Rzeszów - Poniedziałek, 29.06.2026
Reklama

Jest koncepcja rozbudowy zielonej Arkadii na osiedlu Drabinianka

Dodano: 04.03.2026 r. / Redakcja

Zielona Arkadia na osiedlu Drabinianka w Rzeszowie - etap I, fot. ViC / RESinet.pl
Zielona Arkadia na osiedlu Drabinianka w Rzeszowie - etap I, fot. ViC / RESinet.pl

RZESZÓW. Zarząd Zieleni Miejskiej w Rzeszowie ma już opracowaną koncepcję zagospodarowania kolejnej przestrzeni na terenach rekreacyjnych Arkadia.

Zielona Arkadia – pomysł mieszkańców

Zielona Arkadia to inicjatywa mieszkańców osiedla Drabinianka, którzy zgłosili ją do Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Choć z przyczyn formalnych projekt nie mógł zostać zrealizowany w ramach RBO, prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek zdecydował o wpisaniu inwestycji do budżetu miasta.

Koncepcja obejmowała zagospodarowanie zielonych terenów rekreacyjnych przy ul. Jachowicza. Pierwszy etap został zrealizowany w lecie 2024 roku.

Teren, zlokalizowany obok szkoły i przedszkola oddanych do użytku w 2022 roku, został zaprojektowany z myślą zarówno o dzieciach, jak i seniorach.

W ramach inwestycji powstał plac zabaw z tyrolką, huśtawkami i piaskownicą, a także alejki spacerowe z ławkami i stojakami na rowery. Teren wzbogacono również o rabaty kwiatowe oraz nowe nasadzenia drzew, m.in. platanów i tulipanowców.

Jeszcze więcej zieleni, jeszcze więcej atrakcji

Reklama

Jak informuje Zarząd Zieleni Miejskiej w Rzeszowie, zagospodarowanie terenów zielonych przy ul., Jachowicza będzie kontynuowane. - Mamy już gotowy plan budowy drugiego etapu Arkadii, który będziemy chcieli sfinansować ze środków Unii Europejskiej, w ramach projektu „Otwarta przestrzeń na terenach ROF” – Fizyczna Odnowa i Bezpieczeństwo Przestrzeni Publicznych – czytamy w komunikacie ZZM.

Nowa część Arkadii powstanie na terenie o powierzchni 15 tys. mkw. Pojawi się w niej wiele elementów przeznaczonych do wypoczynku, zabawy i aktywności na świeżym powietrzu. Teren będzie podzielony na strefy dla różnych grup wiekowych. Zaplanowano m.in. plac zabaw z różnorodnymi urządzeniami, takimi jak zestawy zabawowe, huśtawki, bujaki, domki dla dzieci oraz elementy sprawnościowe i edukacyjne. Powstanie także siłownia plenerowa, tor przeszkód i strefa aktywności ruchowej.

Na terenie parku znajdą się również pergole drewniane, ławki, leżaki oraz miejsca piknikowe, a całość uzupełnią alejki spacerowe i bezpieczne nawierzchnie. W projekcie przewidziano także ogród deszczowy, labirynt z roślinności oraz liczne nasadzenia o charakterze naturalistycznym i sensorycznym, które nadadzą przestrzeni zielony i rekreacyjny charakter.

Poniżej możecie zobaczyć wizualizacje nowej części Arkadii przygotowaną przez ZZM w Rzeszowie.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Boże Ciało w Rzeszowie. Procesje na terenach przykościelnych, centralne uroczystości w Katedrze

RZESZÓW. W związku z pandemią koronawirusa w centrum Rzeszowa nie odbędzie się przemarsz z okazji Bożego Ciała. Kuria zaleciła organizowanie lokalnych procesji przy kościołach.

Rzeszów

Dodatkowe terminy przyjmowania odpadów przy ul. Ciepłowniczej

RZESZÓW. Odpady do PSZOK przy ul. Ciepłowniczej będą również przyjmowane w środy i piątki.

Rzeszów

Samolotem z Rzeszowa do Gdańska od 20 czerwca

RZESZÓW. Ruszają bezpośrednie połączenia między stolicą Podkarpacia, a Gdańskiem.

Rzeszów

Nowa pracownia mammograficzna w ZOZ nr 2 w Rzeszowie

RZESZÓW. Pracownia mammograficzna w ZOZ nr 2 została zmodernizowana i wyposażona w nowoczesny mammograf.

Rzeszów

Od soboty otwarte baseny i kąpielisko na Żwirowni

RZESZÓW. Korzystający z obiektów będą musieli stosować się do reżimu sanitarnego.

Rzeszów

Z Wisłoka wyłowiono ciało kobiety

RZESZÓW. W rejonie mostu Mazowieckiego z Wisłoka wyłowiono zwłoki kobiety. Na miejscu pracują policjanci, strażacy oraz prokurator. Wg ustaleń Policji to 65-letnia mieszkanka Rzeszowa.

Rzeszów

Biskup rzeszowski odwołał dyspensę od uczestnictwa w mszach

RZESZÓW. Od najbliższej soboty, 6 czerwca 2020 r. na terytorium diecezji rzeszowskiej przestaje obowiązywać dyspensa od obowiązku uczestnictwa w mszach św. w niedziele i święta.

Rzeszów

Kolizja na skrzyżowaniu ul. Wyspiańskiego i Witosa. Sprawca uciekł z miejsca zdarzenia

RZESZÓW. Sprawca kolizji miał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Dodatkowo policjanci znaleźli przy nim marihuanę.

Reklama