Rzeszów - Czwartek, 18.12.2025
Reklama

Jaką popularnością cieszyła się wakacyjna linia kolejowa do słowackich Medzilaborec?

Dodano: 26.08.2019 r.

fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego/Michał Mielniczuk
fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego/Michał Mielniczuk
RZESZÓW. Ponad 13 tys. podróżnych w ciągu trzech lat skorzystało z wakacyjnej oferty połączeń kolejowych z Rzeszowa do słowackich Medzilaborec. W piątek odbyło się spotkanie przedstawicieli Podkarpacia i Kraju Preszowskiego.

W spotkaniu wziął udział marszałek Władysław Ortyl i predseda Kraju Presowskiego Milan Majersky. W Medzilaborcach obecny był także reprezentant polskiego rzadu - sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Rafał Weber. Byli lokalni samorządowcy z polskiej i słowackiej strony, m.in.: Wojciech Zając - radny województwa, Adam Pawluś - starosta jasielski oraz burmistrz miasta Medzilaborce Vladislav Višňovský. Uczestnicy spotkania podsumowali kończący się sezon turystyczny i omówili plan działań na 2020 r.

„Cieszymy się bardzo, że to połączenie zyskało sporą popularność. Dziś przyszedł czas na podsumowania i plany na przyszłość. Chcielibyśmy to połączenie kontynuować, ale także pojechać trochę dalej. Myślimy o tym, aby dotrzeć w głąb Słowacji i dalej na Węgry. Nie jest to prosta sprawa, ale właśnie po to spotykamy się ze słowackimi partnerami” - mówił marszałek Władysław Ortyl.

Milan Majersky podkreślał pozytywny wpływ komunikacji kolejowej na wzrost ruchu turystycznego po stronie słowackiej: „Tylko w tym roku, i tylko dzięki tej komunikacji nasz kraj odwiedziło ponad 2 tys. turystów z Polski” - wyliczał predseda.

W trakcie spotkania w Medzilaborcach, Zbigniew Kozak, wicedyrektor Departamentu Dróg i Publicznego Transportu Zbiorowego podsumował dotychczasowy okres połączeń oraz przedstawił plany ich rozwoju. Według danych zebranych przez departament, od uruchomienia połączeń w 2017 r. do połowy sierpnia 2019 r., pociągami z Rzeszowa podróżowało ponad 13 tys. pasażerów, z czego ponad 7 tys. przekroczyło granicę w Łupkowie. Kursy odbywały się w wakacyjne weekendy (lipiec i sierpień).
Reklama
Jednym z pomysłów na rozwój istniejącego połączenia, jest rozszerzenie okresu jego trwania  o wrzesień, na czym najbardziej skorzystali by studenci. Dodatkowo, jak podkreślał dyr. Kozak, pociągi do Madzilaborec dla wielu turystów stały się pierwszym etapem w planowaniu podróży koleją na Słowację i Węgry oraz dalej na południe Europy. Stąd pomysł rozbudowy połączenia o następne destynacje. Samorząd regionu planuje także wprowadzenie dodatkowej oferty kulturalnej dla turystów podróżującym pociągiem Rzeszów - Medzilaborce.

Zgodnie z nią, każdy podróżujący uzyska możliwość bezpłatnego wstępu do Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku oraz Muzeum Historycznego w Sanoku na podstawie biletu międzynarodowego. Ułatwieniem ma być udostępnienie bezpłatnego autobusu, który umożliwi turystom sprawny dojazd do wybranego muzeum w Sanoku. Atrakcją ma być także oferta  imprez odbywających się w okresie wakacyjnym na terenie Sanoka oraz Bieszczad.

Z kolei burmistrz Vladislav Višňovský proponował rozszerzenie „kursowego weekendu” o piątek. Przedstawił także zgromadzonym w ratuszu, plany przebudowy stacji kolejowej w Medzilaborcach. Na zakończenie, uczestnicy spotkania odwiedzili muzeum poświęcone twórczości Andy'ego Warhola, będące jednocześnie największą atrakcją przygranicznego miasta.

Źródło: Samorząd Województwa Podkarpackiego
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

„Protest śmieciarek” w Rzeszowie [FOTO]

RZESZÓW. Ul. Cieplińskiego przejechał „protest śmieciarek”. 

Rzeszów

Youtuber „Kiszak” pobił na Olszynkach nietrzeźwego mężczyznę. Teraz stanie przed sądem

RZESZÓW. OMZRiK informuje, że Prokuratura w Rzeszowie zapowiedziała skierowanie do sądu aktu oskarżenia z powodu popełnienia przestępstwa z art. 157 par. 2 kk.

Rzeszów

Dzisiaj ma odbyć się planowany „protest śmieciarek” w rejonie ronda Dmowskiego

RZESZÓW. Według nieoficjalnych informacji kierowcy mogą spodziewać się utrudnień już od godziny 13.00.

Rzeszów

Rzeszowianin na podium Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o EU

RZESZÓW. Tegoroczna edycja, jak co roku, swój finał miała miejsce w Słupsku.

Rzeszów

Podziemna Trasa Turystyczna zamknięta od stycznia

RZESZÓW. Wartość inwestycji to blisko 22 mln zł.

Rzeszów

PGE Energia Ciepła oraz Klub Sportowy „Korona” Rzeszów zawarły umowę sponsoringową

RZESZÓW. Dzięki wsparciu rzeszowskiej elektrociepłowni dzieci i młodzież z klubu sportowego będą mogły kontynuować treningi i wyjeżdżać na zawody i turnieje sportowe.

Rzeszów

Zderzenie trzech samochodów w Trzebownisku. Wprowadzono ruch wahadłowy

RZESZÓW. Aktualnie odbywa tam się ruch wahadłowy. Utrudnienia potrwają do ok. 14.30.

Reklama