Reklama

Aktualności / Rzeszów

Już niebawem rozpocznie się Podkarpacki Festiwal Nauki w G2A Arena

Dodano: 16.09.2019 r.

Już niebawem rozpocznie się Podkarpacki Festiwal Nauki w G2A Arena - Aktualności Rzeszów

fot. Materiały prasowe

RZESZÓW. W jakiej temperaturze wrze ciekły azot? Kiedy będziemy mogli polecieć na wycieczkę w kosmos? Ile wspólnego ma fizyka i magia? I czy wszystko dookoła jest rzeczywiście takie jak nam się wydaje? Wszystkie odpowiedzi na te pytania znajdziemy na 3. edycji Podkarpackiego Festiwalu Nauki, który odbędzie się w G2A Arena.

Podkarpacki Festiwal Nauki odbędzie się w dniach 20-21 września 2019 na G2A Arena w Jasionce koło Rzeszowa. W programie piknik naukowy, wykłady, pokazy, prelekcje popularnonaukowe, wystawy interaktywne, atrakcje dla dzieci i specjalny wieczór festiwalowy. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Podkarpacki Festiwal Nauki to trzecia edycja wydarzenia, która do tej pory odbywała się pod nazwą Festiwal Nauki. Pierwszy odbył się w 2015, kolejny w 2017 roku, kiedy to udział w nim wzięło niemal 20 tysięcy uczestników. Jego pomysłodawcą jest Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, która w swoich działaniach za cel postawiła sobie popularyzacje nauki i edukacji. 

Główną ideą przyświecającą festiwalowi jest popularyzacja nauki oraz pokazanie, że odległe nam dziedziny, skomplikowane teorie i zagadnienia, które dla naukowego laika wydają się trudne, nieodgadnione, można zaprezentować w zrozumiałej formule, dającej ogrom satysfakcji z poznawania praw otaczającego nas świata.

Pierwszy dzień imprezy

Podkarpacki Festiwal Nauki to dwa przepełnione nauką dni - każdy skierowany jest do innej grupy odbiorców. W piątek, 20 września, program festiwalu przeznaczony jest do zorganizowanych grup ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych. W tym dniu oprócz otwartej strefy piknikowej, cyklicznych pokazów naukowych, odbędą się dwa wykłady: „007 – Secret Science Agency” (szkoły podstawowe) oraz „O tym czego nie widać” (szkoły ponadpodstawowe). Na ten dzień wymagana jest była rejestracja. Jej termin upłynął 10 września.

W pierwszym dniu Podkarpackiego festiwalu Nauki odbędzie się również międzynarodowy finał konkursu Learn&Fly, organizowanego w ramach projektu o tej samej nazwie. W konkursie na najlepszy model samolotu i najdłuższy lot, rywalizować będą finaliści z Hiszpanii, Portugalii i Polski. Polskę reprezentować będzie Aeroteam, drużyna z Mielca, która ze swoim modelem zwyciężyła w zawodach krajowych, które odbyły się w maju br. Kolejną częścią programu Podkarpackiego Festiwalu Nauki będzie seminarium „Kwalifikacje przyszłości. Branża lotnicza dla rozwoju Podkarpacia”, skierowane do przedstawicieli biznesu i  edukacji oraz wszystkich zainteresowanych uczeniem się przez całe życie.REKLAMA

Drugi dzień imprezy

Drugi dzień Podkarpackiego Festiwalu Nauki czyli 21 września, rozpocznie się o godz. 10.00. Na ten dzień organizatorzy zapraszają wszystkich do spędzenia soboty pod znakiem nauki.  W tym dniu, także będzie można zwiedzać strefę piknikową i brać udział w pokazach naukowych odbywających się na całym terenie G2A Arena. 

Oprócz tego będzie można spotkać znakomitych popularyzatorów nauki – „Przebojową Listę Wynalazków” zaprezentują szaleni naukowcy z Laboratorium Pana Korka, o turystyce kosmicznej opowie Piotr Kosek, znany youtuber, twórca kanału Astrofaza, a o nieoczywistą i niebanalną naukową rozrywkę zadbają Heweliusze Nauki.

W strefie wystawienniczej, do dyspozycji będą symulatory wirtualnej rzeczywistości (m.in. szybowca, samolotu F35, wirtualna podróż tandemem przez GreenVelo, symulatory 9D i 5D), planetarium, łamigłówki matematyczne, zabytkowe pojazdy jak i nowoczesne technologie

Malowanie twarzy i animacje, gigantyczne klocki oraz zajęcia muzyczne to atrakcje przygotowane dla najmniejszych uczestników. Co więcej o regularnych godzinach na terenie G2A Arena, będą odbywały się pokazy naukowe – sprawdzą jak bardzo wybuchowa jest chemia, ile magii jest w fizyce, czy można oszukać nasze zmysły oraz odkryjemy wszystkie sekretne przepisy kuchni molekularnej.

Drugi dzień festiwalu zakończy wyjątkowe wydarzenie – Wieczór festiwalowy. Zaplanowane występy artystów, będą nawiązywać do naukowych zagadnień. Przed publicznością wystąpią iluzjonista Roman Słomka Siano Show oraz trio muzyczne The ThreeX. Na wieczór festiwalowy będzie można wejść wyłącznie z zaproszeniem, które będzie można zdobyć przed festiwalem, m.in. na wydarzeniu na facebooku, oraz w konkursach organizowanych podczas drugiego dnia imprezy.
 

Reklama

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

Przy SP nr 10 powstanie nowy plac zabaw - Aktualności Rzeszów

Przy SP nr 10 powstanie nowy plac zabaw

RZESZÓW Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 przy ul. Dominikańskiej 4, zyskają nowy plac zabaw. Obiekt powstanie na terenie o powierzc...

Kolejne pojemniki na elektroodpady w Rzeszowie - Aktualności Rzeszów

Kolejne pojemniki na elektroodpady w Rzeszowie

RZESZÓW. W Rzeszowie pojawiły się kolejne pojemniki na elektrośmieci. Łącznie w mieście mamy już 45 miejsc, gdzie można oddać zużyty ...

Wymiana sieci wodociągowej na osiedlu Piastów na finiszu - Aktualności Rzeszów

Wymiana sieci wodociągowej na osiedlu Piastów na finiszu

RZESZÓW. Rzeszowski MPWiK jeszcze w tym tygodniu zakończy wymianę najstarszego i najbardziej awaryjnego fragmentu sieci na osiedlu Pi...

Śmiertelne potrącenie rowerzysty na al. Armii Krajowej - Aktualności Rzeszów

Śmiertelne potrącenie rowerzysty na al. Armii Krajowej

RZESZÓW. Do tragicznego wypadku doszło w środę około godz. 16:30....

W czwartek i piątek zamknięta ulica Matysowska w Rzeszowie - Aktualności Rzeszów

W czwartek i piątek zamknięta ulica Matysowska w Rzeszowie

​RZESZÓW. Autobusy komunikacji miejskiej pojadą objazdami....

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Wasze opinie

Śmiertelne potrącenie rowerzysty na al. Armii KrajowejDawid Petrus: Proszę rodzinę osoby...
Zderzenie samochodu z żubrem w BieszczadachDawid Petrus: Proszę osobę poszkodowaną...
Czołowe zderzenie w Kraczkowej. Trzy osoby ranne Dawid Petrus: Proszę osoby poszkodowane...
Pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej zostanie przeniesiony?Stanisław Bomba: A więc dalej pozostanie...
Black Sabbath "The End of The End"tramwaj: Warto zobaczyć - świetny...
Reklama
Partnerzy: