Rzeszów - Niedziela, 17.08.2025
Reklama

Miejski fortepian na rzeszowskim Rynku

Dodano:

fot. Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. Na rzeszowskim Rynku stanął ponad 300 kilogramowy, całoroczny fortepian Cadenza. To inicjatywa wiceprezydent Krystyny Stachowskiej i restauratorów z płyty Rynku, którzy sfinansowali wynajem fortepianu na czas wakacji.  Fortepian jest odporny na każdą pogodę i pozostaje do dyspozycji mieszkańców Rzeszowa.

Dzisiaj o godzinie 11:00 przy okazji świętowania Dnia Dziecka, zaprezentowano również nowy miejski fortepian.

- Wszyscy wiedzą, że Rzeszów to miasto Tomasza Stańko, ale Rzeszów to również miasto w którym przy ul. Grunwaldzkiej 6 mieszkał z rodziną kompozytor Wojciech Kilar. I tu uczył się w szkole muzycznej, która teraz nosi Jego imię. Dlatego sezon muzyczny zainaugurowaliśmy tematem z filmu „Bilans kwartalny” Wojciecha Kilara, w wykonaniu ucznia Zespołu Szkół Muzycznych nr 2 im. Wojciecha Kilara -powiedział prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek

Fortepiany Cadenza zaprojektowane są tak, aby wytrzymać intensywne użytkowanie w przestrzeni publicznej, niezależnie od pogody czy pory roku. Wszystko po to, żeby zbliżyć do siebie ludzi i tworzyć wyjątkowe relacje społeczne dzięki wspólnemu językowi – muzyce! Jego klawiatura jest hermetyczna, więc nie przeszkadzają mu opady deszczu czy pył, a obudowę wykonano ze stali i betonu. Instrument waży ponad 300 kilogramów.
Reklama
-Zapraszamy wszystkich chętnych artystów muzyków, oraz mieszkańców Rzeszowa do korzystania z fortepianu i uatrakcyjniania innym pobytu na naszym Rynku. A jeśli mieszkańcom spodoba się taka forma spędzania czasu, będziemy starali się aby fortepian został z nami na stałe – powiedziała Krystyna Stachowska -wiceprezydent Rzeszowa.  

Fortepiany te oferują połączenie doskonałego sprzętu muzycznego z nowymi rozwiązaniami technicznymi, które pozwalają na intensywne użytkowanie w przestrzeni publicznej.
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Od 17 lipca koniec utrudnień na ul. Wieniawskiego

RZESZÓW. Od czwartku, 17 lipca 2025 kierowcy nie muszą już korzystać z objazdu, który funkcjonował przez kilka miesięcy na ul. Wieniawskiego.

Rzeszów

Remont przy Placu Dworcowym w Rzeszowie. Zmiana rozkładu jazdy 4 linii MPK

RZESZÓW. W związku z remontem w obrębie Placu Dworcowego, na blisko 3 tygodnie zmianie ulegną trasy przejazdów linii 0B oraz nocnych N1 – N3.

Rzeszów

Dodatkowe miliony na budowę łącznika ul. Krzyżanowskiego z Wieniawskiego [nowe zdjęcia z budowy]

RZESZÓW. Rzeszów otrzymał dotację z Ministerstwa Infrastruktury na dużą inwestycję drogową, która jest obecnie w trakcie realizacji. Chodzi o budowę drogi, która połączy ul. Krzyżanowskiego z ul. Wieniawskiego.

Rzeszów

Na rzeszowskim Nowym Mieście powstanie miasteczko ruchu drogowego

RZESZÓW. Młodsi mieszkańcy Rzeszowa zyskają kolejne miejsce, w którym będą mogli zdobywać wiedzę i doświadczenie niezbędne do bezpiecznego poruszania się po drogach.

Rzeszów

Historyczny rekord lotniska w Jasionce. Podsumowanie I półrocza 2025 r.

RZESZÓW/JASIONKA. To było rekordowe półrocze w historii Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka im. Rodziny Ulmów. Lotnisko obsłużyło największą dotychczas liczbę pasażerów, rozwija się w segmencie cargo e-commerce, a jednocześnie realizuje inwestycje infrastrukturalne.

Rzeszów

Kolizja na rondzie Kuronia w Rzeszowie. Autokar zderzył się z osobówką i wjechał za ekrany akustyczne

RZESZÓW. Do groźnie wyglądającej kolizji drogowej doszło wczoraj na rondzie Kuronia w Rzeszowie. Kierujący autokarem nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu osobowej kii i doprowadził do zderzenia. Autobus z 60-cioma pasażerami wjechał za ekrany...

Rzeszów

Policyjne działania na rzeszowskim odcinku autostrady A4

RZESZÓW. Rzeszowscy policjanci ruchu drogowego z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie wykorzystali nowoczesne urządzenia służące do mierzenia odległości. Kontrole przeprowadzono na rzeszowskim odcinku autostrady A4. Ujawniono 13 wykroczeń.

Rzeszów

Kongres Świadków Jehowy w Rzeszowie. Do niedzieli nieczynny parking na Podpromiu

RZESZÓW. W związku z Kongresem Świadków Jehowy, który odbywa się w Rzeszowie w dniach 11 – 13 lipca 2025 r., największy parking w centrum miasta zostanie wyłączony z użytkowania.

Reklama