Rzeszów - Wtorek, 08.07.2025
Reklama

Miasto otwiera specjalny punkt dla uchodźców z Ukrainy. Będą mogli otrzymać m.in. numer PESEL

Dodano:

fot. Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. Od 16 marca zacznie działać specjalny punkt Urzędu Miasta Rzeszowa, w którym uchodźcy z Ukrainy będą mogli załatwić różnego rodzaju formalności, w tym m.in. otrzymać nr PESEL czy zameldować się.

Od 24 lutego, czyli od dnia, w którym rozpoczęła się rosyjska agresja na Ukrainę, do Polski wjechało prawie 1,7 mln zł uchodźców. - Kilkaset tysięcy z nich przejechało przez Rzeszów, wielu zatrzymało się w naszym mieście. Czasami przebywali tu dobę, dwie korzystając z pomocy, którą uruchomiliśmy na głównym dworcu kolejowym oraz z noclegów w azylu, który przy al. Rejtana stworzyliśmy wspólnie z Centrum Medycznym Medyk, i wyjeżdżali do innych województw a także krajów. Ale wielu uchodźców, pomimo tego, że Rzeszów i nasze województwo, decyzją władz krajowych, jest strefą tranzytową, postanowiło zostać w naszym mieście. Tu znaleźli pomoc, miejsce zamieszkania. I tym osobom chcemy pomóc. Pierwszym krokiem jest umożliwienie sprawnego załatwiania formalności. Dlatego też zdecydowaliśmy się na uruchomienie specjalnego punktu urzędu miasta – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Punkt będzie mieścił się przy ul. Langiewicza 15 i zacznie działać od środy 16 marca. Będzie czynny pięć dni w tygodniu - od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 17.00. - Pracowników punktu będzie wspomagała osoba ze znajomością języka ukraińskiego - mówi Marcin Stopa, Sekretarz Miasta Rzeszowa. 

Jakie formalności będzie można załatwić w punkcie przy Langiewicza 15?
Reklama
- Będą tam nadawane numery PESEL, będzie można się zameldować, utworzyć profil zaufany. Warte podkreślenia jest to, że punkt przy Langiewicza jest dedykowany tylko i wyłącznie uchodźcom z Ukrainy. Tylko tam będą mogli załatwiać formalności. W Wydziale Spraw Obywatelskich przy ul. Okrzei 1 i w Punktach Obsługi Mieszkańców, działających w galeriach handlowych, takiej możliwości nie będzie – zaznacza Bożena Kuźniar, dyrektor Centrum Kontaktu Urzędu Miasta Rzeszowa.

W punkcie będzie możliwość zrobienia za darmo zdjęcia, które musi być dodane do wniosku. Numer PESEL zostanie nadany po ustaleniu tożsamości ubiegającej się o to osoby, w oparciu o dostępne (w tym unieważnione) dokumenty takie jak paszport, dowód osobisty, ale także Karta Polaka, czy prawo jazdy. W przypadku dzieci dopuszcza się także akt urodzenia. W skrajnych przypadkach jest możliwość nadania numeru PESEL na podstawie oświadczenia wnioskodawcy. W przypadku oświadczenia nadanie numeru PESEL nie będzie możliwe, jeżeli weryfikacja z systemem Komendanta Głównego Straży Granicznej wykaże, że osoba jest zarejestrowana w tym systemie i dysponuje dokumentem pozwalającym na ustalenie tożsamości.

Informacje dotyczące pomocy dla uchodźców można zdobyć dzwoniąc na uruchomioną przez Urząd Miasta Rzeszowa infolinię: 1 77 88 99 00, która działa w godzinach 8 – 20, siedem dni w tygodniu. Infolinia jest obsługiwana w trzech językach: polskim, ukraińskim i angielskim.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Szkoła na Staromieściu będzie rozbudowana. Powstanie m.in. hala sportowa

RZESZÓW. W przyszłym roku rozpocznie się rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 13 przy ul. Skrajnej. Powstanie nowa część budynku oraz hala sportowa. Prace potrwają dwa lata.

Rzeszów

Pumptrack na osiedlu Baranówka prawie gotowy

RZESZÓW. Do końca listopada będzie gotowy pumptrack, który budowany jest na Baranówce. To specjalny tor do jazdy na rowerze, hulajnodze lub deskorolce.

Rzeszów

Areszt za uprawę konopi

RZESZÓW. Zatrzymano mężczyznę podejrzanego o uprawę konopi. W jego mieszkaniu znaleziono 4,5 kg suszu pochodzącego z przydomowej uprawy. Decyzją sądu mężczyzna na trzy miesiące trafił do aresztu.

Rzeszów

Kolejny psi plac zabaw prawie gotowy

RZESZÓW. Rozpoczął się odbiór placu zabaw dla psów na osiedlu Baranówka IV. To już druga taka inwestycja w tym roku na terenie miasta.

Rzeszów

Utrudnienia w związku z Biegiem Niepodległości

RZESZÓW. W związku z czwartkowym Biegiem Niepodległości część ulic będzie zamknięta. Niewielkie utrudnienia wystąpią też w związku z obchodami Święta Niepodległości.

Rzeszów

Kolejna weekendowa akcja szczepień w Urzędzie Wojewódzkim

RZESZÓW. 13 i 14 listopada Podkarpacki Urząd Wojewódzki, we współpracy z Wojewódzkim Zespołem Specjalistycznym, przeprowadzi ponownie na terenie urzędu akcję szczepień przeciw COVID-19.

Rzeszów

"Wspólnie przeciwko oszustom". Miasto i policja w ochronie seniorów

RZESZÓW. W rzeszowskim Ratuszu odbyła się konferencja prasowa inaugurująca kampanię społeczną „Wspólnie przeciwko oszustom”. Obecne były władze miasta i przedstawiciele policji.

Rzeszów

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Rzeszowie [PROGRAM]

RZESZÓW. Jak co roku w Rzeszowie odbędą się obchody Narodowego Święta Niepodległości. W programie hymn, apel pamięci i pokazy laserowe.

Reklama