Rzeszów - Środa, 21.05.2025
Reklama

Jubileusz rzeszowskiego Zespołu Szkół Specjalnych im. UNICEF

Dodano: /

fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa

RZESZÓW. Dzieci i młodzież wymagające specjalistycznej pomocy oraz indywidualnego wsparcia znajdują je w Zespole Szkół Specjalnych im. UNICEF. Placówka otacza opieką kolejne pokolenia już od 80 lat.

Szkoła działa od 1945 r. Początkowo mieściła się w Szkole Podstawowej przy ulicy Grunwaldzkiej i uczyło się w niej 20 uczniów. Od tamtej pory kilkukrotnie zmieniała siedzibę, strukturę, formy i metody pracy, ale niezmienna pozostała misja Zespołu „Dobro dziecka nade wszystko”.

Obecnie, w 84 oddziałach, ma pod skrzydłami 399 uczniów z niepełnosprawnością intelektualną, niepełnosprawnościami sprzężonymi oraz zaburzeniami ze spektrum autyzmu . Uczy ich 167 nauczycieli w budynku przy Ofiar Katynia 1.

W skład Zespołu Szkół Specjalnych im. UNICEF wchodzą: Przedszkole Specjalne Nr 30, Szkoła Podstawowa Specjalna Nr 20, Branżowa Szkoła Specjalna I Stopnia Nr 2 (zawody: kucharz, ogrodnik, stolarz, pracownik pomocniczy obsługi hotelowej), Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy, Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy, Zespół Pozalekcyjnych Zajęć Wychowawczych w Szpitalu Miejskim w Rzeszowie.

Reklama

Placówka obejmuje opieką dzieci i młodzież wymagającą specjalistycznej pomocy oraz indywidualnego wsparcia w wieku od 3. do 25. roku życia. Prowadzi zajęcia w ramach wczesnego wspomagania rozwoju dziecka oraz realizuje Program kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem”, pełniąc funkcję Wiodącego Ośrodka Koordynacyjno-Rehabilitacyjno-Opiekuńczego.

„Mów dziecku, że jest dobre, że umie, że potrafi” (Janusz Korczak) to motto, które ukierunkowuje pracę Zespołu. Szkoła nieustannie dąży, aby być placówką na miarę XXI w. – atrakcyjną dla uczniów, wyposażoną w nowoczesne pomoce i sprzęt, przygotowującą uczniów do maksymalnej samodzielności i pełnienia ról w społeczeństwie. Oprócz obowiązkowych zajęć edukacyjnych posiada bogatą ofertę zajęć rewalidacyjnych (m.in. terapia logopedyczna, komunikacja alternatywna, terapia autyzmu, psychologiczna, pedagogiczna, ręki, tyflopedagogiczna, surdopedagogiczna, terapia metodą Tomatisa oraz Warnkego, terapia metodą EEG Biofeedback, Trening Umiejętności Społecznych, sensoplastyka, muzykoterapia, hortiterapia).

Obchody pięknego jubileuszu szkoły rozpoczęły się w czwartek i zakończą się dziś. Ich ostatnim akcentem jest piątkowa konferencja „Autyzm w szkole i w życiu – jak tworzyć wspierające środowisko” w Instytucie Teologiczno-Pastoralnym im. św. Józefa Sebastiana Pelczara w Rzeszowie.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Ruszył nabór wniosków o udzielenie dotacji na usuwanie wyrobów zawierających azbest

RZESZÓW. Mieszkańcy mogą liczyć na 100% pokrycie kosztów.

Rzeszów

Sprawdź, ile osób skorzystało z lotniska w Jasionce w ubiegłym roku

RZESZÓW. Ponad 772 tysiące pasażerów skorzystało w ubiegłym roku z usług Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka. 

Rzeszów

ZTM zmienia rozkład jazdy jednej linii i uruchamia dodatkowe połączenie

RZESZÓW. Nowe połączenie będzie kursować z Dworca Lokalnego do Krasnego.

Rzeszów

XV Podkarpackie Targi Ślubne już w najbliższy weekend

RZESZÓW. Styczniowe targi ślubne odbędą się od godz. 10 do godz. 18. Udział w imprezie jest płatny – koszt biletu to 20 zł.

Rzeszów

Odnaleziono ciało poszukiwanego mieszkańca Rzeszowa

RZESZÓW. W niedzielę w miejscowości Krasne, w rejonie starorzecza Wisłoka, odnaleziono ciało mężczyzny.

Rzeszów

Podkarpackie Centrum Lekkoatletyczne UR będzie oddane do użytku w 2021 roku

RZESZÓW. Trwają pracę przy budowie Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego

Reklama