Reklama

Aktualności / Rzeszów

List intencyjny ws. nowej siedziby Sądu Okręgowego. Podpisano niezobowiązujący wyraz woli

Dodano: 09.09.2019 r.

List intencyjny ws. nowej siedziby Sądu Okręgowego. Podpisano niezobowiązujący wyraz woli - Aktualności Rzeszów

fot. RESinet.pl

RZESZÓW. W Ratuszu podpisano list intencyjny w sprawie przekazania działki pod budowę nowej siedziby Sądu Okręgowego w Rzeszowa. Nie wiadomo kiedy miałaby się zacząć rzekoma budowa oraz kiedy ewentualnie Zamek Lubomirskich zostałby przekazany dla miasta. 

W sali sesyjnej rzeszowskiego ratusza tłoczno, na wezwanie prezydenta Tadeusza Ferenca przybyli dyrektorowie kulturalnych instytucji miejskich, gdyż sprawa w sposób bezpośredni dotyczy również ich, bowiem budowa nowej siedziby dla Sądu Okręgowego wiąże się z przekazaniem dla miasta Zamku Lubomirskich, który już podczas konferencji był nazywany przyszłą perłą kultury. 

Podpisany dzisiaj list intencyjny niczego, poza sprawą działek, nie wyjaśnia, choć i ta informacja jest już niejako powszechna. W zamian za zamek miasto oddaje na rzecz Ministerstwa Sprawiedliwości tereny przy ul. Dołowej, około 1,1 ha. Samo przekazanie miałoby się odbyć po wybudowaniu nowego budynku. Co więcej w podpisanym piśmie znajdziemy kilka przykładów na to, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że sam akt podpisania jest celowym przedwyborczym działaniem: 

• „Niniejszy list intencyjny stanowi wyraz woli stron podjęcia ze sobą współpracy przy realizacji przedmiotowego przedsięwzięcia”
• „Szczegółowe zasady i sposób realizacji ustalone zostaną w odrębnych porozumieniach i umowach”
• „Niniejszy list intencyjny nie powoduje zobowiązań finansowych dla żadnej ze stron”

Pomijając treść listu, wróćmy ponownie na salę sesyjną. W podpisaniu uczestniczył m.in. prezydent Rzeszowa wraz z Martą Kuczmą (dyrektor Sądu Okręgowego), Marcinem Warchołem (Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości) oraz z Rafałem Puchalskim (prezes Sądu Okręgowego). Zaczęło się od wypowiedzi nawiązującej do miasta.

„To historyczny dzień dla mieszkańców Rzeszowa i mieszkańców Podkarpacia. Rzeszów to miasto inteligentne i nowoczesne, miasto innowacji, miasto kultury. Miasto, w którym dobrobyt mieszkańców idzie w parze z rozwojem gospodarczym” – mówił na początku konferencji Marcin Warchoł – „To jest moje zobowiązanie wobec wszystkich mieszkańców Rzeszowa i Podkarpacia, żeby tę inwestycje doprowadzić do końca. Chcę, żeby za cztery lata można było powiedzieć: tak, ten człowiek dotrzymał słowa, mamy piękny sąd i muzeum” – zapewniał podsekretarz.REKLAMA

Choć innej, niż wyżej przytoczonej deklaracji już nie usłyszeliśmy, to jednak w temacie Zamku Lubomirskich i jego przyszłego zagospodarowania mamy odrobinę jaśniejszą sytuacje. Wiąże się to w głównej mierze z chęci utworzenia wojewódzkiej rady kultury, o której wspominała Katarzyna Pawlak,  dyrektor Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Rzeszowa: „decyzją pana prezydenta już niebawem, dosłownie za kilka tygodni, zostanie powołana wojewódzka rada kultury”. Rada ma składać się ze specjalistów ze świata kultury, ich zadaniem będzie przygotowanie koncepcji zamku, jako kulturalnego ośrodka.

„Za wcześnie w tej chwili mówić o podziale kosztów, nawet ze względu na prawo zamówień publicznych. Wszelkie inwestycje tego rodzaju lubią spokój, lubią ciszę” -wyjaśniał Marcin Warchoł. Wiemy również, że w tym miesiącu Rzeszów odwiedzi Zbigniew Ziobro, prokurator generalny. Czy będzie to wizyta w sprawie Sądu Okręgowego, tego nie wiadomo. Jedno jest pewne, mieszkańcy Rzeszowa, z władzami miasta na czele, po wielu latach oczekiwania na jakiekolwiek działania dążące do przejęcia zamku wciąż muszą się uzbroić w cisze i spokój. 


 
Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)

Reklama

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

Święto Wojska Polskiego i piknik wojskowy w Rzeszowie - Aktualności Rzeszów

Święto Wojska Polskiego i piknik wojskowy w Rzeszowie

RZESZÓW. Oprócz pokazu sprzętu wojskowego i poczęstunku żołnierską grochówką na uczestników pikniku czekać będzi...

W sobotę motoryzacyjne święto na Podpromiu i zbiórka charytatywna - Aktualności Rzeszów

W sobotę motoryzacyjne święto na Podpromiu i zbiórka charytatywna

RZESZÓW. 13 sierpnia na parkingu Podpromie odbędzie się piknik motoryzacyjny Super Car Weekend połączony ze zbiórką charytatyw...

Utrudnienia w związku z przebudową zatok autobusowych - Aktualności Rzeszów

Utrudnienia w związku z przebudową zatok autobusowych

RZESZÓW. Jak informuje Miejski Zarząd Dróg w Rzeszowie, w najbliższych dwóch tygodniach, na trzech rzeszowskich ulicach...

Przy SP nr 10 powstanie nowy plac zabaw - Aktualności Rzeszów

Przy SP nr 10 powstanie nowy plac zabaw

RZESZÓW Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 przy ul. Dominikańskiej 4, zyskają nowy plac zabaw. Obiekt powstanie na terenie o powierzc...

Kolejne pojemniki na elektroodpady w Rzeszowie - Aktualności Rzeszów

Kolejne pojemniki na elektroodpady w Rzeszowie

RZESZÓW. W Rzeszowie pojawiły się kolejne pojemniki na elektrośmieci. Łącznie w mieście mamy już 45 miejsc, gdzie można oddać zużyty ...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Wasze opinie

Śmiertelne potrącenie rowerzysty na al. Armii KrajowejDawid Petrus: Proszę rodzinę osoby...
Zderzenie samochodu z żubrem w BieszczadachDawid Petrus: Proszę osobę poszkodowaną...
Czołowe zderzenie w Kraczkowej. Trzy osoby ranne Dawid Petrus: Proszę osoby poszkodowane...
Pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej zostanie przeniesiony?Stanisław Bomba: A więc dalej pozostanie...
Black Sabbath "The End of The End"tramwaj: Warto zobaczyć - świetny...
Reklama
Partnerzy: