Reklama

Aktualności / Rzeszów

Jedna z rzeszowskich szkół podpisała umowę z Elektrociepłownią PGE przy ul. Ciepłowniczej

Dodano: 19.04.2019 r.

Jedna z rzeszowskich szkół podpisała umowę z Elektrociepłownią PGE przy ul. Ciepłowniczej - Aktualności Rzeszów

fot. Materiały prasowe

RZESZÓW. Elektrociepłownia Rzeszów należąca do PGE Energia Ciepła, podpisała porozumienie o współpracy partnerskiej z Zespołem Szkół Energetycznych im. Władysława Sikorskiego w Rzeszowie.

Przedmiotem  podpisanego porozumienia jest podnoszenie jakości kształcenia zawodowego m.in. poprzez naukę w rzeczywistych warunkach funkcjonowania elektrociepłowni i organizację praktyk zawodowych.

Zespół Szkół Energetycznych im. Władysława Sikorskiego jako jedyna szkoła w Rzeszowie kształci w zawodzie technik energetyk oraz technik systemów i urządzeń energetyki odnawialnej. Rzeszowska elektrociepłownia współpracuje z ZSEn już od kilkunastu lat.

„Bardzo się cieszę z podpisanego porozumienie o współpracy, które wiąże się z konkretnymi korzyściami  tj. zapewnieniem miejsca praktyk i staży, dzięki czemu uczniowie mogą zdobyć pełne kwalifikacje zawodowe, poznać firmę „od środka”, nawiązać kontakt z doświadczonymi pracownikami firmy, a finalnie znaleźć zatrudnienie w elektrociepłowni” – mówi Irena Jamróz, dyrektor Zespołu Szkół Energetycznych w Rzeszowie.

Porozumienie o współpracy partnerskiej formalizuje obecną współpracę, poprzez określenie zasad organizacji programu kształcenia dla uczniów. Jego głównym założeniem jest możliwość poznania zakresu odpowiedzialności konkretnych stanowisk, odbycie praktyk zawodowych oraz poznanie procesu technologicznego elektrociepłowni.

„Praca w elektrociepłowni to nie tylko techniczna obsługa urządzeń. To przede wszystkim praca z ludźmi, których kwalifikacje oraz zaangażowanie są podstawą dobrego funkcjonowania zakładu. Elektrociepłownia Rzeszów, jeden z największych pracodawców w mieście, już od lat stawia na rozwój zawodowy młodzieży, czego wyrazem jest wieloletnia, partnerska współpraca z Zespołem Szkół Energetycznych oraz podpisane porozumienie” – mówi Grzegorz Gilewicz, dyrektor Elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Rzeszowie.REKLAMA

Przykładem już zrealizowanych dobrych praktyk w ramach współpracy elektrociepłowni i ZSEn, był udział uczniów w warsztatach na temat roli elektrociepłowni w systemie ciepłowniczym miasta. W trakcie zajęć uczniowie dyskutowali na temat kwestii bezpieczeństwa energetycznego kraju, roli elektrowni i elektrociepłowni w krajowym systemie dystrybucji energii elektrycznej i ciepła, a także produkcji energii w systemie kogeneracji.

Zaprezentowany został roczny cykl pracy elektrociepłowni oraz uwarunkowania systemowe i środowiskowe, w tym zagadnienia związane z zagospodarowaniem odpadów komunalnych na terenie Rzeszowa i województwa podkarpackiego. Uczniowie zapoznali się ze specyfiką pracy zakładu i nowoczesnymi systemami wytwarzania i dystrybucji ciepła i energii elektrycznej w elektrociepłowni.

W ramach zwiedzania uczniowie mieli okazję zobaczyć z bliska pracę urządzeń wytwórczych takich jak kotły węglowo-rusztowe i pyłowe, bloki gazowo-parowy i gazowy silnikowy firmy Rolls Royce oraz Instalację Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii (ITPOE), gdzie uczniowie dowiedzieli się, na czym polega proces termicznego przekształcania odpadów od momentu przywiezienia ich do Instalacji, poprzez przygotowanie właściwej mieszanki odpadów podawanych do kotła, aż do samego procesu termicznego przekształcania odpadów z odzyskiem energii, oczyszczaniem spalin i waloryzacją żużla.
 
W ramach ogólnopolskiego projektu „Energetyczna Kariera” PGE Energia Ciepła współpracuje z zawodowymi szkołami średnimi w takich miastach jak Gdańsk, Wrocław, Toruń, Bydgoszcz, Gorzów Wielkopolski, Rzeszów czy Zielona Góra. Celem projektu jest umożliwienie nauki zawodu w rzeczywistych warunkach pracy, poznanie elektrociepłowni oraz zaznajomienie się z stanowiskami pracy poprzez praktyki i staże.

Reklama

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

Targi Ślubne Wedding Day już 23 października w Rzeszowie - Aktualności Rzeszów

Targi Ślubne Wedding Day już 23 października w Rzeszowie

RZESZÓW. Do 8 października bilety można kupić w promocyjnej cenie....

Zakończyła się przebudowa skrzyżowania al. Wyzwolenia z al. Okulickiego - Aktualności Rzeszów

Zakończyła się przebudowa skrzyżowania al. Wyzwolenia z al. Okulickiego

RZESZÓW. Jedna z największych inwestycji drogowych w Rzeszowie w 2022 roku dobiegła końca. Na przebudowanym skrzyżowaniu al. Wyzwolen...

Uroczyste otwarcie TUTU w Plazie. W sobotę bezpłatne atrakcje dla dzieci - Aktualności Rzeszów

Uroczyste otwarcie TUTU w Plazie. W sobotę bezpłatne atrakcje dla dzieci

RZESZÓW. W programie, m.in. koncert mobilnej filharmonii, animacje, konkursy z nagrodami, słodkie upominki i arteterapia....

Pola Nadziei. Zasadzą żonkile w Parku Papieskim w szczytnym celu  - Aktualności Rzeszów

Pola Nadziei. Zasadzą żonkile w Parku Papieskim w szczytnym celu

RZESZÓW. To już 3. edycja akcji "Pola Nadziei" organizowana przez Fundację Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci....

Jazda profilaktyczna. Sprawdź, gdzie zaparkuje autobus "Medyka" w październiku - Aktualności Rzeszów

Jazda profilaktyczna. Sprawdź, gdzie zaparkuje autobus "Medyka" w październiku

RZESZOW. W autobusie mieszkańcy mogą bezpłatnie wykonać badania profilaktyczne 40+....

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Wasze opinie

Dowiedz się, w której aptece kupisz swój lek. Ruszyła specjalna infolinia NFZprazykwantel sprzedam prazykwa: Lek przeciwgrzybiczy...
Gdzie w Rzeszowie można oddać przeterminowane leki? Lista aptekprazykwantel sprzedam prazykwa: Metformina cukrzyca...
Wypadek na A4. Ranny 8-letni chłopiecDawid Petrus: Proszę rodzinę dziecka...
Czołowe zderzenie busa z osobówką w Nowej DębieDawid Petrus: Proszę osobę poszkodowaną...
Dowiedz się, w której aptece kupisz swój lek. Ruszyła specjalna infolinia NFZprazykwantel sprzedam prazykwa: Alfadiol alfakalcydol...
Black Sabbath "The End of The End"tramwaj: Warto zobaczyć - świetny...
Reklama
Partnerzy: