podejrzanym o kradzież z marketu budowlanego

RZESZÓW. Policji w ujęciu sprawców pomogły kamery monitoringu.

Rzeszów

27. Finał WOŚP. W Rzeszowie zebrano już ponad 318 tys. zł

RZESZÓW. Aktualnie podczas 27. Finału WOŚP uzbierano 88 569 548 zł.

Reklama