Miasto chce przejąć nieruchomości w rejonie stacji Rzeszów Główny
Dodano: 28.04.2021 r.
fot. ViC / Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Miejscy radni przegłosowali projekt uchwały dotyczący przejęcia nieruchomości zlokalizowanych w sąsiedztwie stacji Rzeszów Główny. Zdaniem radnych, tereny te powinny być przeznaczone pod kulturę.
Miasto chce przejąć 14 obiektów zabytkowych znajdujących się w zespole dawnej parowozowni w rejonie stacji kolejowej Rzeszów Główny. Chodzi m.in. o halę prostokątną z magazynem olei, budynek administracyjny parowozowni, obrotnicę hali wachlarzowej zachodniej i warsztat mechaniczny parowozowni.
„Obiekty kolejowe, znajdujące się na terenach należących do spółki Polregio oraz PKP, posiadają wyjątkowy charakter i są zabytkiem techniki w skali ogólnopolskiej” – czytamy w uzasadnieniu do uchwały.
Stan techniczny ww. obiektów w pozostawia wiele do życzenia, dlatego też radni wyszli z inicjatywą ich „ocalenia i właściwego zagospodarowania”. Zdaniem radnych, tereny te powinny zostać przekształcone w przestrzeń dla kultury, która będzie służyć mieszkańcom Rzeszowa i Podkarpacia. Jak wskazywał jeden z radnych, mogłoby tam powstać, m.in. Centrum Sztuki Współczesnej.
Rada Miasta Rzeszowa zadeklarowała pełną współpracę z obecnym właścicielem przy tworzeniu nowej placówki kultury oraz renowacji zabytkowych obiektów.
RZESZÓW. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad opublikowała nagranie z operacji obracania tarczy maszyny TBM „Karpatki”, która drąży tunel na odcinku S19 Rzeszów Płd. – Babica.
RZESZÓW. Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Rzeszowie informuje o czasowych przerwach w dostawie ciepła do podgrzewu zimnej wody wodociągowej. Komunikat dotyczy kilkunastu budynków, m.in. na osiedlach: Dąbrowskiego, 1000-lecia i gen. Andersa. Ciepłej...
RZESZÓW. Wojewódzkie Centrum Zarządza Kryzysowego wprowadziło 2 stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza w Rzeszowie i powiecie rzeszowskim. Alert obowiązuje od godz. 8:00 do godz. 24:00.
RZESZÓW. W usłudze „Mobilny Urzędnik” dodano kilka nowych spraw, które można załatwić bez wychodzenia z domu. To m.in. możliwość złożenia wniosku o wydanie Rzeszowskiej Karty Mieszkańca.
RZESZÓW. Podpisano list intencyjny dotyczący budowy nowoczesnego dworca autobusowego. - To kolejny, bardzo ważny krok – zarówno inwestycyjny, jak i organizacyjny – realizowany z myślą o mieszkańcach Rzeszowa i całej Aglomeracji Rzeszowskiej...
Komentarze
Zaloguj się aby móc dodać komentarz