Rzeszów - Czwartek, 22.05.2025
Reklama

Jak segregować odpady w Rzeszowie? Mieszkańcom pomoże specjalny słownik

Dodano:

RZESZÓW. W Rzeszowie powstał „Słownik segregacji odpadów komunalnych”, który ma pomóc mieszkańcom w poprawnej segregacji śmieci. Słownik jest już dystrybuowany w przedszkolach, szkołach oraz na osiedlach.
 
„Staramy się kreować jako miasto ekologiczne, jako miasto, które jest z jednej strony zielone, z drugiej strony chce budować neutralność klimatyczną i być niezwykle aktywne również na polu tzw. gospodarki obiegu zamkniętego, a więc wykorzystywania maksymalnie odpadów generowanych przez nasze codzienne życie do ponownego obrotu” – mówił Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek podczas konferencji prasowej dotyczącej segregacji odpadów komunalnych, na której zaprezentowano Słownik.
 
Jak podkreślał Prezydent Rzeszowa, aby prowadzić gospodarkę zamkniętego obiegu odpadów w sposób maksymalnie skuteczny, niezbędna jest intensywna edukacja mieszkańców w tym zakresie. - Jestem przekonany, że nasz słownik będzie idealnym rozwiązaniem, nie tylko dla najmłodszych rzeszowian. Jako osoby dorosłe przecież także niejednokrotnie zastanawiamy się, do którego kubła wrzucić jakiś śmieć i czasami – mówił Konrad Fijołek.
 
Pomysł na stworzenie słownika zrodził się podczas wrześniowego pikniku ekologicznego pod hasłem „Rzeszów bez plastiku”, który odbył się w Parku Jedności Polonii z Macierzą przy al. Cieplińskiego.
 
 „Słownik segregacji odpadów komunalnych” zawiera m.in.:
  • alfabetyczny wykaz 1000 rodzajów odpadów komunalnych wraz ze wskazówkami, w jaki sposób powinny być deponowane
  • informacje na temat Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK-u)
  • wskazówki dotyczące prawidłowego segregowania odpadów oraz informacje o korzyściach jakie niesie za sobą segregacja
  • szczegółowe informacje o odpadach selektywnie zbieranych i odbieranych bezpośrednio z nieruchomości.
  • opisy symboli na opakowaniach, które ułatwią dokonywanie świadomych zakupów produktów, które nadają się do recyklingu
  • informację o tym, co warto samodzielnie kompostować i które odpady zaliczamy do frakcji Bio
 
Słownik w formie pliku PDF można pobrać ze strony Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Rzeszowa
Reklama
 
Prawidłowa segregacja odpadów komunalnych jest niezwykle istotna w kontekście ich dalszego przetworzenia. Im lepiej posegregowane odpady na osiedlach, tym łatwiej następnie wybrać z nich surowce nadające się do przetworzenia. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, samorządy z każdym rokiem mają obowiązek wyselekcjonować i przetworzyć ich coraz więcej. Już w 2023 roku ma to być 35 procent z ogólnej masy wszystkich odebranych od mieszkańców odpadów. A w kolejnych latach limit wzrośnie aż do 65 procent.
 
Jak tłumaczy rzeszowski ratusz, prawidłowa segregacja odpadów i recykling mają znaczenie nie tylko w kwestii ekologii, ale również finansów. - Za niedotrzymanie limitów recyklingu samorządom grożą kary finansowe. Brak segregacji wpływa także negatywnie na koszt odbioru i zagospodarowania odpadów. Tam, gdzie mieszkańcy radzą sobie z tym obowiązkiem lepiej, opłaty można utrzymać na niższym poziomie – informuje Bartosz Gubernat z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Rolnicy zablokują DK97 i dwa ronda w Rzeszowie na 24 godziny

RZESZÓW. Lider ruchu społecznego Agrounia, Michał Kołodziejczak zapowiedział blokady dróg w całej Polsce, w tym również w Rzeszowie. Strajki odbędą się w przyszłym tygodniu.

Rzeszów

Wtargnął do cudzego mieszkania i zasnął na podłodze. Miał ponad 6 promili alkoholu

RZESZÓW. Policjanci z oddziału prewencji KMP w Rzeszowie podjęli nietypową interwencję w jednym z mieszkań na osiedlu Kmity w Rzeszowie.

Rzeszów

W sobotę utrudnienia na ul. Świadka. Trwa rozbudowa sieci ciepłowniczej

RZESZÓW. Trwa rozbudowa sieci ciepłowniczej na osiedlu Nowe Miasto. W sobotę (21 sierpnia) wyłączony z ruchu będzie jednokierunkowy odcinek ul. Witolda Świadka.

Rzeszów

Kto wykona ogród kieszonkowy przy ul. Reymonta i ul. Króla Augusta? Ruszył przetarg

RZESZÓW. Miasto poszukuje firmy, która stworzy ogród kieszonkowy w rejonie ulic Reymonta i Króla Augusta. Nowa, zielona przestrzeń ma powstać jeszcze w tym roku.

Rzeszów

Na podwójnym gazie pędził 138 km/h przez al. Sikorskiego

RZESZÓW. 39-letni motocyklista jadąc al. Sikorskiego, przekroczył dozwoloną prędkość o 88 km/h. Mężczyzna zignorował sygnały policjantów i zaczął uciekać. Kiedy funkcjonariuszom udało się go zatrzymać, okazało się że był pijany.

Rzeszów

Ciągnik przygniótł 50-letniego kierowcę. W akcji śmigłowiec LPR

RZESZÓW. 50-letni mieszkaniec powiatu rzeszowskiego został przygnieciony przez ciągnik. Ranny mężczyzna śmigłowcem został przewieziony do szpitala.

Rzeszów

Ruszył remont drogi przy rzeszowskiej Plazie

RZESZÓW. Rozpoczął się długo wyczekiwany remont ul. Geodetów przy CH Plaza Rzeszów. Roboty potrwają do piątku 20 sierpnia 2021 r. W tym czasie ul. Geodetów wzdłuż budynku centrum handlowego, aż do ul....

Rzeszów

W niedzielę piknik z okazji Święta Wojska Polskiego

RZESZÓW. Na parkingu PUW staną m.in.: Kołowe Transportery Opancerzone „Rosomak”, Ciężki Kołowy Pojazd Ewakuacji i Ratownictwa Technicznego, nie zabraknie także pokazu broni przeciwpancernej oraz przeciwlotniczej.

Reklama