Rzeszów - Poniedziałek, 15.09.2025
Reklama

Jubileusz 20-lecia Uniwersytetu Rzeszowskiego. Do Rzeszowa przyjadą rektorzy wszystkich polskich uniwersytetów

Dodano: 20.09.2021 r.

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Największa uczelnia na Podkarpaciu świętuje 20-lecie działalności. Uroczysty Jubileusz odbędzie się już w najbliższy czwartek (23.09) w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego. - Jubileusz będzie okazją do podsumowań, refleksji, ale również nakreślenia planów na przyszłość – informuje dr Maciej Ulita, rzecznik prasowy Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Uroczystości towarzyszyć będą obrady Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich (KRUP). Swoją obecność zapowiedział również Minister Edukacji i Nauki, prof. Przemysław Czarnek.

Oprócz Rektorów wszystkich Polskich Uniwersytetów i przewodniczącego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, w wydarzeniu udział wezmą również lokalne władze rządowe i samorządowe, rektorzy rzeszowskich uczelni, przedstawiciele uczelnianych komisji działających przy KRUP oraz wielu znakomitych gości, którzy niejednokrotnie pokazywali, że przyszłość Uniwersytetu Rzeszowskiego jest im bliska.
Reklama
Podczas Jubileuszu będzie miała miejsca prapremiera utworu symfonicznego skomponowanego specjalnie na tę okazję. Autorem prezentowanych utworów jest prof. Henryk Jan Botor.

Uniwersytet Rzeszowski rozpoczął swoją działalność 1 września 2001 r. na mocy ustawy Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 7 czerwca 2001 r. Uczelnia jest jednym z młodszych polskich uniwersytetów, ale kontynuuje długoletnie tradycje akademickie. Została utworzona z Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie, której początek działalności datuje się na rok 1963, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (Filia w Rzeszowie powołana w 1969 roku) oraz Wydziału Ekonomii w Rzeszowie Akademii Rolniczej im. Hugona Kołłątaja w Krakowie (istniejącego od 1973 roku).

Miejsce uroczystości również nie jest przypadkowe, ponieważ pierwsza Inauguracja w UR odbyła się w Filharmonii Podkarpackiej.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Uruchomiono schody ruchome na stacji Rzeszów Główny

RZESZÓW. Od 1 grudnia podróżni mogą korzystać już z ruchomych schodów na stacji Rzeszów Główny. To kolejne po windach ułatwienie jakie wprowadzono dla pasażerów w ostatnich tygodniach.

Rzeszów

Odbierz nagrody za przedświąteczne zakupy!

Odwiedź Centrum Handlowe Auchan Krasne, rób zakupy, skanuj paragony i odbieraj nagrody w ramach programu „Akcja Bonus”!

Rzeszów

Tragiczny wypadek w Wysokiej Głogowskiej. Nie żyje 30-latek

30-letni kierowca volkswagena, stracił panowanie nad samochodem i uderzył w betonowy przepust. . Mimo reanimacji jego życia nie udało się uratować.

Rzeszów

W Aeropolis powstanie rój dronów do misji antysmogowych

W Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym „Aeropolis” powstanie pierwszy na świecie rój dronów do misji antysmogowych. 

Rzeszów

Na Politechnice Rzeszowskiej zamontowano bramki do zdalnego pomiaru temperatury

RZESZÓW. Bramki umieszczono w budynku rektoratu i biblioteki.

Rzeszów

Podkarpackie Centrum Lekkoatletyczne UR szybciej niż planowano?

RZESZÓW. Prace przy budowie Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego UR idą pełną parą.

Rzeszów

Atak na dwóch Ukraińców w Rzeszowie. Policja poszukuje sprawcy

RZESZÓW. Dwaj obywatele Ukrainy zostali zaatakowani przy ul. Rejtana. Z obrażeniami, trafili do szpitala. Rzeszowska Policja opublikowała wizerunek mężczyzny, który może mieć związek ze sprawą.

Rzeszów

Prezydent Rzeszowa wyróżnił 28 budynków w mieście za poprawę estetyki

RZESZÓW. Prezydent Miasta Rzeszowa Tadeusz Ferenc wyróżnił właścicieli i zarządców nieruchomości za poprawę estetyki budynków. 

Reklama