Rzeszów - Niedziela, 28.06.2026
Reklama

Jest koncepcja rozbudowy zielonej Arkadii na osiedlu Drabinianka

Dodano: 04.03.2026 r. / Redakcja

Zielona Arkadia na osiedlu Drabinianka w Rzeszowie - etap I, fot. ViC / RESinet.pl
Zielona Arkadia na osiedlu Drabinianka w Rzeszowie - etap I, fot. ViC / RESinet.pl

RZESZÓW. Zarząd Zieleni Miejskiej w Rzeszowie ma już opracowaną koncepcję zagospodarowania kolejnej przestrzeni na terenach rekreacyjnych Arkadia.

Zielona Arkadia – pomysł mieszkańców

Zielona Arkadia to inicjatywa mieszkańców osiedla Drabinianka, którzy zgłosili ją do Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Choć z przyczyn formalnych projekt nie mógł zostać zrealizowany w ramach RBO, prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek zdecydował o wpisaniu inwestycji do budżetu miasta.

Koncepcja obejmowała zagospodarowanie zielonych terenów rekreacyjnych przy ul. Jachowicza. Pierwszy etap został zrealizowany w lecie 2024 roku.

Teren, zlokalizowany obok szkoły i przedszkola oddanych do użytku w 2022 roku, został zaprojektowany z myślą zarówno o dzieciach, jak i seniorach.

W ramach inwestycji powstał plac zabaw z tyrolką, huśtawkami i piaskownicą, a także alejki spacerowe z ławkami i stojakami na rowery. Teren wzbogacono również o rabaty kwiatowe oraz nowe nasadzenia drzew, m.in. platanów i tulipanowców.

Jeszcze więcej zieleni, jeszcze więcej atrakcji

Reklama

Jak informuje Zarząd Zieleni Miejskiej w Rzeszowie, zagospodarowanie terenów zielonych przy ul., Jachowicza będzie kontynuowane. - Mamy już gotowy plan budowy drugiego etapu Arkadii, który będziemy chcieli sfinansować ze środków Unii Europejskiej, w ramach projektu „Otwarta przestrzeń na terenach ROF” – Fizyczna Odnowa i Bezpieczeństwo Przestrzeni Publicznych – czytamy w komunikacie ZZM.

Nowa część Arkadii powstanie na terenie o powierzchni 15 tys. mkw. Pojawi się w niej wiele elementów przeznaczonych do wypoczynku, zabawy i aktywności na świeżym powietrzu. Teren będzie podzielony na strefy dla różnych grup wiekowych. Zaplanowano m.in. plac zabaw z różnorodnymi urządzeniami, takimi jak zestawy zabawowe, huśtawki, bujaki, domki dla dzieci oraz elementy sprawnościowe i edukacyjne. Powstanie także siłownia plenerowa, tor przeszkód i strefa aktywności ruchowej.

Na terenie parku znajdą się również pergole drewniane, ławki, leżaki oraz miejsca piknikowe, a całość uzupełnią alejki spacerowe i bezpieczne nawierzchnie. W projekcie przewidziano także ogród deszczowy, labirynt z roślinności oraz liczne nasadzenia o charakterze naturalistycznym i sensorycznym, które nadadzą przestrzeni zielony i rekreacyjny charakter.

Poniżej możecie zobaczyć wizualizacje nowej części Arkadii przygotowaną przez ZZM w Rzeszowie.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Rzeszowskie Forum Zieleni. Rozmowy o studium i nowych inwestycjach

RZESZÓW. We wtorek w Urban Lab dyskutowano o zieleni, klimacie i krajobrazie miejskim. Powstaną nowe parki i ogrody działkowe.

Rzeszów

Pierwszy krok do powstania aquaparku w Rzeszowie

RZESZÓW. Rozpoczęły się konsultacje rynkowe dotyczące budowy parku wodnego w Rzeszowie. To pierwszy etap w realizacji wyczekiwanej inwestycji.

Rzeszów

Nowe pojemniki na elektroodpady w Rzeszowie

RZESZÓW. W Rzeszowie ustawione zostały cztery kolejne pojemniki na elektrośmieci. Łącznie w mieście mamy już 35 miejsc, gdzie można oddać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny.

Rzeszów

26-latek z Rzeszowa aresztowany za posiadanie narkotyków

RZESZÓW. Podczas kontroli samochodu na al. Niepodległości, rzeszowscy policjanci zabezpieczyli ponad 150 gramów narkotyków – mefedron, amfetaminę i marihuanę.

Rzeszów

Tragiczny wypadek w Budach Głogowskich. Nie żyje 49-letni rowerzysta

Do tragicznego wypadku doszło dziś rano w Budach Głogowskich w powiecie rzeszowskim. Kierujący osobową skodą śmiertelnie potrącił rowerzystę.

Rzeszów

Kot z rury ciepłowniczej uratowany

RZESZÓW. Wczoraj po południu, po 10 dniach akcji służb i wolontariuszy udało się wyswobodzić kota, który utknął w rurze ciepłowniczej.

Rzeszów

Będzie rewitalizacja Koszar Kraińskiego. Konserwator zabytków odbył wizję lokalną

RZESZÓW. Jak poinformował Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu, trwają działania mające na celu rewitalizację tzw. Koszar Kraińskiego w Rzeszowie.

Rzeszów

Spotkanie na temat zieleni miejskiej. To już dziś

RZESZÓW. Dziś o 17 rozpocznie się spotkanie w formie dyskusji otwartej na temat zieleni miejskiej w Rzeszowie.

Reklama