Rzeszów - Sobota, 07.06.2025
Reklama

mLegitymacja w rzeszowskich szkołach. Ile zgłoszono placówek?

Dodano:

fot. Ministerstwo Cyfryzacji
fot. Ministerstwo Cyfryzacji
RZESZÓW. 14 rzeszowskich szkół złożyło wniosek o wdrożenie usługi mLegitymacja w szkołach placówkach.

Jednym z nowym pomysłów Ministerstwa Cyfryzacji jest mLegitymacja szkolna, która jest jedną z usług wpisanych do aplikacji mobilnej mObywatel. Aktualnie obywatele naszego kraju mogą korzystać z mTożsamości umożliwiającej m.in. odbieranie przesyłek poleconych na poczcie; mPojazdu, czyli usługi dla właścicieli i współwłaścicieli pojazdów. Aplikacja mObywatel obejmuje również funkcję eRecept, dzięki której zobaczymy m.in. niezrealizowane recepty.

Dodatkową funkcją jest mLegitymacja studencka, która aktualnie działa na zasadzie pilotażu prowadzonego przez Politechnikę Wrocławską oraz Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach.

Nas interesuje jednak jej inna forma, a mianowicie mLegitymacja szkolna, będąca cyfrową wersją legitymacji szkolnej uprawniającej do wszystkich ustawowych ulg i zniżek. Dzięki tej funkcji uczniowie rzeszowskich szkół nie będą musieli posiadać przy sobie tradycyjnych dokumentów.

„Pokazując mLegitymację, potwierdzisz, że jesteś uczniem danej szkoły, skorzystasz z ulg i zwolnień. To ważne! Ten mDokument możesz aktywować tylko wtedy, gdy Twoja szkoła ma podpisane odpowiednie porozumienie z Ministerstwem Cyfryzacji. Uruchamia się go, używając kodu QR oraz kodu aktywacyjnego otrzymanego w sekretariacie szkoły” – informuje Ministerstwo Cyfryzacji.
Reklama
Nie jest to jednak aplikacja, która odgórnie zostanie wprowadzona we wszystkich rzeszowskich szkołach. Aby uczeń mógł skorzystać z usługi, przedstawiciele szkoły musza podpisać stosowne porozumienie z Ministerstwem Cyfryzacji, ponadto w szkole powinien działać również system eDokumenty.

Wiemy jednak, że kilka rzeszowskich placówek zgłosiło się do programu mLegitymacje, oto ich lista:
 
  • V LO im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, przy ul. Hetmańskiej;
  • Szkoła Podstawowa nr 33, przy ul. Hetmańskiej;
  • Szkoła Podstawowa  nr 12, przy ul. Lwowskiej;
  • Technikum Nr 5, przy ul. Hoffmanowej;
  • Szkoła Podstawowa nr 25, przy ul. Starzyńskiego;
  • III LO, przy ul. Szopena;
  • I LO, przy ul. 3 Maja;
  • Szkoła Podstawowa nr 32, przy ul. Budziwojskiej;
  • Szkoła Podstawowa nr 21, przy ul. Miodowej;
  • IX LO, przy ul. Orzeszkowej;
  • Technikum nr 10, przy ul. Warszawskiej;
  • Szkoła Policealna nr 7, przy ul. Warszawskiej;
  • Branżowa Szkoła I Stopnia nr 9, przy ul. Warszawskiej;
  • Publiczna Szkoła Podstawowa Zakonu Pijarów, przy ul. Bałtyckiej.

Dodajmy, że aby cieszyć się z wszystkich opcji aplikacji mObywatel należy posiadać telefon z systemem android. Dla IOS dostępna jest jedynie opcja mTożsamość. Każda z wyżej wymienionych szkół posiada odrębny status wdrażania ww. funkcji. Wszystkie szczegóły dostępne są na tej stronie.
 

 
Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Z Rzeszowa na Maderę, Majorkę i Fuerteventurę. Nowa wakacyjna oferta ITAKI

​RZESZÓW/JASIONKA. Z biurem podróży ITAKA, poza tradycyjnymi kierunkami, jak Turcja, Bułgaria, Grecja czy Albania, już w przyszłym roku będzie można polecieć z Rzeszowa także do nowych, atrakcyjnych miejsc – Fuerteventury, Majorki albo...

Rzeszów

Darmowe posiłki dla potrzebujących. W Rzeszowie ruszyła akcja „Autobus ciepła”

RZESZÓW. W poniedziałek w Rzeszowie ruszyła akcja rozdawania ciepłych posiłków potrzebującym. Akcja #AutobusCiepła potrwa do połowy marca.

Rzeszów

Projekt budżetu Rzeszowa na 2022 r. Ponad 350 mln zł na inwestycje

RZESZOW. Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne, Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki czy hala sportowa przy ul. Towarnickiego powstaną w ramach przyszłorocznego budżetu Rzeszowa. 

Rzeszów

Zadaszone wiaty rowerowe przy dwóch rzeszowskich szkołach

RZESZÓW. Dwa zadaszone parkingi rowerowe powstaną wkrótce w Rzeszowie. Miasto szuka już wykonawcy konstrukcji.

Rzeszów

Złodziej katalizatorów zatrzymany

RZESZÓW. Rzeszowscy policjanci zatrzymali 28-latka podejrzanego o kradzieże katalizatorów samochodowych. Od lipca mężczyzna wyciął i ukradł katalizatory w przynajmniej ośmiu autach.

Rzeszów

Czyste powietrze w rzeszowskich przedszkolach

RZESZÓW. Jeszcze w tym roku rzeszowskie przedszkola zostaną wyposażone w oczyszczacze powietrza. Właśnie ogłoszono przetarg na zakup 165 takich urządzeń.

Rzeszów

Zbadają poziom hałasu w Rzeszowie. Powstanie nowa mapa akustyczna miasta

RZESZÓW. Do końca maja przyszłego roku ma powstać nowa mapa akustyczna Rzeszowa. Poprzedzą ją badania miejskiego poziomu hałasu.

Rzeszów

Szkoła na Staromieściu będzie rozbudowana. Powstanie m.in. hala sportowa

RZESZÓW. W przyszłym roku rozpocznie się rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 13 przy ul. Skrajnej. Powstanie nowa część budynku oraz hala sportowa. Prace potrwają dwa lata.

Reklama