Rzeszów - Sobota, 18.05.2024
Reklama

Tak ma wyglądać Aula Miejska przy ratuszu. Konkurs rozstrzygnięty [WIZUALIZACJE]

Dodano: 17.11.2023 r.

Zwycięska praca konkursowa. Autor: Karol Żurawski z Warszawy wraz z zespołem / Materiały SARP Rzeszów
Zwycięska praca konkursowa. Autor: Karol Żurawski z Warszawy wraz z zespołem / Materiały SARP Rzeszów
RZESZÓW. Rozstrzygnięto konkurs na projekt Auli Miejskiej w Rzeszowie, która ma powstać w sąsiedztwie ratusza. Zwyciężyła koncepcja architekta z Warszawy - Karola Żurawskiego i jego zespołu. Mamy dla Was wizualizacje zwycięskiego projektu, jak również pozostałe nagrodzone i wyróżnione koncepcje.

- Kiedy rozpoczynałem przygodę z ubieganiem się o to, aby poprowadzić Rzeszów do drugiego etapu rozwoju, co nazwaliśmy „Rzeszów 2.0”, naczelnym hasłem była wysokiej jakości urbanistyka i architektura. Bardzo zależało nam na tym, aby ten nowy, kolejny etap stał właśnie pod znakiem tych dwóch dziedzin. Cieszę się, że udaje nam się wiele związanych z nimi spraw przygotować i realizować. Kilka dni temu uprawomocniło się nasze nowe Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego. To dokument strategiczny dla naszego miasta na najbliższe lata – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

- Zapowiadaliśmy także, wspólnie z Januszem Sepiołem i z architektami z rzeszowskiego oddziału SARP, że ten kolejny etap będzie stał pod znakiem konkursów architektonicznych, w drodze których będą wybierane najważniejsze a być może niedługo wszystkie realizacje publiczne w naszym mieście. I dziś możemy przedstawić wyniki pierwszego takiego konkursu, zorganizowanego wspólnie z rzeszowskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich, konkursu na Aulę Miejską. W przygotowaniu mamy kolejne – dodaje prezydent Rzeszowa.

Budynek Auli Miejskiej ma powstać tuż przy ratuszu, u zbiegu ulic Słowackiego i Króla Kazimierza, na terenie, na którym obecnie znajduje się parking. – To miejsce jest ważne z dwóch powodów. Po pierwsze budynek, który tam powstanie będzie ostatnim aktem dopełnienia śródmieścia Rzeszowa. Po drugie chcemy tu umieścić funkcję nietypową, którą można nazwać ratuszem dla ludzi. Obecny ratusz jest miejscem, w którym pracuje prezydent, rada miasta. A w tym nowym budynku mają się spotykać rzeszowianie, na bardzo różnych wydarzeniach – mówi Janusz Sepioł, Architekt Miasta Rzeszowa.

Zgodnie z założeniami konkursowymi, Aula Miejska ma być obiektem o funkcjach społecznych i kulturalnych, służącym zarówno mieszkańcom jak i turystom. Koncepcja budynku powinna uwzględniać trzy elementy. Pierwszy z nich to wielofunkcyjna sala, która może być wykorzystywana do organizacji różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych - od konferencji, koncertu , recitalu, spektaklu teatralnego po bankiet. Kolejnymi elementami nowego obiektu mają być: sala wystawowa „o charakterze szeroko pojętej galerii sztuki” oraz dostępny dla publiczności taras na dachu budynku.
Reklama
Na konkurs na zaprojektowanie Auli Miejskiej przy ratuszu wpłynęło 45 prac. Następnie sąd konkursowy, dokonał „głębokiej” analizy i wybrał te projekty, które nadawały się do dalszego sędziowania. Takich koncepcji było 15. Ostatecznie zostało ich 7, spośród których sąd konkursowy wybrał nagrodzone i wyróżnione 5 projektów.

Jury najwyżej oceniło pracę architekta z Warszawy - Karola Żurawskiego i jego zespołu. Doceniono m.in. to, że zaproponowany obiekt wraz z bryłą ratusza tworzy kaskadowy układ przestrzenny, w którym ratusz zachowuje swoją dominującą pozycję. Członkowie jury podkreślali doskonałe rozwiązania funkcjonalne oraz to, że praca „wnosi dodatkowe wartości urbanistyczne, na nowo definiując pierzeje ulic i placów”. – Warto dodać, że ten projekt zakłada m.in. wykorzystanie cegły z recyklingu. Przyszły budynek jest lekko odsunięty od ulicy Słowackiego, dzięki czemu jest możliwość utworzenia ogrodu deszczowego, który dodatkowo będzie nawadniał rosnące tam drzewa. Od strony placu Kazimierza Górskiego jest wejście w podcień, gdzie znajduje się kawiarnia. Z sali konferencyjnej jest wyjście na duży taras z widokiem w stronę skweru Górskiego – opisuje Janusz Sepioł.


- Projekt który wygrał, to jest projekt, który jest wrażliwy, który reaguje na to wszystko co go otacza, który widzi ratusz, który widzi skwer po przeciwnej stronie działki, który widzi sąsiadujące kamienice. Jest projektem innowacyjnym. Ma szansę być tym, co wrośnie w tkankę Rzeszowa - podkreśla architekt Jerzy Szczepanik – Dzikowski, Przewodniczący Sądu konkursowego, SARP Warszawa.

Kolejnym krokiem w kierunku rozpoczęcia procesu realizacji inwestycji, będą negocjacje w tzw. „trybie zamówienia z wolnej ręki” na wykonanie usługi przez zwycięską pracownię.

Ze względu na charakter obiektu oraz lokalizację w ścisłym centrum Rzeszowa, jego powstanie zajmie trochę czasu. Janusz Sepioł, przedstawił w skrócie harmonogram realizacji inwestycji. Wynika z niego, że w przyszłym roku mają rozpocząć się prace przy dokumentacji projektowej budynku. Rok 2025 to uzyskanie pozwolenia na budowę i rozstrzygnięcie przetargu na budowę Auli. Termin zakończenia inwestycji zaplanowano na 2027 – 2028 rok.

Warto wspomnieć, że należy jeszcze wziąć pod uwagę prace archeologiczne, które mogą wydłużyć proces realizacji inwestycji.

Koszt budowy Auli Miejskiej szacowany jest na ok. 35 - 37 mln zł, z czego dokumentacja projektowa pochłonie jakieś 2,5 mln zł.

Poniżej pozostałe nagrodzone i wyróżnione koncepcje.


 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

BĘDZIE BEZPIECZNIEJ

Doświetlą przejścia dla pieszych na skrzyżowaniu na osiedlu Słocina

RZESZÓW. Doświetlenie 3 przejść dla pieszych na skrzyżowaniu w rejonie Szkoły Podstawowej nr 5 na rzeszowskim osiedlu Słocina, to jeden z 9 projektów z województwa podkarpackiego, które będą dofinansowane z rządowego programu.

Rzeszów

Poranne wypadki na ul. Witolda w Rzeszowie. Dwie osoby w szpitalu

RZESZÓW. Dziś rano, na ul. Witolda doszło do dwóch wypadków. Dwie osoby trafiły do szpitala. Jak informuje rzeszowska policja, w obydwu przypadkach przyczyną było nieustąpienie pierwszeństwa przez kierujących samochodami.

Rzeszów

Zmarł Stanisław Sienko, były zastępca Prezydenta Rzeszowa

RZESZÓW. W wieku 63 lat odszedł Stanisław Sienko, dyrektor Zespołu Szkół Elektronicznych w Rzeszowie, wieloletni wiceprezydent Rzeszowa.

NAJWIĘKSZA INWESTYCJIA DROGOWA W RZESZOWIE

Na jakim etapie jest budowa Wisłokostrady? [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Postępują prace przy budowie Wisłokostrady. Roboty prowadzone są równolegle w kilku miejscach. Ta strategiczna dla układu drogowego miasta inwestycja ma być gotowa wiosną 2026 roku.

GRA PORUSZAJĄCA ZAGADNIENIE HANDLU LUDŹMI

Do Rzeszowa przyjedzie Escapetruck

RZESZÓW. Już wkrótce do Rzeszowa po raz pierwszy przyjedzie tzw. Escapetruck. Jest to nietypowy projekt, który ma na celu podniesienie świadomości na temat zagadnienia handlu ludźmi. Specjalna, czarna ciężarówka zaparkuje w rejonie...

Rzeszów

Awaria kanalizacji deszczowej na ul. Szopena. Utrudnienia w ruchu

RZESZÓW. Wczoraj na ul. Szopena w Rzeszowie wykryto rozszczelnienie w kanale głównym kanalizacji deszczowej o średnicy 400 mm. Pracownicy MPWiK rozpoczęli naprawę uszkodzonej rury. Wprowadzono ruch wahadłowy.

Rzeszów

Dwie kobiety oszukane metodą „na wypadek”. Mieszkanka Rzeszowa straciła 64 tys. zł

RZESZÓW. Mimo tego, że przestępcy używają znanych już metod wyłudzenia pieniędzy, szczególnie od osób starszych, nadal zdarzają się przy przypadki, w których zmanipulowani seniorzy przekazują przestępcom swoje oszczędności, będąc przekonanym, że w...

Sportowe emocje na basenie przy ul. Matuszczaka

Ok. 300 zawodników weźmie udział w Mistrzostwach Europy Juniorów w Rzeszowie

RZESZÓW. Około 300 zawodników z 25 krajów weźmie udział w Mistrzostwa Europy Juniorów w skokach do wody, które odbędą się od 8 do 14 lipca 2024 r. na basenie przy ul. Matuszczaka...

Reklama