Reklama

Aktualności / Rzeszów

List intencyjny ws. nowej siedziby Sądu Okręgowego. Podpisano niezobowiązujący wyraz woli

Dodano: 09.09.2019 r.

List intencyjny ws. nowej siedziby Sądu Okręgowego. Podpisano niezobowiązujący wyraz woli - Aktualności Rzeszów

fot. RESinet.pl

RZESZÓW. W Ratuszu podpisano list intencyjny w sprawie przekazania działki pod budowę nowej siedziby Sądu Okręgowego w Rzeszowa. Nie wiadomo kiedy miałaby się zacząć rzekoma budowa oraz kiedy ewentualnie Zamek Lubomirskich zostałby przekazany dla miasta. 

W sali sesyjnej rzeszowskiego ratusza tłoczno, na wezwanie prezydenta Tadeusza Ferenca przybyli dyrektorowie kulturalnych instytucji miejskich, gdyż sprawa w sposób bezpośredni dotyczy również ich, bowiem budowa nowej siedziby dla Sądu Okręgowego wiąże się z przekazaniem dla miasta Zamku Lubomirskich, który już podczas konferencji był nazywany przyszłą perłą kultury. 

Podpisany dzisiaj list intencyjny niczego, poza sprawą działek, nie wyjaśnia, choć i ta informacja jest już niejako powszechna. W zamian za zamek miasto oddaje na rzecz Ministerstwa Sprawiedliwości tereny przy ul. Dołowej, około 1,1 ha. Samo przekazanie miałoby się odbyć po wybudowaniu nowego budynku. Co więcej w podpisanym piśmie znajdziemy kilka przykładów na to, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że sam akt podpisania jest celowym przedwyborczym działaniem: 

• „Niniejszy list intencyjny stanowi wyraz woli stron podjęcia ze sobą współpracy przy realizacji przedmiotowego przedsięwzięcia”
• „Szczegółowe zasady i sposób realizacji ustalone zostaną w odrębnych porozumieniach i umowach”
• „Niniejszy list intencyjny nie powoduje zobowiązań finansowych dla żadnej ze stron”

Pomijając treść listu, wróćmy ponownie na salę sesyjną. W podpisaniu uczestniczył m.in. prezydent Rzeszowa wraz z Martą Kuczmą (dyrektor Sądu Okręgowego), Marcinem Warchołem (Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości) oraz z Rafałem Puchalskim (prezes Sądu Okręgowego). Zaczęło się od wypowiedzi nawiązującej do miasta.

„To historyczny dzień dla mieszkańców Rzeszowa i mieszkańców Podkarpacia. Rzeszów to miasto inteligentne i nowoczesne, miasto innowacji, miasto kultury. Miasto, w którym dobrobyt mieszkańców idzie w parze z rozwojem gospodarczym” – mówił na początku konferencji Marcin Warchoł – „To jest moje zobowiązanie wobec wszystkich mieszkańców Rzeszowa i Podkarpacia, żeby tę inwestycje doprowadzić do końca. Chcę, żeby za cztery lata można było powiedzieć: tak, ten człowiek dotrzymał słowa, mamy piękny sąd i muzeum” – zapewniał podsekretarz.

Choć innej, niż wyżej przytoczonej deklaracji już nie usłyszeliśmy, to jednak w temacie Zamku Lubomirskich i jego przyszłego zagospodarowania mamy odrobinę jaśniejszą sytuacje. Wiąże się to w głównej mierze z chęci utworzenia wojewódzkiej rady kultury, o której wspominała Katarzyna Pawlak,  dyrektor Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Rzeszowa: „decyzją pana prezydenta już niebawem, dosłownie za kilka tygodni, zostanie powołana wojewódzka rada kultury”. Rada ma składać się ze specjalistów ze świata kultury, ich zadaniem będzie przygotowanie koncepcji zamku, jako kulturalnego ośrodka.

„Za wcześnie w tej chwili mówić o podziale kosztów, nawet ze względu na prawo zamówień publicznych. Wszelkie inwestycje tego rodzaju lubią spokój, lubią ciszę” -wyjaśniał Marcin Warchoł. Wiemy również, że w tym miesiącu Rzeszów odwiedzi Zbigniew Ziobro, prokurator generalny. Czy będzie to wizyta w sprawie Sądu Okręgowego, tego nie wiadomo. Jedno jest pewne, mieszkańcy Rzeszowa, z władzami miasta na czele, po wielu latach oczekiwania na jakiekolwiek działania dążące do przejęcia zamku wciąż muszą się uzbroić w cisze i spokój. 


 
Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)
Reklama

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

W niedzielę bezpłatna komunikacja miejska w Rzeszowie - Aktualności Rzeszów

W niedzielę bezpłatna komunikacja miejska w Rzeszowie

​RZESZÓW. W najbliższą niedzielę w Rzeszowie odbędzie się II tura wyborów prezydenckich. Mieszkańcy Rzeszowa będą mogli ...

Rzeszowscy policjanci zatrzymali dwóch pijanych kierowców - Aktualności Rzeszów

Rzeszowscy policjanci zatrzymali dwóch pijanych kierowców

RZESZÓW. Dwóch kierowców wsiadło za kierownicę, pomimo spożytego wcześniej alkoholu. 44-latek miał ponad 1 promil, drug...

W sobotę Wojownicy Maryi przejdą ulicami Rzeszowa. Możliwe utrudnienia w ruchu - Aktualności Rzeszów

W sobotę Wojownicy Maryi przejdą ulicami Rzeszowa. Możliwe utrudnienia w ruchu

RZESZÓW. W sobotę w Rzeszowie odbędzie się „Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi”. Ulicami miasta przej...

Udogodnienia dla mieszkańców w Punktach Obsługi Urzędu Miasta - Aktualności Rzeszów

Udogodnienia dla mieszkańców w Punktach Obsługi Urzędu Miasta

RZESZÓW. Miasto uruchomiło nowoczesny system, który ma usprawnić pracę w Punktach Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Rze...

Wybrano nowego rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego - Aktualności Rzeszów

Wybrano nowego rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego

RZESZÓW. Prof. dr hab. n. med. Adam Reich został nowym rektorem Uniwersytetu Rzeszowskiego. Czteroletnia kadencję rozpocznie 1 wrześn...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Wasze opinie

Zderzenie trzech pojazdów w Tyczynie. Osiem osób rannychDawid Petrus: Proszę osoby poszkodowane...
W Rzeszowie otwarto nowe miejsce dla seniorówAdam zRzeszowa: Adam Polanski Ty tak...
Port lotniczy Rzeszów-Jasionka otrzymał imię "Rodziny Ulmów"Adam Polanski: Konrad Fiołek alkoholik...
Port lotniczy Rzeszów-Jasionka otrzymał imię "Rodziny Ulmów"Adam Polanski: Konrad Fiołek alkoholik...
Port lotniczy Rzeszów-Jasionka otrzymał imię "Rodziny Ulmów"Adam Polanski: Konrad Fiołek alkoholik...
Black Sabbath "The End of The End"tramwaj: Warto zobaczyć - świetny...
Reklama
Partnerzy: