Reklama

Aktualności Rzeszów

Malują usta na różowo, by walczyć z rakiem. Już niebawem Pink Lips Project

Dodano: 20.01.2020

Malują usta na różowo, by walczyć z rakiem. Już niebawem Pink Lips Project - Aktualności Rzeszów

fot. Pixabay

RZESZÓW. W czwartym tygodniu stycznia na ulicach polskich miast pojawia się więcej koloru różowego niż zazwyczaj. Dlaczego tak się dzieje? Wszystko za sprawą Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, który w tym roku wypada między 20 a 26 stycznia. Rzeszów również bierze udział w tej akcji.

Już po raz 4. Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland Oddział Rzeszów organizuje akcję „Pink Lips”, by zwrócić uwagę na ten typ nowotworu, szerzyć wiedzę na temat profilaktyki i pokazać szacunek do kobiet, które zmagają się z tą chorobą.
Pink Lips jest to akcja, która od sześciu lat odbywa się regularnie w Polsce. Jej głównym celem jest popularyzowanie wiedzy na temat raka szyjki macicy i namawianie do profilaktyki. Symbolem akcji stały się różowe usta jako nieodzowny atrybut kobiecości.

„Niestety dominuje niewiedza na temat grup ryzyka raka szyjki macicy. Najczęstsze pytania dotyczą częstotliwości wykonywania cytologii oraz wieku, w którym powinnyśmy się badać. Panie dziwią się często, że sprawa ich dotyczy, mimo że są ledwo po dwudziestce. Cieszy nas jednak to, że duża grupa kobiet deklaruje udział w badaniach” – tłumaczą koordynatorzy lokalnego projektu „Pink Lips”.REKLAMA

Rak szyjki macicy dotyka zarówno starsze, jak i młodsze kobiety – zagraża życiu 1,5 miliona kobiet na całym świecie; każdego roku ponad 500 tysięcy kobiet dowiaduje się, że ma ten nowotwór, a 300 tysięcy umiera z jego powodu. Tymczasem dzięki regularnie wykonywanym badaniom cytologicznym (nie rzadziej niż co 3 lata, jeśli wyniki są prawidłowe) oraz szczepionkom chroniącym przed wysokoonkogennymi typami wirusa HPV, nowotworu można uniknąć lub szybko wdrożyć skuteczne leczenie.

Dlatego rozprzestrzenianie zdjęć z charakterystycznymi różowymi ustami jest tak ważne, aby dotrzeć do jak najszerszego grona i uświadomić je. Możemy publikować w mediach społecznościowych grafiki przygotowane w ramach projektu Pink Lips, jak również wrzucać do sieci swoje zdjęcia z ustami pomalowanymi na różowo i hashtagiem #pinkchallenge.

Czwarty tydzień stycznia będzie przełomowym tygodniem - w ramach działalności IFMSA-Poland Oddziału Rzeszów kobiety będą miały szansę uczestniczyć w evencie profilaktyczno-edukacyjnym organizowanym w Galerii Rzeszów 25 stycznia w godzinach 12:00-16:00, gdzie dowiedzą się mnóstwo informacji na temat cytologii oraz profilaktyki nowotworowej.
 

Reklama

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

Od 1 marca zawieszone kursy dwóch linii autobusowych - Aktualności Rzeszów

Od 1 marca zawieszone kursy dwóch linii autobusowych

RZESZÓW. Chodzi o linie nr 14 i nr 60....

Ponad 100 wystawców ze swoją ofertą podczas Targów Pracy i Edukacyjnych - Aktualności Rzeszów

Ponad 100 wystawców ze swoją ofertą podczas Targów Pracy i Edukacyjnych

Wydarzenie odbędzie się w dniach 25 – 26 lutego w G2A Arena w Jasionce ...

Pożar w Rzeszowie. W zgliszczach spalonej altanki znaleziono zwęglone ciało - Aktualności Rzeszów

Pożar w Rzeszowie. W zgliszczach spalonej altanki znaleziono zwęglone ciało

RZESZÓW. Do pożaru doszło wczoraj około godz. 21.30, przy ulicy Architektów w Rzeszowie. ...

Radni PiS chcą planu zagospodarowania dla terenów przy rzece Wisłok - Aktualności Rzeszów

Radni PiS chcą planu zagospodarowania dla terenów przy rzece Wisłok

RZESZÓW. Czy radni przyjmą projekt uchwały mówiący o utworzeniu Planu Zagospodarowania Przestrzennego dla terenów pomię...

Fałszywe telefony dotyczące zapłaty za przesyłkę. Dzwonią w imieniu pracowników lotniska w Jasionce - Aktualności Rzeszów

Fałszywe telefony dotyczące zapłaty za przesyłkę. Dzwonią w imieniu pracowników lotniska w Jasionce

RZESZÓW. Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie ostrzega przed fałszywymi telefonami. ...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Ankieta

Jak często korzystasz z nowej wypożyczalni rowerów i skuterów blinkee.city?

Codziennie

Przynajmniej raz w tygodniu

Kilka razy w tygodniu

Nie korzystam z wypożyczalni

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy:
Drogi Użytkowniku!

Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajduj? się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwi?zaniach opt-out, które umożliwiaj? określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem