Rzeszów - Czwartek, 15.05.2025
Reklama

Jest umowa na budowę strategicznej inwestycji na lotnisku w Jasionce

Dodano: /

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl

JASIONKA. Firma Strabag zajmie się realizacją II etapu budowy równoległej drogi kołowania oraz I etapu przebudowy drogi startowej wraz z infrastrukturą techniczną na lotnisku w Jasionce. Prace mają rozpocząć się już w kwietniu.

– Cieszy mnie, że zawarliśmy dziś umowę z firmą Strabag na realizację tego niezwykle ważnego dla nas przedsięwzięcia inwestycyjnego. Dziękuję serdecznie wszystkim, którzy na różnych etapach wspierali ten projekt, w szczególności udziałowcom lotniska oraz Ministerstwu Funduszy i Polityki Regionalnej, a także stronie wojskowej – mówi Adam Hamryszczak, prezes zarządu Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka im. Rodziny Ulmów.

Zakres prac jest spory i obejmuje: budowę drugiego etapu równoległej drogi kołowania (ok. 1087 m), budowę dwóch prostopadłych łączników drogi kołowania z drogą startową, rozbudowę płyty do zawracania samolotów przy progu od wschodniej części lotniska, rozbiórkę istniejącej nawierzchni na odcinku 700 m operacyjnej części drogi startowej, częściową rozbiórkę poboczy oraz wykonanie nowej nawierzchni drogi startowej i poboczy, a także rozbudowę niezbędnej infrastruktury towarzyszącej.

Reklama

Dzięki przedsięwzięciu wzrośnie wytrzymałość i nośność drogi startowej, a przedłużenie równoległej drogi kołowania zwiększy bezpieczeństwo prowadzonych operacji pasażerskich i cargo.

Prace przy realizacji inwestycji rozpoczną się w kwietniu br. i potrwają do połowy września 2026 roku. Jej całkowity koszt wynosi blisko 114 milionów złotych. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach instrumentu „Łącząc Europę” 2021-2027 (CEF Military Mobility). Dofinansowanie unijne na to zadanie wynosi ok. 48 mln zł. Pozostałe środki zapewnił Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka im. Rodziny Ulmów (ok. 30,8 mln zł) oraz współwłaściciele lotniska: Województwo Podkarpackie (20 mln zł) i Polskie Porty Lotnicze (15 mln zł).

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Zaginione nastolatki odnalezione w Warszawie

RZESZÓW. Policjanci odnaleźli zaginione 16-latki, które w ubiegły czwartek opuściły palcówkę opiekuńczo-wychowawczą w Rzeszowie.

Rzeszów

Punkt dla uchodźców przy ul. Langiewicza 15 będzie otwarty 7 dni w tygodniu

RZESZÓW. W środę, 16 marca przy ul. Langiewicza 15 uruchomiony został specjalny punkt Urzędu Miasta Rzeszowa, w którym uchodźcy z Ukrainy otrzymują m.in. numery PESEL. Punkt będzie działał przez wszystkie dni tygodnia,...

Rzeszów

Świadczenia dla uchodźców z Ukrainy. Nabór wniosków od 16 marca

RZESZÓW. Od środy (16.03) Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rzeszowie będzie przyjmował wnioski od uchodźców z Ukrainy.

Rzeszów

Śmiertelny wypadek na ul. Sikorskiego w Rzeszowie

RZESZÓW. Wczoraj na ul. Sikorskiego w Rzeszowie, 75-letni rowerzysta został potrącony przez samochód ciężarowy. Zginął na miejscu.

Rzeszów

Miasto otwiera specjalny punkt dla uchodźców z Ukrainy. Będą mogli otrzymać m.in. numer PESEL

RZESZÓW. Od 16 marca zacznie działać specjalny punkt Urzędu Miasta Rzeszowa, w którym uchodźcy z Ukrainy będą mogli załatwić różnego rodzaju formalności, w tym m.in. otrzymać nr PESEL czy zameldować się.

Rzeszów

Świetlica dla uchodźców z Ukrainy w WSIiZ kontynuuje działalność

RZESZÓW. W tym tygodniu dzieci oraz ich opiekunowie z Ukrainy również będą mogli skorzystać z oferty przygotowanej przez Wyższa Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie w ramach świetlicy „Przyjdź i odpocznij”.

Rzeszów

Apteka całodobowa na dworcu PKP zawiesza działalność

RZESZÓW. Od poniedziałku (14.03) nieczynna będzie apteka całodobowa na Placu Dworcowym 1 w Rzeszowie.

Rzeszów

W Rzeszowie powstało nowe centrum monitoringu

RZESZÓW. Przy ulicy Hanasiewicza w Rzeszowie uruchomiono Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego i Monitoringu Miasta. Pracownicy centrum mają dostęp do obrazu z ponad tysiąca kamer.

Reklama