Rzeszów - Czwartek, 21.08.2025
Reklama

Miasto podpisało nową umowę na odbiór elektroodpadów

Dodano: /

fot. Archiwum RESinet.pl / Grzegorz Bukała UM Rzeszowa
fot. Archiwum RESinet.pl / Grzegorz Bukała UM Rzeszowa

RZESZÓW. Przez cztery kolejne lata rzeszowianie będą mogli bezpłatnie oddawać elektroodpady do charakterystycznych czerwonych pojemników zlokalizowanych na terenie miasta. Wczoraj podpisano umowę na kontynuację programu Elektryczne Śmieci.

W ubiegłym roku w ramach programu mieszkańcy Rzeszowa oddali ponad 125 ton elektrośmieci – zarówno do czerwonych pojemników, jak i korzystając z możliwości odbioru dużego sprzętu bezpośrednio z domu.

Dzięki nowej umowie przez najbliższe cztery lata rzeszowianie nadal będą korzystali z kilkudziesięciu czerwonych pojemników przeznaczonych na zbiórkę małej elektroniki i baterii oraz możliwości bezpłatnego oddawania dużego sprzętu elektrycznego, który będzie odbierany prosto z domu.

- To niezwykle ważny projekt w strategii naszego miasta, a mówimy o aspekcie gospodarki obiegu zamkniętego. Na czym ona polega? Na ekologicznym i mądrym sposobie postępowania z tym, co nam już niepotrzebne, czyli z odpadami. Przedłużamy umowę dotyczącą bezpłatnego odbioru elektrośmieci, bo jej skutki są bardzo dobre - mówił Konrad Fijołek, Prezydent Rzeszowa podczas wtorkowej konferencji.

Elektryczne śmieci z czerwonych pojemników trafiają do profesjonalnych zakładów przetwarzania MB Recycling - głównego partnera projektu. – Cztery lata temu - 13 sierpnia podpisywaliśmy pierwszą umowę, a ja już czułem, że to będzie dobra data do nawiązania bardzo dobrej współpracy. W ciągu tych czterech lat rzeszowianie przekazali ponad 360 ton elektroodpadów. Ale jak mówią szacunki, w naszych domach są nieużywane i zepsute odpady elektryczne i elektroniczne o wartości 112 miliardów złotych, to jest 3 procent PKB. To mobilizuje, by jeszcze bardziej zacieśniać współpracę i jeszcze lepiej działać w sferze przetwarzania odpadów – zaznaczył Robert Magolon, reprezentant projektu Elektryczne Śmieci.

Reklama

Odbiór dużych elektrośmieci

Aby zgłosić potrzebę odbioru dużych elektrośmieci wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie www.elektrycznesmieci.pl lub zadzwonić pod numer 572 102 102. Małe sprzęty, np. żelazka, prostownice, czajniki elektryczne, zużyte tonery, suszarki, świetlówki, elektroniczne zabawki, kuchenki mikrofalowe, tostery itp. oraz małogabarytowy sprzęt informatyczny i telekomunikacyjny (np. laptopy, telefony komórkowe, słuchawki, karty SIM) należy wrzucać do czerwonych pojemników. Posiadają one również dodatkową kieszeń, do której wrzuca się zużyte baterie.

Lokalizacje czerwonych pojemników na małogabarytowe (50 x 50 cm) elektrośmieci w Rzeszowie
(lista ulic ułożona alfabetycznie)

1. Bieszczadzka 9
2. Bohaterów 3
3. Budziwojska 154, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 7
4. Chodkiewicza 1
5. Cicha 7
6. Dekerta w rejonie gniazda recyklingowego
7. Dębicka 288, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 10
8. Dukielska 11
9. Dunikowskiego 31-33
10. Grabskiego 98/100/104
11. Gromskiego 2
12. Karola Wojtyły 114 (parking przy kościele)
13. Kochanowskiego 13-15
14. Kolbego 6
15. Kotuli 5
16. Kr. Augusta 25
17. Krajobrazowa 6/12
18. Krzyżanowskiego 8
19. Lewakowskiego 3
20. Malczewskiego 15
21. Monte Cassino 14
22. Morgowa 98
23. Niepodległości 9-11
24. Paderewskiego 3
25. Parking przy ul. Kurpiowskiej i Morgowej
26. Plac św. Józefa - parking przy kościele
27. Podchorążych 3
28. Podgórska 16
29. Podwisłocze 2,4
30. Podwisłocze 24
31. Podwisłocze 6
32. Pogwizdowska 138 - w rejonie przystanku i budynku
33. Popiełuszki 6
34. Powstańców Śląskich w rejonie sklepu Delikatesy Centrum
35. rejon skrzyżowania ul. Robotniczej i Ćwiklińskiej
36. Sportowa 19
37. Staroniwska (pętla autobusowa)
38. Staszica 18
39. Strażacka 18 a, b, c
40. Świadka 1-7
41. Twardowskiego 2
42. ul. Żmigrodzka 1
43. Żwirki i Wigury 7



Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Wypadek w Lubeni. 3 osoby, w tym dziecko trafiły do szpitala

RZESZÓW. Zdaniem policji, przyczyną zdarzenia było niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze.

Rzeszów

Rusza sezon fontanny multimedialnej. Będą dwie nowości [HARMONOGRAM]

RZESZÓW. Po jesienno-zimowej przerwie wracają pokazy jednej z ciekawszych atrakcji Rzeszowa, czyli fontanny multimedialnej przy al. Lubomirskich. Pokaz inauguracyjny odbędzie się 4 maja o godz. 21:30. 

Rzeszów

Wybrano nowego przewodniczącego Rady Miasta Rzeszowa

RZESZÓW. Waldemar Szumny został nowym przewodniczącym Rady Miasta Rzeszowa. Zastąpił na tym stanowisku Andrzeja Deca, który pełnił tę funkcję trzykrotnie.

Rzeszów

Zmiany w rozkładach jazdy czterech linii MPK

RZESZÓW. Jak informuje Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie, od 1 maja zmianie ulegną rozkłady każdy czterech linii autobusowych: 6, 44, 47 i 57.

Rzeszów

23-latek groził śmiercią kierującej taxi na aplikację

RZESZÓW. Zarzut kierowania gróźb karalnych usłyszał 23-letni mieszkaniec powiatu rzeszowskiego, który nie chciał zapłacić za kurs kobiecie kierującej pojazdem na aplikację. Mężczyzna przedmiotem przypominającym broń, groził jej pozbawieniem życia.

Rzeszów

41-latek spowodował kolizję i odjechał. Miał ponad 2 promile i zakaz prowadzenia pojazdów

RZESZÓW. Rzeszowscy policjanci zatrzymali mieszkańca Rzeszowa, który wsiadł za kierownicę mając ponad 2 promile alkoholu i dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. 41-latkek spowodował kolizję i odjechał z miejsca zdarzenia.

Rzeszów

10 wypadków, 44 kolizje. Rzeszowscy policjanci podsumowali "majówkę"

RZESZÓW. Policjanci rzeszowskiej drogówki podsumowali działania „Majowy weekend”. W ciągu sześciu dni trwania akcji, mundurowi odnotowali 10 wypadków i 44 kolizje drogowe. Wyeliminowali z ruchu 6 nietrzeźwych kierujących.

Rzeszów

Podpisano umowę z wykonawcą PCLA. Ma być gotowe jesienią 2026 roku

RZESZÓW. Dziś w ratuszu podpisano umowę z firmą Mirbud, która wybuduje Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki za kwotę 194 mln zł. Inwestycja ma być gotowa w październiku 2026 roku.

Reklama