Rzeszów - Czwartek, 01.05.2025
Reklama

Jest umowa na budowę strategicznej inwestycji na lotnisku w Jasionce

Dodano: /

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl

JASIONKA. Firma Strabag zajmie się realizacją II etapu budowy równoległej drogi kołowania oraz I etapu przebudowy drogi startowej wraz z infrastrukturą techniczną na lotnisku w Jasionce. Prace mają rozpocząć się już w kwietniu.

– Cieszy mnie, że zawarliśmy dziś umowę z firmą Strabag na realizację tego niezwykle ważnego dla nas przedsięwzięcia inwestycyjnego. Dziękuję serdecznie wszystkim, którzy na różnych etapach wspierali ten projekt, w szczególności udziałowcom lotniska oraz Ministerstwu Funduszy i Polityki Regionalnej, a także stronie wojskowej – mówi Adam Hamryszczak, prezes zarządu Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka im. Rodziny Ulmów.

Zakres prac jest spory i obejmuje: budowę drugiego etapu równoległej drogi kołowania (ok. 1087 m), budowę dwóch prostopadłych łączników drogi kołowania z drogą startową, rozbudowę płyty do zawracania samolotów przy progu od wschodniej części lotniska, rozbiórkę istniejącej nawierzchni na odcinku 700 m operacyjnej części drogi startowej, częściową rozbiórkę poboczy oraz wykonanie nowej nawierzchni drogi startowej i poboczy, a także rozbudowę niezbędnej infrastruktury towarzyszącej.

Reklama

Dzięki przedsięwzięciu wzrośnie wytrzymałość i nośność drogi startowej, a przedłużenie równoległej drogi kołowania zwiększy bezpieczeństwo prowadzonych operacji pasażerskich i cargo.

Prace przy realizacji inwestycji rozpoczną się w kwietniu br. i potrwają do połowy września 2026 roku. Jej całkowity koszt wynosi blisko 114 milionów złotych. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach instrumentu „Łącząc Europę” 2021-2027 (CEF Military Mobility). Dofinansowanie unijne na to zadanie wynosi ok. 48 mln zł. Pozostałe środki zapewnił Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka im. Rodziny Ulmów (ok. 30,8 mln zł) oraz współwłaściciele lotniska: Województwo Podkarpackie (20 mln zł) i Polskie Porty Lotnicze (15 mln zł).

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Niecodzienne rozstrzygnięcie ws. zabezpieczenia terenów zielonych wzdłuż Wisłoka

RZESZÓW. Radni Rozwoju Rzeszowa nie wzięli udziału w głosowaniu nad przyjęciem planu zagospodarowania terenów wzdłuż Wisłoka. „Za” byli radni Prawa i Sprawiedliwości oraz Platformy Obywatelskiej.

Rzeszów

Budowa żłobka i przedszkola na os. Przybyszówka za droga dla miasta?

RZESZÓW. Budynek, w którym znajdzie się żłobek i przedszkole ma powstać przy ul. Iwonickiej. Obiekt przyjmie 353 dzieci, jednak na dzień dzisiejszy przetarg na wykonanie inwestycji zostanie najprawdopodobniej unieważniony.

Rzeszów

Rektor UR odwołuje wydarzenia oraz zaleca kwarantannę domową

RZESZÓW. Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. dr hab. Sylwester Czopek wydał kolejne oświadczenie w związku z dynamicznie rozwijającą się sytuacją dotyczącą koronawirusa.

Rzeszów

Związek Gmin PKS ma nowoczesne zaplecze techniczne

Przy bazie PKS w Rzeszowie wybudowano halę zaplecza technicznego wraz z częścią biurowo - socjalną, o powierzchni ponad 1000 m.

Rzeszów

Europejskie Forum Rolnicze w Jasionce odwołane w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa

​Jedno z najważniejszych wydarzeń w branży rolno-spożywczej zostało odwołane w związku z rozprzestrzenianiem się COVID-19. Organizatorzy wydali oświadczenie.

Rzeszów

Policjantka z Rzeszowa pomogła potrąconemu 12-latkowi

RZESZÓW. Będąca przed służbą policjantka z rzeszowskiej komendy udzieliła pomocy 12-letniemu chłopcu, który został potrącony przez samochód na oznakowanym przejściu dla pieszych.

Rzeszów

Butelkomaty zbyt kosztowne dla miasta

RZESZÓW. Powraca sprawa montażu w mieście automatów na zużyte butelki plastikowe. Tym razem głos w tej sprawie zabrała radna Prawa i Sprawiedliwości.

Rzeszów

Zakończono przebudowę letniego pałacu Lubomirskich

RZESZÓW. Trwające od ponad 5 lat prace konserwatorskie zostały zakończone. Letni pałac Lubomirskich przy al. Pod Kasztanami został ostatecznie odrestaurowany.

Reklama