Rzeszów - Niedziela, 04.05.2025
Reklama

Małże w służbie MPWiK Rzeszów

Dodano:

fot. UM Rzeszów
fot. UM Rzeszów
RZESZÓW. Wysokoefektywna technologia przygotowywania wody pitnej z surowca, czyli wody płynącej w Wisłoku to nie tylko ozonowanie, filtracja na węglu aktywnym, dezynfekcja za pomocą dwutlenku chloru czy stabilizacja jakości wody za pomocą promieniowania ultrafioletowego. To także rozbudowany system kontroli. W tym biomonitoring wody surowej z wykorzystaniem żywych małż.
 
Ich reakcje na jakość surowca to system wczesnego ostrzegania o zanieczyszczeniach wody w Wisłoku. W Zakładzie Uzdatniania Wody Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie przez 24 godziny na dobę "pracuje" osiem małż. 

Przywożone są do Rzeszowa z jezior w północnej Polsce. Przebywają w ZUW około trzech miesięcy. Potem są zastępowane innymi. To ważne, bo małże potrafią  przyzwyczajać się do warunków i wtedy ich obserwacja mogłaby nie dawać wiarygodnego wyniku. Wymianą małż zajmuje się firma Prote, która obsługuje w ZUW system biomonitoringu.

Obserwacja reakcji małż na jakość wody to świetny sposób na wczesne wykrywanie ewentualnych zanieczyszczeń.

Małże są bardzo wrażliwe na skażenia wody. Kiedy warunki się pogarszają małże się zamykają. Stopień ich rozwarcia jest bez przerwy monitorowany przez system komputerowy. Do małż są podpięte elektrody, które przekazują informacje o rozwarciu pokryw do centrum kontrolującego pracę całej stacji uzdatniania. Zdarza się jednak, że niektóre małże zamykają się z innych powodów niż pogorszenie warunków. Dlatego sygnałem ostrzegawczym dla pracowników ZUW jest sytuacja kiedy sześć z ośmiu małż zamknie się równocześnie w krótkim czasie.
Reklama
- Dotychczas, na szczęście, jeszcze nie zdarzyło się by nasze małże się zamykały - mówi Maria Tendera, technolog i zastępca kierownika ZUW.

Rzeszowski MPWiK dostarcza wodę pitną dla mieszkańców aglomeracji siecią wodociągów mającą długość około 1100 kilometrów.

Zakład Uzdatniania Wody dla Rzeszowa i okolicznych gmin to około 25 hektarów powierzchni nad brzegiem Wisłoka na osiedlu Zwięczyca. Ogrodzony, objęty monitoringiem i zadbany teren, na którym znajduje się także pierwsza w Rzeszowie pasieka miejskich pszczół, jest pod ścisłą ochroną.

Tu codziennie uzdatnianych jest ponad 40 tysięcy metrów sześciennych wody. Możliwości zakładu są znacznie wyższe bo około 84 tysiące metrów sześciennych dziennie.

 
Źródło: Informacja prasowa UM Rzeszów
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Jak będą czynne Punkty Obsługi Mieszkańców w okresie świątecznym?

RZESZÓW. Jeśli zamierzacie w okresie świątecznym załatwiać jakieś sprawy urzędowe w Punktach Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Rzeszowa, znajdujących się w galeriach handlowych, sprawdźcie jak będą działać.

Rzeszów

Innowacyjny sprzęt do badań genetycznych w Podkarpackim Centrum Chorób Płuc

RZESZÓW. Na wyposażeniu Klinicznego Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie pojawił się innowacyjny sprzęt do badań genetycznych.

Rzeszów

Budowa Wisłokostrady idzie pełną parą

RZESZÓW. Prace przy realizacji jednej z największych inwestycji drogowych ostatnich lat w Rzeszowie idą pełną parą. Nie wykluczone, że budowę Wisłokostrady uda się zakończyć jeszcze w tym roku.

Rzeszów

Wzrosły ceny mieszkań w Rzeszowie. Ile zapłacimy za metr kwadratowy?

RZESZÓW. Od początku roku ceny nowych mieszkań w stolicy Podkarpacia wzrosły o 2 % - tak wynika z danych platformy BIG DATA RynekPierwotny.pl.

Rzeszów

W powiecie rzeszowskim otwarto dwa nowe mosty

W Rudnej Małej pod Rzeszowem odbudowano dwa mosty drogowe, znajdujące się w ciągu drogi powiatowej Nr 1377R.

Rzeszów

Komunikacja miejska w okresie Świąt Wielkanocnych

RZESZÓW. Zarząd Transportu Miejskiego przedstawił harmonogram kursowania autobusów w okresie Świąt Wielkanocnych.

Rzeszów

Biblioteka Nowa ma być wizytówką Rzeszowa i całego Podkarpacia. Rusza konkurs architektoniczny

RZESZÓW. W Rzeszowie powstanie nowoczesna bilbioteka, wzorowana na najlepszych tego typu obiektach z całego świata. Będzie kulturalną wizytówką, nie tylko stolicy regionu, ale również całego Podkarpacia. Jej projekt zostanie wybrany w drodze...

Rzeszów

Ponad 80 tys. pasażerów. Kolejny dobry wynik lotniska w Jasionce

RZESZÓW/JASIONKA. 81 792 pasażerów skorzystało z oferty podrzeszowskiego lotniska w marcu br. To o ponad 21% więcej, niż w analogicznym miesiącu w ubiegłym roku.

Reklama