Rzeszów - Środa, 07.05.2025
Reklama

Linie 0A i 0B z cięciami kursów

Dodano:

fot. ViC / RESinet.pl
fot. ViC / RESinet.pl
RZESZÓW. Od 1 marca zmianie ulegną rozkłady jazdy linii 0A i 0B. Podkarpackie Stowarzyszenie Miłośników Komunikacji: „To całkowite zaprzepaszczenie tego wszystkiego co udało się pozytywnie zmienić w rzeszowskiej komunikacji miejskiej w ostatnich latach”.

O dużej zmianie rozkładu jazdy w autobusach komunikacji miejskiej w Rzeszowie było już głośno w ubiegłym roku, kiedy to Zarząd Transportu Miejskiego zapowiadał rewolucyjne zmiany. Rzeczywistość dnia dzisiejszego pokazuje, że choć zmiany były, to ciężko wśród nich dopatrzyć się rewolucji.

Kolejnym dowodem na to jest ograniczenie od 1 marca kursów najpopularniejszych linii 0A i 0B. O sprawie informuje Podkarpackie Stowarzyszenie Miłośników Komunikacji: „O zmianach rozkładów, które mają wejść w życie od 1 marca dowiedzieliśmy się najpierw dość przypadkowo - tak jak bardziej spostrzegawczy mieszkańcy Rzeszowa - z wywieszonych już nowych tabliczek rozkładowych na przystankach” – wyjaśnia Dominik Bąk, prezes zarządu PSMK.

Sam fakt wprowadzenia zmian w rozkładzie jazdy dwóch ww. linii potwierdza informacja, jaka od 27 lutego br. widnieje na oficjalnej stronie Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Rzeszowie: „Zgodnie z przekazaną informacją od Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie informujemy Pasażerów, że z dniem 1 marca 2020r. zmianie ulegają rozkłady jazdy autobusów linii nr 0A, 0B” – czytamy.

Pewne zastrzeżenia budzi na pewno sposób informacji mieszkańców na kilka dni przed wprowadzeniem zmian. Mając na uwadze fakt, że linia 0A i 0B mają być wizytówką rzeszowskiej komunikacji miejskiej, to takie działania w zakresie informacji dla mieszkańców wydają się -lekko mówiąc- nie na miejscu.
Reklama
„Z uwidocznionych na przystankach tabliczek rozkładowych dowiedzieliśmy się, że np. na linii 0B liczba kursów w dni powszednie szkolne zmniejszy się o 14 - z 91 do 77 kursów. Oznacza to, że takt na tej linii w godzinach szczytu z obecnego 10-minutowego zwiększy się do odstępu 12-minutowego. Dodatkowo, o wiele gorzej jest z kursami w godzinach poza szczytowych, zwłaszcza wczesnoporannych i wieczornych. Tu cięcia kursów można określić jako drastyczne. Zmniejszenie częstotliwości na głównej linii miejskiej poza godzinami szczytu do zaledwie 2 kursów na godzinę” – informuje PSMK.

Trudno nie zgodzić się z osądem stowarzyszenia, który wprowadzane zmiany uznaję za „kpinę”. Według wyliczeń PSMK zmian będzie jeszcze więcej. W dni bez nauki szkolne przerwa pomiędzy kursami wyniesie ok. 24 minuty. Co więcej, odstęp poza szczytem na jednej z najważniejszych linii w mieście powinien wynosić minimum 25 minut, a wg. nowego rozkładu wyniesie on aż 30 minut.

Rzecz jasna PSMK skierowało pismo do dyrektora ZTM-u, w którym apeluje o wycofanie się z wprowadzanych od 1 marca zmian. Wiadomo również, że oficjalne stanowisko ZTM-u w tej sprawie poznamy dzisiaj.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

44-latek prowadził auto mając 4 promile. Został zatrzymany na ul. Granicznej

RZESZÓW. Ponad 4 promile miał 44-letni mężczyzna, który zdecydował się wsiąść za kierownicę, pomimo wypitego wcześniej alkoholu. Grozi mu do trzech lat pozbawienia wolności.

Rzeszów

Ranking Business Insider. Rzeszów w czołówce miast, w których żyje się najlepiej

RZESZÓW. Stolica Podkarpacia zanotowała wysoki awans w najnowszym rankingu najlepszych miast do życia w Polsce. Rzeszów zajął drugie miejsce, wyprzedzając takie miasta jak, min. Gdańsk, Łódź czy Katowice.

Rzeszów

Rozbudowa IX LO w Rzeszowie. Wybrano wykonawcę

RZESZÓW. Blisko 28 mln zł będzie kosztować rozbudowa IX Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Elizy Orzeszkowej w Rzeszowie. Powstanie nowe skrzydło szkoły, w którym znajdą się hala sportowa oraz sale lekcyjne. Istniejący budynek...

Rzeszów

Dotacje na usunięcie azbestu w Rzeszowie. Rusza nowy nabór wniosków

RZESZÓW. Od 3 marca 2025 r. będzie można składać wnioski o uzyskanie dotacji na usunięcie azbestu z budynków oraz odbiór odpadów azbestowych zalegających na posesjach.

Rzeszów

1 marca rusza nowa linia MPK

RZESZÓW. 1 marca 2025 r. uruchomiona zostanie nowa linia autobusowa nr 60. Na razie na okres próbny.

Rzeszów

W ogrodzie kieszonkowym na os. Nowe Miasto montują ogromne urządzenie zabawowe

RZESZÓW. W nowopowstającym parku kieszonkowym na osiedlu Nowe Miasto, trwa montaż sporych rozmiarów urządzenia zabawowego, które transportowane było z zagranicy. To ostatni etap prac przewidzianych do realizacji w ramach tej zielonej inwestycji.

Rzeszów

W marcu rozpocznie się odbetonowywanie części Rzeszowa

RZESZÓW. W ramach odbetonowywania stolicy Podkarpacia, przebudowane zostaną cztery przestrzenie pomiędzy blokami mieszkalnymi. Powstanie też kilkadziesiąt ogrodów deszczowych, duży park kieszonkowy, a przy dziewięciu szkołach asfaltowe boiska zostaną zastąpione trawiastymi.

Rzeszów

Rusza bezpośrednie połączenie kolejowe Rzeszowa z Bieszczadami

RZESZÓW. W sobotę, 22 lutego z dworca kolejowego w Rzeszowie, wyruszy pierwszy, bezpośredni pociąg do Ustrzyk Dolnych.

Reklama