Rzeszów - Środa, 18.06.2025
Reklama

Legionella w Rzeszowie. Nowy komunikat sanepidu i pierwsze wyniki badań wody

Dodano:

fot. Adobe Stock
fot. Adobe Stock
RZESZÓW. Rzeszowski sanepid opublikował najnowszy komunikat dotyczący liczby zakażonych bakterią legionella pneumophila. Potwierdzono jeden nowy przypadek. Do tej pory zakażenie wykryto u 144 osób, w tym 96 w Rzeszowie. Znane są również pierwsze wyniki badań próbek wody.

- Na dzień 28.08.2023r. zakażenie Legionella pneumophila potwierdzono łącznie od początku wystąpienia ogniska u 144 (1 nowy) pacjentów hospitalizowanych na terenie Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego, Dębicy, Przemyśla, Kolbuszowej, Łańcuta, Sędziszowa Małopolskiego, Jasła oraz Lublina – czytamy w dzisiejszym komunikacie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-
Epidemiologicznej w Rzeszowie.

Do tej pory w wyniku zakażenia bakterią w naszym regionie zmarło 11 osób w wieku od 64 do 95 lat (10 z Rzeszowa i 1 z powiatu rzeszowskiego). Wszystkie miały choroby współistniejące. Najwięcej przypadków zakażenia legionellą odnotowano w Rzeszowie (96 osób) oraz w powiecie rzeszowskim (32 osoby).

Pierwszy wyniki badań próbek wody

Trwa dochodzenie epidemiologiczne, które ma wskazać potencjalne źródło zakażenia. Dziś podkarpacki państwowy wojewódzki inspektor sanitarny dr inż. Adam Sidor przekazał pierwsze wyniki badań wody pod kątem wystąpienia legionelli.  „Na dzień dzisiejszy łącznie pobrano próbki wody ciepłej i zimnej w ilości 103 próbek na terenie miasta Rzeszowa i 8 próbek na terenie ościennych powiatów. Próbki były pobierane w obiektach użyteczności publicznej, w miejscach zamieszkania osób chorych, w punktach zaopatrywania budynków w wodę ciepłą”  - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie rzeszowskiego sanepidu.
Reklama
Opublikowane dzisiaj wyniki badań dotyczą próbek pobranych 18 sierpnia 2023 r. obiektach użyteczności publicznej (9 wyników badania wody). „Wyniki badań wykazały brak zanieczyszczenie bakteriami w 5 próbkach, w 2 próbkach wody ciepłej stwierdzono zanieczyszczenie na poziomie wysokim, 1 na poziomie średnim i w 1 próbce jedynie potwierdzono obecność. Woda pobrana w mieszkaniu nie wykazała obecności bakterii” – głosi komunikat.

Przedstawiciel rzeszowskiego sanepidu poinformował, że „otrzymane wyniki, jak również informacje z wywiadów epidemiologicznych nie dają podstaw do określenia potencjonalnego źródła zakażenia”. O potwierdzeniu źródła zakażenia mogą zdecydować kolejne wyniki badań.

W zeszłym tygodniu prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek powołał sztab kryzysowy w związku z dużą liczbą pacjentów zakażonych legionellą. Miasto podjęło również działania prewencyjne. W weekend Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie przeprowadziło dezynfekcję i płukanie sieci wodociągowej. Wyłączono także miejskie fontanny, poidełka oraz kurtyny wodne.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Ulica Lubelska będzie rozbudowana. Ruszył przetarg

RZESZÓW. Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie ogłosił przetarg na budowę 5-kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej 878.

Rzeszów

Świąteczne miasteczko już w grudniu na rzeszowskim rynku

RZESZÓW. ​Trwają przygotowania do otwarcia świątecznego miasteczka, które stanie na rzeszowskim rynku już 4 grudnia. Poszukiwani są wystawcy.

Rzeszów

Ruszyła budowa przystanku kolejowego Rzeszów Dworzysko

RZESZÓW. Rozpoczęto prace przy budowie przystanku Rzeszów Dworzysko na trasie Rzeszów – Dębica. PKP przygotuje też 14 nowych przystanków dla Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej.

Rzeszów

Miejskie bieganie w Święto Niepodległości

RZESZÓW. Już po raz dziewiąty rzeszowianie pobiegną w Narodowe Święto Niepodległości. Odbędzie się też akcja charytatywna „Biegnę dla”.

Rzeszów

W Rzeszowie trwa likwidacja piecyków gazowych

RZESZÓW. Niemal 9 tysięcy piecyków gazowych zlikwidowali już mieszkańcy Rzeszowa. Jest plan kolejnych wymian.

Rzeszów

Rzeszów czwarty w rankingu miast "dobrych do życia"

RZESZÓW. Rzeszów znalazł się na 4. miejscu w rankingu "Gmina dobra do życia 2021", przygotowanym przez Polską Agencję Prasową,

Rzeszów

Uniwersyteckie Centrum Lekkoatletyczne otwarte

RZESZÓW. 4 listopada odbyło się uroczyste otwarcie Uniwersyteckiego Centrum Lekkoatletycznego. To inwestycja za niemal 52 mln.

Rzeszów

W weekend utrudnienia przy wymianie dowodów osobistych

RZESZÓW. W najbliższą sobotę i niedzielę utrudnienia w uzyskaniu lub wymianie dowodu osobistego. Będą nowe dowody z cechą biometryczną.

Reklama