Rzeszów - Czwartek, 26.06.2025
Reklama

Miasto realizuje pomysły mieszkańców. W Rzeszowie powstanie, m.in. trzmielowisko i mural ekologiczny

Dodano:

Wizualiazacja trzmielowiska / Materiały prasowe UM Rzeszów
Wizualiazacja trzmielowiska / Materiały prasowe UM Rzeszów
RZESZÓW. Rozpoczęła się realizacja projektów zgłoszonych przez mieszkańców w ramach programu Rzeszów Startup Urban Akcelerator (RSUA). W Rzeszowie powstanie trzmielowisko, mural ekologiczny oraz ławka solarna.

W październiku 2020 r. laboratorium miejsce Urban Lab Rzeszów prowadziło nabór pomysłów na mikro innowacje, które przyczynią się do poprawy jakości życia w mieście. Mieszkańcy mogli zgłaszać pomysły dotyczące trzech obszarów: nowoczesnej i przyjaznej przestrzeni miejskiej, rozwiązania ułatwiające poruszanie się po mieście oraz zieleni w mieście.

Rzeszowianie zgłosili łącznie 16 projektów, spośród których do realizacji zostały wybrane trzy.

Pierwszy z nich to  mural ekologiczny, który powstanie na jednej ze ścian Szkoły Podstawowej nr 11 przy ul. Podwisłocze. – Będzie to mural wykonany farbami fotokatalicznymi, czyli pochłaniającymi zanieczyszczenia, neutralizującymi je - tłumaczy Kamil Czyż, zastępca dyrektora Wydziału Promocji i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Rzeszowa. Projekt muralu stworzą uczniowie SP 11, a następnie mieszkańcy wybiorą w drodze głosowanie ten, który ozdobi szkolną ścianę.

Drugim z mikroprojektów, który w tym roku będzie realizowany w Rzeszowie będzie ławka solarna, która zamontowana zostanie w Parku Jedności Polonii z Macierzą (przy al. Cieplińskiego). Ławeczka będzie wyposażona w ekologiczne źródło zasilania – panele fotowoltaiczne, układ elektroniczny oraz akcesoria, które umożliwią ładowanie urządzeń elektronicznych – portu USB oraz odbiór internetu. – informuje Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.
Reklama
Trzeci z wybranych projektów to trzmielowisko. – Stworzone zostaje miejsce, w Parku Kultury i Wypoczynku nad Wisłokiem, w którym będziemy chcieli, aby zamieszkały trzmiele. Te owady wykonują bardzo ważną pracę dla przyrody - zapylają ponad 500 gatunków roślin, o wiele więcej niż np. pszczoły – mówi Wąsowicz-Duch. Trzmielowisko powstanie w sąsiedztwie wiszącej kładki nad Wisłokiem, na obszarze o powierzchni 100m2. Na tym terenie powstanie pryzma, która będzie wykonana m.in. z gałęzi, słomy, liści, przysypana ziemią i obsadzona roślinami kwitnącymi. W niej swoje siedliska mają znaleźć trzmiele. Rodziny trzmieli początkowo będą znajdować się w specjalnych drewnianych skrzyneczkach, a następnie powinny zasiedlić pryzmę. Całość terenu będzie otoczona żywopłotem z berberysu. Na terenie trzmielowiska zostaną posadzone drzewa, będzie też wiele roślin kwitnących.

Wartość każdego z trzech realizowanych mikroprojektów nie przekroczy 30 tys. zł.

Wystartowała druga edycja programu

W związku z dużym zainteresowaniem zeszłoroczną edycją programu, Urban Lab podjął decyzje o jego kontynuacji, tym razem pod nazwą „Rzeszów to MY”. Nabór pomysłów ruszył 13 kwietnia i potrwa do 17 maja br.

Szczegóły dostępne będą na stronie internetowej miejskiego laboratorium urbanlab.erzeszow.pl
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Rozpoczyna się montaż maszyny TBM, która wydrąży tunel na S19 Rzeszów - Babica

RZESZÓW/BABICA. Wszystkie elementy maszyny TBM są już na placu budowy. 

Rzeszów

W 14 min. z centrum Rzeszowa na lotnisko w Jasionce. Trwa budowa nowej linii kolejowej

RZESZÓW. Inwestycja realizowana jest w ramach Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej.

Rzeszów

Cała branża ślubna w jednym miejscu! W niedzielę Targi Ślubne w Rzeszowie

RZESZÓW. Porady specjalistów, najnowsze kolekcje i trendy, różnorodność ofert oraz możliwość bezpośrednich rozmów z wystawcami – to wszystko czeka na przyszłe pary młode już w najbliższą niedzielę (5 lutego) w hali Podpromie.

Rzeszów

Tragiczny wypadek w Woli Rafałowskiej. Interweniował śmigłowiec LPR

RZESZÓW. 47-letni kierowca citroena, stracił panowanie nad pojazdem, uderzył w bariery energochłonne i betonowy przepust. Zginął na miejscu.

Rzeszów

Latem znów polecimy z Rzeszowa do Gdańska. Ruszyła sprzedaż biletów

RZESZÓW. Połączenie będzie realizowane od 2 czerwca do 5 września 2023, dwa razy w tygodniu.

Rzeszów

Radni nadali nazwę okrągłej kładce nad al. Piłsudskiego

RZESZÓW. Żartobliwie mówi się o niej „Aureola Ferenca”, od 31 stycznia ma już jednak  oficjalną nazwę im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – mowa o „słynnej” okrągłej kładce nad al. Piłsudskiego.

Rzeszów

Uwaga kierowcy! Od 1 lutego zamknięta ul. Grottgera

RZESZÓW. Zamknięty zostanie odcinek ulicy Grottgera od skrzyżowania z ul. Asnyka do placu Kilińskiego.

Rzeszów

31-latek hodował konopie w łazience

RZESZÓW. 31-letni mieszkaniec Dynowa został zatrzymany przez Policję za nielegalną uprawę konopii. Funkcjonariusze ujawnili 6 sztuk sadzonek w łazience w domu 31-latka. Grozi mu kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Reklama