Rzeszów - Wtorek, 16.12.2025
Reklama

Legionella w Rzeszowie. Nowy komunikat sanepidu i pierwsze wyniki badań wody

Dodano: 28.08.2023 r.

fot. Adobe Stock
fot. Adobe Stock
RZESZÓW. Rzeszowski sanepid opublikował najnowszy komunikat dotyczący liczby zakażonych bakterią legionella pneumophila. Potwierdzono jeden nowy przypadek. Do tej pory zakażenie wykryto u 144 osób, w tym 96 w Rzeszowie. Znane są również pierwsze wyniki badań próbek wody.

- Na dzień 28.08.2023r. zakażenie Legionella pneumophila potwierdzono łącznie od początku wystąpienia ogniska u 144 (1 nowy) pacjentów hospitalizowanych na terenie Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego, Dębicy, Przemyśla, Kolbuszowej, Łańcuta, Sędziszowa Małopolskiego, Jasła oraz Lublina – czytamy w dzisiejszym komunikacie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-
Epidemiologicznej w Rzeszowie.

Do tej pory w wyniku zakażenia bakterią w naszym regionie zmarło 11 osób w wieku od 64 do 95 lat (10 z Rzeszowa i 1 z powiatu rzeszowskiego). Wszystkie miały choroby współistniejące. Najwięcej przypadków zakażenia legionellą odnotowano w Rzeszowie (96 osób) oraz w powiecie rzeszowskim (32 osoby).

Pierwszy wyniki badań próbek wody

Trwa dochodzenie epidemiologiczne, które ma wskazać potencjalne źródło zakażenia. Dziś podkarpacki państwowy wojewódzki inspektor sanitarny dr inż. Adam Sidor przekazał pierwsze wyniki badań wody pod kątem wystąpienia legionelli.  „Na dzień dzisiejszy łącznie pobrano próbki wody ciepłej i zimnej w ilości 103 próbek na terenie miasta Rzeszowa i 8 próbek na terenie ościennych powiatów. Próbki były pobierane w obiektach użyteczności publicznej, w miejscach zamieszkania osób chorych, w punktach zaopatrywania budynków w wodę ciepłą”  - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie rzeszowskiego sanepidu.
Reklama
Opublikowane dzisiaj wyniki badań dotyczą próbek pobranych 18 sierpnia 2023 r. obiektach użyteczności publicznej (9 wyników badania wody). „Wyniki badań wykazały brak zanieczyszczenie bakteriami w 5 próbkach, w 2 próbkach wody ciepłej stwierdzono zanieczyszczenie na poziomie wysokim, 1 na poziomie średnim i w 1 próbce jedynie potwierdzono obecność. Woda pobrana w mieszkaniu nie wykazała obecności bakterii” – głosi komunikat.

Przedstawiciel rzeszowskiego sanepidu poinformował, że „otrzymane wyniki, jak również informacje z wywiadów epidemiologicznych nie dają podstaw do określenia potencjonalnego źródła zakażenia”. O potwierdzeniu źródła zakażenia mogą zdecydować kolejne wyniki badań.

W zeszłym tygodniu prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek powołał sztab kryzysowy w związku z dużą liczbą pacjentów zakażonych legionellą. Miasto podjęło również działania prewencyjne. W weekend Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie przeprowadziło dezynfekcję i płukanie sieci wodociągowej. Wyłączono także miejskie fontanny, poidełka oraz kurtyny wodne.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Na Drabiniance powstanie kładka dla pieszych i rowerzystów

RZESZÓW. Jeszcze w tym miesiącu miasto ogłosi przetarg na przygotowanie dokumentacji projektowej dla budowy nad rzeką Strug na osiedlu Drabinianka.

Rzeszów

Nowy ogród kieszonkowy w Rzeszowie powstanie przy al. Sikorskiego

RZESZOW. W ogrodzie dominował będzie kolor czerwony. Pojawi się w nim ponad półtora tysiąca roślin, miejsca do wypoczynku, a także kosz do grania w koszykówkę. 

Rzeszów

Rewitalizacja parku przy ul. Wieniawskiego. Umowa z wykonawcą podpisana

RZESZÓW. Jeszcze w tym miesiącu rozpocznie się rewitalizacja 3-hektarowego parku przy ul. Wieniawskiego na osiedlu Zalesie.  Przybędzie drzew i krzewów, powstaną nowe aleje, plac zabaw zostanie rozbudowany.

Rzeszów

Wielkanocne jarmarki w Plazie. Inspiracje i pomysły na świąteczny stół

RZESZÓW. Wielkanocne przysmaki, rękodzieło artystyczne, ozdoby świąteczne oraz wyjątkowe przyprawy to wszystko będzie można znaleźć na jarmarkach świątecznych w CH Plaza Rzeszów. 

Rzeszów

Poszerzą ulicę Ustrzycką w Rzeszowie

RZESZÓW. Prawie 800-metrowy odcinek ulicy Ustrzyckiej zostanie przebudowany. Droga zostanie poszerzona do minimum 6 m, powstanie chodnik oraz nowe oświetlenie.

Rzeszów

W niedzielę utrudnienia w ruchu w związku z Półmaratonem Rzeszowskim

RZESZÓW. Trasa biegu będzie prowadzić ulicami miasta oraz Bulwarami nad Wisłokiem. Niektóre drogi zostaną częściowo lub całkowicie wyłączone z ruchu.

Rzeszów

Ruszyła budowa ponad 10-kilometrowego odcinka S19 Rzeszów Południe - Babica

RZESZÓW. W ramach inwestycji wybudowany zostanie tunel o długości ok. 2,2 km.

Rzeszów

W Rzeszowie zamontowano kolejne budki dla jerzyków

RZESZÓW. Ponad 130 kolejnych budek dla jerzyków pojawiło się na ścianach budynków administrowanych przez Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych. Licząc z tymi powieszonymi jesienią ubiegłego roku, jest ich już łącznie 157.

Reklama