Rzeszów - Niedziela, 08.06.2025
Reklama

Koreański Sacheon kolejnym miastem partnerskim Rzeszowa? Póki co trwają rozmowy

Dodano:

fot. RESinet.pl
fot. RESinet.pl
RZESZÓW. Przedstawiciele koreańskiego miasta Sacheon gościli w rzeszowskim Ratuszu. Rozmawiano o możliwym płaszczyznach współpracy. Władze miasta podróż do Korei Południowej planują na wiosnę.

Wszystko wskazuje na to, że ratusz coraz sprawniej poszerza pule swoich miast partnerskich. Jakiś czas temu pisaliśmy o podpisaniu umowy z dystryktem Rushmoore z Wielkiej Brytania, niedawno podczas obrad Rady Miasta zaakceptowano propozycję dołączenia ukraińskiej miejscowości Truskawiec, słynącej z leczniczych wód mineralnych.

27 listopada w ratuszu odbyło się spotkanie robocze w sprawie możliwej współpracy z przedstawicielami miasta Sacheon, leżącego w Korei Południowej. Do Rzeszowa przyjechał zastępca prezydenta Choi Jae won, dyrektor wydziału kultury i sportu - Jeong Dae woong, dyrektor wydziału promocji turystyki - Choe Hyeong ju, dyrektor przemysłu lotniczego - Her Hae youn oraz dyrektor z biura planowania i budżetu - Ji Yeun ok.

„Jest to dla nas wyróżnienie, że to właśnie z nami postanowili podpisać umowę. Oni nas znaleźli, pewnie dlatego, że uważają nas za niezłe miasto, miasto z którym warto współpracować” – tłumaczył Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.

Podczas spotkania poruszono wiele tematów, które w dalszej perspektywie mogłyby  stać się wspólnych obszarem działań obu miast. Rozmawiano m.in. o przemyśle lotniczym, imprezach kulturalnych obu miast, dotychczasowych inwestycjach, możliwej wymianie uczniów oraz współpracy na szczeblu uniwersyteckim oraz sportowym.
Reklama
„Priorytetową dziedziną będzie współpraca w przemyśle lotniczo-kosmicznym. Nie chcemy ograniczać się do tego elementu. Mam nadzieje, że w niedalekiej przyszłości uda nam się dokonać rzeczywistej wymiany kultury, sportu i sztuki” – komentował zastępca prezydenta miasta Sacheon.

Warto przypomnieć, że spotkanie miało charakter roboczy i poza wzajemną wymianą doświadczeń, prezentacją miasta nie padły żadne wiążące deklaracje. Sam przyjazd delegacji do Rzeszowa jest dopiero początkiem, teraz kolej na władze miasta, które podróż do Azji planują dopiero na wiosnę, zatem ewentualne podpisanie umowy partnerskiej byłoby możliwe najwcześniej w 2020 roku: „Prawdopodobnie na wiosnę wyznaczymy termin odwiedzin” – informuje prezydent Rzeszowa.

Wizyta koreańskiej delegacji rozpoczęła się 26 listopada. Poza wizytą i rozmowami w ratuszu, planują oni odwiedzić m.in. Rzeszowską Trasę Podziemną, Biuro Wystaw Artystycznych przy ul. Sobieskiego oraz spotkać się z przedstawicielami Politechniki Rzeszowskiej. Nie zabraknie również odwiedzin na strefie ekonomicznej Dworzysko, którą byli bardzo zainteresowani.

„Dotychczas mam same dobre wrażenia związane z Rzeszowem, ponieważ miałem rano okazję spacerować. Widziałem energię wśród mieszkańców” – dodaje Choi Jae won. Warto wspomnieć, że Sacheon liczy 125 tys. mieszkańców. 


 
Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Z rzeszowskich przystanków znikną reklamy

RZESZÓW. ZTM przestaje dzierżawić miejsca reklamowe na przystankach.

Rzeszów

Zaginionego 80-latka odnaleźli dzielnicowi z Nowego Miasta

RZESZÓW. 80-latek był z siostrą w przychodni przy ul. Seniora, gdzie miał wizytę u lekarza.

Rzeszów

Chińczycy zainteresowani budową drogi S19 z Rzeszowa do Babicy. Złożyli ofertę na 1,1 mld zł

RZESZÓW. W przetargu udział wzięło sześć firm i tylko oferta chińskiego wykonawcy wpisuje się w zamierzenia finansowe GDDKiA.

Rzeszów

Mają doradzać władzom miasta w sprawach infrastruktury pieszo-rowerowej w Rzeszowie

RZESZÓW. Pierwsze spotkanie odbędzie się 27 lutego w siedzibie Urban Lab przy ul. 3 maja o godz. 16.00.

Rzeszów

Kraków może dać władzom Rzeszowa lekcję, jak skutecznie uczyć dzieci ekologii

RZESZÓW. Przy krakowskich szkołach powstaną ogrody z drobnymi uprawami. Projekt ma na dzień dzisiejszy charakter pilotażowy

Rzeszów

Pierwsi uczniowie zaczną edukacje w szkole na Drabiniance w 2023 roku

RZESZÓW. Już w lutym ma ruszyć przetarg na budowę Zespołu Oświatowego na osiedlu Drabinianka. 

Rzeszów

Rzeszowscy policjanci zatrzymali czterech nietrzeźwych kierowców

RZESZÓW. W miniony weekend rzeszowscy policjanci zatrzymali czterech nietrzeźwych kierowców. 

Reklama