Rzeszów - Wtorek, 26.08.2025
Reklama

Mobilne laboratorium fizyczne przejedzie ulicami Rzeszowa

Dodano:

fot. Politechnika Rzeszowska
fot. Politechnika Rzeszowska
RZESZÓW. Politechnika Rzeszowska i firma Polimedia budują mobilne laboratorium naukowe dla dzieci, w którym będą prezentowane zjawiska z zakresu fizyki. Laboratorium będzie zlokalizowane w byłym autobusie miejskiej komunikacji. Autobus w barwach uczelni i 10. Dnia Odkrywców - Interaktywnego Pikniku Wiedzy jeździł wczoraj i będzie jeździł dzisiaj (7 czerwca) po ulicach Rzeszowa.

Projekt powstania mobilnego laboratorium w byłym autobusie miejskiej komunikacji w Rzeszowie jest realizowany wspólnie z Kołem Naukowym PRz Racing Team według koncepcji Pawła Pasterza z firmy Polimedia, która wspólnie z Politechniką Rzeszowską organizuje 10. Dzień Odkrywców.

„Nasza idea jest taka, żeby w ex-autobusie miejskim zainstalować, klasyczne urządzenia mechaniczne typu: wahadła, równie, dźwignie, wózki i inne, wykorzystywane do eksperymentów fizycznych, prowadzonych zazwyczaj podczas zajęć i wykładów z fizyki. Przy pomocy naszego wahadłowca już wkrótce zabierzemy młodzież szkolną oraz wszystkich chętnych do doświadczania fizyki w ruchu, w eksperymentalne podróże jakiej do tej pory nie jeszcze zaproponowano” – mówi Paweł Pasterz.
Reklama
Laboratorium jest w trakcie budowy. Sam autobus w barwach Politechniki Rzeszowskiej i 10. Dnia Odkrywców - Interaktywnego Pikniku Wiedzy będzie zaprezentowany w trakcie tej imprezy 8 czerwca. W autobusie znajdzie się mobilne laboratorium, w którym będzie można przedstawiać zjawiska fizyczne, które występują w ruchu. Autobus będzie także wykorzystywany do promocji różnych wydarzeń na Politechnice Rzeszowskiej.

„Będzie to laboratorium, w którym będzie można prezentować zjawiska, których nie można pokazać w laboratorium stacjonarnym. Chcemy także wykorzystać to laboratorium do promocji Politechniki Dziecięcej, różnych inicjatyw, które w murach Politechniki Rzeszowskiej są realizowane dla dzieci i młodzieży” – mówi dr hab. inż. Grzegorz Masłowski, prof. PRz, prorektor ds. kształcenia Politechniki Rzeszowskiej.

W mobilnym laboratorium będą się odbywały warsztatu dla dzieci i młodzieży. Autobus będzie też jeździł głównymi ulicami Rzeszowa i informował mieszkańców o wydarzeniach na terenie Politechniki Rzeszowskiej. Projekt jest realizowany przy zaangażowaniu ZTM w Rzeszowie i MPK Rzeszów.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

RBO 2025. Mieszkańcy zgłosili rekordową liczbę projektów

RZESZÓW. 156 projektów zgłosili mieszkańcy Rzeszowa do przyszłorocznej edycji Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Termin przesyłania pomysłów minął 18 sierpnia o godz. 23:59.

Rzeszów

Seniorka z Rzeszowa oszukana metodą „na wypadek”. Straciła 80 tys. zł

RZESZÓW. 76-letnia mieszkanka Rzeszowa uwierzyła oszustce, która wmówiła że jest jej córką i potrzebuje pomocy. Dopiero po fakcie, seniorka zorientowała się, że została oszukana i zgłosiła sprawę na policję. Poszkodowana kobieta straciła...

Rzeszów

Protest aktywistów przeciwko branży futrzarskiej na rzeszowskim rynku

RZESZÓW. W najbliższą sobotę grupa niezależnych aktywistów będzie protestować w obronie zwierząt hodowanych dla futer. Manifestacja odbędzie na rzeszowskim rynku.

Rzeszów

Trwa remont kładki im. WOŚP w Rzeszowie [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Część prac prowadzona jest w nocy, aby zminimalizować utrudnienia w ruchu.

Rzeszów

Rzeszów. Nowy teren rekreacyjny z placem zabaw prawie gotowy

RZESZÓW. Dobiegają końca prace przy tworzeniu nowego terenu rekreacyjnego na osiedlu Staromieście. Inwestycja o powierzchni blisko 25 arów powstaje w rejonie ulic Lubicz i Staromiejskiej.

Rzeszów

Kłęby dymu nad Rzeszowem. Pożar w elektrociepłowni

RZESZÓW. Kilka zastępów straży pożarnej brało udział w gaszeniu pożaru, do którego doszło na terenie rzeszowskiej elektrociepłowni. Ogień udało się opanować.

Rzeszów

Co słychać na budowie największej inwestycji drogowej w Rzeszowie?

RZESZÓW. Jak zapewnia miasto, budowa Wisłokostrady, czyli największej obecnie inwestycji drogowej w Rzeszowie idzie zgodnie z planem. Gotowe są już m.in. wszystkie podpory nowego Mostu Załęskiego.

Rzeszów

Tragiczny wypadek pod Rzeszowem. 42-letni motocyklista zginął na miejscu

42-letni motocyklista, najprawdopodobniej w wyniku nadmiernej prędkości, stracił panowanie nad jednośladem i uderzył w bariery. Zginął na miejscu.

Reklama